Нищо не може да придаде такъв ярък и траен колорит на градината като летните сезонни цветя. Характерното за тях е, че те цъфтят непрекъснато и изобилно до попарването им от сланите през есента. Повечето от тях са едногодишни растения: тагетесите, петуниите, далията, газанията, агератума, целозията, калдаръмчето, вербената, цинията, космоса, латинката, кученцата ….. разнообразието е голямо. Други видове са многогодишни в естественото си местообитание, но в нашата географска ширина измръзват през зимата или трябва да се приберат на топло, например мушкатата и обичките. Освен като цветни акценти сезонните цветя са и подходящи и за новопостроени градини за създаване на мигновен ефект докато многогодишните растения в г радината се сгъстят и пораснат.
Болшинството летни сезонни растения се използуват заради ярките им цветове. Но има и листно-декоративни видове, които се използуват заради колорита и текстурата на листната си маса. Такива са сенециото, например, със сребристо-сивите си листа и ирезинето с пурпурните си листа. Има различни едноцветни и шарени на цвят вариетети на копривката. Има и видове, които са високи и с впечатляващ силует като рицина, клеомето и каната. А има също и катерливи сезонни цветя като декоративния грах и декоративния боб, с които може да се превърне една вертикална твърда повърхност в цветен килим.
Избор на колорит за градината
В зависимост от индивидуалните ни предпочитания и въздействието, което искаме да постигнем можем да използваме различни цветови съчетания, наситеност и нюанси на цветовете.
Ако целта ни е дързък и контрастен дизайн, можем да съчетаем противоположни цветове на спектъра, като синьо и оранжево или жълто и лилаво.
Ако направим група от едноцветни растения или съчетаем такива, които са микс от два близки по нюанс цвята – например оранжево и червено, розово и лилаво, светло и тъмно синьо тогава ефектът е по-мек. Сивите, сребристите, зелените и белите цветове са подходящи, когато искаме да създадем спокойствие и почивка от наситените нюанси.
Избора на цветове за градината ни зависи от настроението и въздействието, което искаме да създадем. Ярък цвят като черевно или оранжево може да се използува за да се отведе погледа до конкретна част на градината, доката сините, лилавите и сиви нюанси създават илюзията за “отдалечаване”. Ако използваме такива цветни ефекти можем да създадем оптичната илюзия за по-голяма градина. Например, ако се посадят червени рози като преден план, а в по-отдалечена й част – синьо-зелени растения.
Начини на аранжиране на летните сезонни цветя в градината
Сезонните цветя изглеждат най-добре, когато са засадени нагъсто в големи групи с геометрична или пейзажна форма, съответсваща на дизайна на градината и въздействуват като хомогенна цветна група. Такава група можа да подчертае определена форма от композицията на градината или да води погледа към акцент или важна част от градината. Групите могат да бъдат едноцветни, от един вид сезонни или да се смесят два и повече вида. Цветята обикновено се засаждат като преден план пред ниски храсти или многогодишни цвята. Сезонните също излглеждат красиво ако се смесят с луковични цветя в същия или в контрастен цвят.
За балкони, малки пространства или като акценти на определени места в градината можем да засадим сезонните в съдове „чисто” или съчетани с ниски храсти, многогодишни цветя и почвопокривни растения. По този начин можем да имаме трайни аранжировки, които са многогодишни, а всеки сезон използваме различни като вид и цвят сезонни цветя. Растенята, засадени в съдове винаги въздействат като акценти. Падащите сезонни са много подходящи за изполуване в сандъчета и висящи кошници, самостоятелно или съчетани с дребни компактни многогодишни растения.
Ако е направено с вкус, особено ефектно е съчетанието между сезонни цветя и ароматно-кулинарни растения. Както и комбинацията им със зеленчуци.
Някои летни сезонни цветя могат да се използуват като временен почвопокривен килим: ако искаме бързо да придадем цвят на голо, пусто място. Лобуларията и иберис са подходящи за гъст цветен килим на слънчево място, а иматианса е подходящ за сенчести места.
За обществени зелени площи и по-сложни геометрични градини могат да се направят по-сложни цветни фигури като се аранжират сезонни цветя с различен цвят. Могат да се добавят и подрязани ниски вечнозелени храсти и почвопокривни растения. Както и подрязани вечнозелени растения и да се получат по-сложни геометрични композиции.
Всички сезонни цветя са красиви като “отрязан цвят” т.е. аранжировки във вази, а някои могат да се изсушат и да се използват за по-трайни аранжировки.
Засаждане
Засаждането на летните сезонни цветя най-често се прави през май и юни, но всъщност може да се прави през целиия летен сезон, според нуждите и желанияти ни. Най-добрият вариант е да се закупи готов разсад. Преди да го засадим, почвата се прекопава на 15-20см см дълбочина, разбиват се буците, след което, ако имаме възможност може да смесим финно обработената почва с пясък и прегоряла оборска. Оборската тор е много полезна за подобряване също така на структурата на почвата, но ако искаме да избегнем покълването на плевели може вместо оборска да сложим комбинирана тор. След това мястото се подравнява с гребло. Засаждането се прави с малка лопатка или садило. Дълбочината на дупките е такава, че коренчетата на растението да влязат удобно и без да се подгъват. След това почвата около растението се уплътнява добре, полива се обилно с лейка или с маркуч на слаба струя. Първото поливане се прави поотделно на всеки корен. Засаждането на растенията се прави в редове шахматно, следвайки формата на цветното петно. Разстоянията между растенията са 10 – 12-15 см за по-ниските, а за по-високите 20-30 см в зависимост от вида и височината на растението. Някои сезонни цветя могатда се самопосеят (от предишната година). Най-известният такъв вид е невенът, който освен ефектно и непретенциоцно растение има и лечебни и козметични качества.
Рутинни грижи
За да могат да цъфтят непрекъснато с многобройни и качествени цветове всички летни сезонни цветя, особено тези в съдове, се нуждаят от подхранване с комбинирани торове (азот-фосфор-калий) на всеки 2-4 седмици в зависимост от вида. Препоръчва се на всеки две-три седмици да се разрохква почвата около растенията на дълбочина 4-5 см. За добрия вид е задължително прецъфтелите цветове и съцветия да се премахват непрекъснато. Поливането се прави съобразно атмосферните температури, обикновено, 3-5 пъти седмично.
Източник: Списание „Наш Дом“, бр.08/2017г.