Ситуация
Жилището заема целия последен етаж на сграда в Пловдив. Стаите са ориентирани към четирите посоки на света. Градинското пространство е с П-образна форма: от изток и от запад: ивици с ширина 40 см, а от юг, дълъг 18 м правоъгълник с ширина 150см.Общата площ на градината е 35м2.
Нужди и желания на клиентите
Желанието на собствениците е да имат, както декоративни, ароматно-кулинарни и плодни растения, така и ниски плодни дървета и сезонни цветя. Искат хем да се наслаждават на красива и цветна градина, хем да се снабдяват с малки количества плодове като ягоди и череши и зеленчуци като чери домати, марули и лук. Сред основните им желания е да разполагат с различни видове ароматно-кулинарни растения за готване и лекуване.
Проектно решение
На малко пространство като това е използвано голямо разнообразие от растения: трийсет и пет вида, композирани в по-дребни и по-големи петна. Всички тези различни типове растения са смесени и хармонично съчетани помежду си цветово: червени рози и червени ягоди с наситено зелена маточина, лилаво-цъфтяща лавандула и жълтолистен риган, сибирски лук с красиви лилави съцветия и жълто-цъфтящ алисум. Разнообразието на текстури също е голямо: от жълто зелените игловидни листа на сагината до тъмнозелените кожести елипсовидни листа на лавровишнята, от синкаво-сребристите туфи на тревата фестука до тъмно червените елипсовидни листа на киселия трън. Също така, в топла лятна вечер във въздуха може да се усети букет от аромати: на цитрусова мащерка, мента, градински чай, розмарин, чубрица.
Пред дневната пребладават декоративните растения. Пред кухнята преобладават билките и зеленчуците. Ароматно-кулинарните растения са разпръснати равномерно из цялата композиция на терасата, включително и пред прозорците на спалните с цел да намаляват количеството комари и други насекоми. За да има ярък цвят и разнообразие през всеки сезон, са предвидени пролетни и летни сезонни цветя като парички, незабравки, теменужки, мушкато, петунии, които да се сменят всеки сезон.
За да може да се обслужва широката част на терасата, е направена лека настилка под формата на плочопътека. Тя е изградена от правоъгълни ивици гранит, подредени на фуга. Фугите на плочопътеката са запълнени с фестука, сагина, церастиум и други почвопокривни растения .На няколко места плочопътеката е прекъсната и разнообразена от мини-площадки, направени от гранитени павета. От прозорците на жилището има достъп за плевене и прекопаване на тесните странични ивици на градината. На труднодостъпните за обслужване места по ъглите на сградата е посаден невен, който е издръжливо растение и се самонасява всяка година.
Поддържане на градината
Терасата е обезопасена със стъклени парапети. Собствениците предпочитат да поддържат теарасата си сами, от съображения за сигуност не искат да допускат на нея външни хора. Та са активни, заети професионалисти с две големи деца. И реално няма как да отделят необходимото от ландшафтно-архитектурна гледна точка време за да бъде градината им в перфектно състояние, поддържат я когато и както могат. Но дори и да не е идеална от гледна точна на проектанта състояние, те споделиха, че се чувстват щастливи там: да релаксират в дневната с тяхната малка градинка, опасваща жилището им и осигуряваща колоритен преден план на фона на разливащият се наоколо Пловдив и тепетата в далечината. Чустват се щастливи да си готвят, изсушат и използват за лекуване свежи билки от градината си, да си откъснат свежи ягоди и зеленчуци.
Източник: Списание „Наш Дом“, бр.03/2016г.