Зюмбюлите, лалетата, нарцисите и други луковични растения са били винаги индикатор за настъпването на пролетта. В интериора, можем да ги отгледаме като форсираните растения през зимата и по този начин, да извикаме пролетта още преди астрономическото й настъпване. С ярките си цветове и аромати засадените в съдове растения могат да въздействуват като акценти. Ако подредим еднакви съдове с еднакви растения в тях, ще получим елегантна композиция. Можем да използуваме един вид растения или да смесим, например два вида луковици в един съд.
Как да направим и отглеждаме форсирани растения?
Най-лесния начин е да се купят от цветарски магазин или оранжерия готови, вече форсирани лукувици, които са започнали да растат. Форсирани са тези растения, при които се предизвиква по-ранно от нормалното за сезона цъфтене. Веднъж закупили ги, ние можем да ги използуваме многократно т.е. всяка година. Ако сами ще правим форсирани растения и си купуваме луковици, добре е те да са едри, твърди и без натъртвания. В зависимост от това кога искаме да цъфтят, трябва да засадим луковиците през ранна, късната есен или ранната зима. Добре е луковиците да се засадят близо една до друга като връхчетата им почти достигат до почвата, над тях да има максимум 1 см почва. След като ги засадим, ги оставяме на студено хладно място, например на балкона или в хладна стая. Добре е да има постепенност в процеса. Това помага на цветното стебло да се развие преди листата, а на коренновата система да се стабилизира добре. Препоръчва се почвата да се поддържа леко влажна – да се полива, когато засъхне. Съдовете с растения се оставят на тъмно за около 6-8 седмици или докато листата подкарат до височина 4-5см. Ако ги сложим веднага в много топла стая, цветните им стебла ще израстнат много бързо и ще станант неестествено дълги, а цъфтежът ще е доста по-кратък. След като прецъфтят цветовете, растенията трябва да се върнат обратно на хладни условия. Когато листата съвсем пожълтеят е добре да се изрежат, луковиците да се извадят и да се съхранят на сухо и тъмно до следващото им засаждане през есента или да се засадят в градината.
Кои растения са подходящи за форсиране?
Най-популярните растения за форсиране са зюмбюлите, нарцисите, лалетата, мускарито, минзухарите. Реално, всяко пролетно-цъфтящо луковично растение може да се отгледа като форсирано растение.
Зюмбюлът, например, е много красив засаден самостоятелно в съд или на групи от по 3, 5 или повече растения. Нарцисите не изискват период на престой на студено за да цъфтят. Те могат да се отглежат в торопочвена смес или в съд с филц или пясък на 15-тина градуса. За да станат красиви и пропорционални стеблата и цветовете на нарцисите е добре да се поставят близо до прозореца веднага след като листата се подадат от почвата.
Форсираните растения са много красиви и във вода. Класическият начин това да се направи е като се изберат съдове с тясно гърло и по-широк отвор над гърлото, така че да поддържат луковицата с дъно опряно на повърхността на водата. Луковицата, заедно със съда с вода се поставя в хладна стая далеч от слънчева светлина и водата се поддържа на ниво точно под дъното на луковицата. Тя бързо образува корени, които растат надолу във водата. Добре е да изчакаме докато цветните пъпки започнат да показват цвят и тогава да преместим пусналите вече корени растения в топла осветена стая.