Една градина стимулира всичките ни сетива. Но визуалното въздействие е най-силно. А за него най-голям принос има цвета, идващ от листата и цветовете на растенията, кората и плодовете на дърветата, настилките, градинските мебели, оградите Цветът може да успокоява или да вълнува, може да бъде акцент или елегантен пригушен фон. Той помага за превръщането на градинската сценография в спокойно място за уединение и съзерцание или в дръзко, готово за парти пространство. Разбирането на основните дизайн принципи е важно по няколко причини. Първо, прилагайки ги ще получите хармоничен и естетичен резултат, както и комфорт, че това, което сте направили изглежда добре. Второ, ако знаете правилата, можете да ги нарушите по интелигентен начин. В крайна сметка, най-важноте за всеки е да харесва и се чувства добре в градината си.
Въздействие на цветовете
Както знаем, цветният спектър е разделен на две части: син и жълт или студен и топъл. Синият или студеният включва синьо-белите, синьо-розовите, лилавите, тъмно червените, сините цветове. В жълтия сектор влизат кремаво-белите, бежевите, оранжево-розовите, алено червените, оранжевите и жълтите цветове.
Ярките цветове с а и много подходящи а привличане на вниманието към части на градината, които бихте искали да подчертаете, например: преден вход, подредени цветни лехи, кът за сядане или произведения на изкуството. Ярките цветове придават празнично усещане и предразполагат към парти настроение.
Студените цветове предразполагат и създават успокояваща и спокойна атмосфера, Въздействат охладащо дори в най-голямата жега. Подходящи са когато искаме да създадем предразполаща към съзерцание атмосфера, където човек може да се отпусне и освободи от стреса и динамиката на ежедневието. Тези цветове се съчетават чудесно с мека музика и тих разговор и са подходящи за оформяне на пространства, предназначени за общуване и свързване.
В зависимост от силата на контраста и наситесността на цвета, желаният цветен ефект може да е смел и експериментален или пък деликатен и сдържан. Подбирайки цветовете за градината ни, също е важно да се съобразим със светлината. В държавите със слаба светлина или със светлина със синкав нюанс е добре да се наблегне на пастелните цветове като бледо-розови, лилави и синьо-сиви. Там, където слънцето грее по-ярко като на Средиземноморието или в Калифорния например бледите цветове изглеждат като “избледнели” на силната слънчевата светлина; там пък силно въздействуват по-ярките цветове.
Игра с перспективата
Изборът на цветове за градината ни зависи от настроението и въздействието, което искаме да създадем. Ярките цветове привличат вниманието и могат оптически да намалят пространствата. Ако имате голямо пространство и искате да ‘’го смалите”, можете да го направите като използвате растения с ярко червени, наситено оранжеви или жълти цветове или листа като заден план. Тово оптически “ще приближи” засаждането. От своя страна студените цветове оптически уголемяват пространствата. Ако градината ви е малка, тези цветове могат да помогнат да се създаде илюзията за по-голямо от реалното пространство.
Силен цвят може да се използва за да се отведе погледа до конкретна част на градината. За да създадем оптична илюзия за по-голяма градина, на преден план можем да посадим червени рози например, а в по-отдалечена й част – сини или лилави растения.
Едноцветната градина
Най-лесната цветна схема, която можем да направим е монохроматичната. Правенето на градина от един единствен цвят, от една страна, ни освобождава от риска да използваме прекалено много цветове или да направим нехармонични съчетания. Едноцветната градина в никакъв случай не е скучна и монотонна, тя може да е задълбочена и интересна. И винаги ефектна и елегантна. В едноцветната градина можете да си “играете” само с един цвят или да се комбинират негови нюанси. Ако решите да усложним цветаното си предизвикателство, можете да включите в избора си аналогични цветове (това са съседни цветове в цветната схема като червено и оранжево, оранжево и жълто, жълто и зелено, зелено и синьо, синьо и виолетово и виолетово и червено). Ако правите синя градина, можете да включите нюанси на розово и лилаво, както и бледо жълто. Ако искате да подсилите въздействието, да разширите палитрата от растителен материал, като същевременно подкрепите топлото или студеното звучене, дръзкото или мекото настроение, можем да добавите и неутрални цветове – бяло, сиво или сребристо.
Синята градина
Синият цвят е нетрадиционен, може би защото е най-малко разпространения в природата и ако решим да направим едноцветната синя градина, тя ще е уникална. В зависимост от климата, светлината и от начина на използване, комбинацията между успокояващото синьо и ободряващото зеленото могат да въздействуват релаксиращо, екзотично или охлаждащо. В градината може да има сини акценти – синя възглавница, синя къща за птици, синя скулптура, синьо натрошено стъкло, сини мебели, синя стена, или стенна рисука или мозайка с много синьо. А може и тя да е изцяло синя – само със сини растения, с вода и сини мебели.
Растителността в синята градина
В зависимост от замисъла ни можем да подходим минималистично и да използуваме еднакви сини растения от само един вид. А може и да използуваме растения, които са във всички нюанси на синьото. Или да направим комбинации с нюанси на лилаво и розово, да допълним с растения със сребристи, бели или сивкави листа, които да допълнят синьото. Синята градина въздействува като синя и когато в нея се използуват бледо лимоново жълт или бяло. Тюркоазеният нюанс на синьото може да допълни зелените нюанси. В комбинация с тъмно синьо, например с теменужки или лобелия, звучи по класически морски. Когато съчетаем тюркоазени на цвят съдове и градински мебели с лавандула или бледо розови цветя въздействието е меко и женствено.
Растения със сини цветове има сред едногодишните и многогодишните цветя, храстите, дърветата и увивните растения. Има и синкави декоративни треви и почвопокривни растения. Ако искаме да си поиграем с перспективата, за отдалечаващ се ефект на заден план може да засадим растения в по-светлите нюанси на синьото и по-дребните цветчета. А за приближаващ ефект, по-големи групи растения или такива с едри сини цветове.