Изкуствените градини са един от съвременните експерименти на градинския дизайн, който като всяко изкуство се движи и развива бързо . Освен до интересни и творчески решения, използуването на изкуствени материали може да внесе в градината оригиналност и даже хумор. Тези материали са особено подходящи за градини, разположени на проблемни места. Пространства, до които достъпът е труден. Или такива, които не са конструктивно оразмерени да издържат тежестта на една градина. Също така местата, където няма източник на вода, където е трудно да се осигури напояване или пък няма условия и възможност за отглеждане на живи растения. Изкуствените материали и растения в градината са вярното решение и в случаите, когато бюджетът за реализация на проекта или бюджетът за поддържането на градината е малък – “алтернативната градина” няма нужда от поддръжка или пък от съвсем минимална такава.
Един от противоречивите аспекти на употребата на някои изкуствени материали в градината, най-вече на пластмасовите, е временния или полувременния им характер. Животът им трае около десет години, след което, ако градината е успешна, тя може да се поднови и пренаправи с нови материали.
Начини на аранжиране на материалите в градината
Изкуствените материали са любими на много съвременни авангардни ландшафтни архитекти. За да създадат усещането за жива градина, някои от тях прибягват до изкуствените растения и трева в зелени нюанси. Други проектанти пък осигуряват “градински” сигнали за да може мястото да се “чете” като градина. Това може да бъде използуването на градински примери от различни култури. Например малките репрезентации на ландшафти в Японските градини символизиращи природата в голям мащаб. Или пък подрязаните храсти и дървета, типични за класическите Френски партери.
Много ландшафтни архитекти обаче предпочитат алтернативните материали и растения в ярки нетрадиционни цветове като по този начин подчертават изкуствеността на творбите си. Сред съвременните концептуални автори има антипатия към романтичното виждане на природата. Те се вдъхновяват от вълнението, възбудата и оживеността на града. Смятат, че натуралистичния подход за създаването на ландшафти е нечестен, тъй като отрича изкуствеността на дизайн-процеса и сложната ни и противоречива връзка с природата. Обикновено тези проекти са много концептуални и в тях преобладава една единствена идея, която е изразена много стилизирано във всеки аспект на проекта чрез ярки цветове и изкуствени материали.
Видове материали
Днес разнообразието от алтернативни елементи и материали на пазара е голямо и може да замести всеки детайл от живата градина. Има изкуствени растения и трева в различни цветове. Метала, филца, чакъла, изкуствените настилки и пластмасата успешно заместват настилките от бетон и естествен камък. Модулните пластмасови елементи заместват бетоновите детайли, а стъклото може да бъде репрезентация както на водата така и на тревата.
Пластмаса
Пластмасовите, виниловите, каучуковите и гумените повърхности са едни от най-подходящите алтернативни материали за градината. Голямо тяхно предимство е, че могат да се намерят на пазара в богата цветна гама. Друго преимущество е, че текстурата им не позволява хлъзгане. Устойчиви са ако се хвърли нещо върху тях. По-меки, леки и топли са, а често и по-евтини от традиционните настилки. Много са подходящи за покриване на наклонен терен – по този начин могат да се избегнат стъпалата.
Изкуствени растения и трева
Изкуствените трева и растения се използуват от много години. Въпреки това, срещу тях все още има съпротива поради факта, че са имитация на живата растителност. Ако обаче се има пред вид, че ги има в богата цветна гама, а не само в зелено, към тях може да се подходи много по-творчески. Те са много подходящи за места, където има липса на вода или почвен слой или пък е невъзможно да се коси.
Стъкло
Стъклото става все по-популярно в съвременните градини. Под формата на оцветени стъклени мъниста, топчета или необработени, натрошени късчета, то се използува като цветни петна и текстурни акценти в градината. А също и като алтернативни ландшафти: водни площи, поляни и хълмове. Стъклото е много изразителен материал, особено при ярко слънце или пък в мокро, дъждовно време, когато блещука и пречупва светлината и внася ново измерение в градината. Трябва обаче да се съобразим кога какво стъкло да използуваме – за местата където ще ходим боси са подходящи обработените, гладки стъклени парченца. А натрошеното стъкло с остри ръбове се използува единствено декоративно и на места, където няма директен достъп.
Метал
Употребен по правилния начин, на правилното място и внимателно съчетан с останалите елементи на композицията, металът може да изглежда страхотно в градината. Аранжирането на всякакъв вид метални съдове се среща често днес в интериорните и екстериорните пространства. Алуминиевите и поцинковани съдове и повърхности, детайлите от неръждама стомана могат да бъдат невероятен акцент дори и в най-малката градина. А все по-често от метални плоскости се правят и градински настилки.
(Един друг начин за използуване на нетрадиционни материали в градината са загиналите растения. Те могат да заживеят нов живот ако ги оцветим в ярки цветове и ги аранжираме в неестествени форми. В този си вид те внасят чувство на съвременност в установения ландшафт и се превръщат в живи скулптури.)
Twin Roof Gardens на Кен Смит, разположена върху покрива на Музея за модерно изкуство в Ню Йорк е един прекрасен пример за изкуствена градина. Тя изразява идеята за камуфлажа като пресечна точка на градския стил и естествения ландшафт. Проектното задание е било да се направят леки и евтини градини от неживи материали. Тъй като покривът няма капацитет нито за носене на тежест, нито за напояване, а бюджетът за поддръжка е много ограничен. Резултатът е забавна и оригинална за гледане композиция направена на голям мащаб. До градинските пространства няма пряк достъп. Те се гледат отгоре, под остър ъгъл и по този начин въздействуват като съвременни Френски партери. Формите на композицията са “нарисувани” и отделните елементи в нея са разделени от пластмасови модулни блокчета имитиращи бетон. В градината е използувано голямо количество натрошено синьо стъкло, бял филц, пластмасови зелени чимшири, черни и бели кухи пластмасови конуси
Източник: списание „Наш Дом“, бр.2/2009г. стр.1
Източник: списание „Наш Дом“, бр.2/2009г. стр.2