Модул 1: Композиция на градината.
Вариантите за композиция на градината са много. В зависимост от индивидулния ни вкус и от предпочитанията ни, тя може да е пейзажна, с извити, свободни форми или подредена и геометрична. За някои, градина, в която има овощни дървета, зеленчуци, ароматни и кулинарни растения е приоритетна, за други ценна е градина, която е резултат на замисъл и има концепция. Някои харесват изчистени и минималистични градини, други – пространства, в която се случват много и разннобразни неща. Какво предпочитате? Правите и елегантни форми на минималистичните градини? Спокойното, релаксиращо, доставящо удоволствие място, което се поддържа лесно? Или цъфтящата изобилно и неконтролирано, стимулираща фантазията романтична градина?
Модул 3: Растенията - "меката част на градината", 1-ва част.
След като сме направили вертикалната планировка и поставили настилките, следва оформянето на пространствата в градината с растителност. За разлика от къщата, растителността не остава статична дори и за седмица и точно тази динамика, промяна и момент на изненада е нейната същност. Добре е видовете да се подберат, така че да има последователен цъфтеж и интересен ефект през всеки сезон, включително и през зимата. Кои са типовете растения и по какъв начин всяка група участва и допринася за целогодишния й ефект? Дърветата дават чувство за мащаб, височина, структура и зрялост. Те формират постоянния вертикален скелет на градината, докато други елементи в нея могат по-лесно да се променят. Храстите са разнообразни по форми, цветове и текстура. Те осигуряват плътност и структура на градината.
Модул 5: Поддържане на градината през различните сезони.
За да получим максимален ефект от инвестираното време и средства, вложени в проектирането и реализирането на градината, е нужно правилно да я поддържаме през всички сезони. Храстите се подрязват за да се оформи силлно и добре балансирано растение, красива корона, да се стимулира образуването на многобройни едри цветове. А при растенията с цветни стебла и листа стимулира изкарването на нови интензивни на цвят стебла и листа. Не е нужно през зимата градината ни да е пуста, монотонна и тъжна. Има много начини да я направим ефектна, скулптурна и жива. Можем дори да се възползуваме от сезонните особености и да акцентираме на такива елементи, каквито лятната не би могла да има.