През годината, сумарно часовете през които няма светлина са равни на ”осветените” часове и за да се използува градината оптимално, тя трябва да е добре осветена. Осветлението в градината може да бъде праткично, декоративно или комбинация от двете. То е не само жизнено важно за удължаването на продължителността на използуването на градината или външното пространство след здрач и през нощта, но и от съображения за сигурност и безопастност. Достатъчно светлина е необходима и за да се храним наоткрито например, както и за да видим алеите и стъплата, водните площи и други интересни места в градината, да забележим скулптурния силует на атрактивни растения на тъмен фон. Друга много важна функция на осветлението е да създаде атмосфера: ако то е направено с въображение може да трансформира градината в магическо пространство на открито. През деня сме свикнали да гледаме градината осветена отгоре. През нощта има огромен потенциал да се изплозува ниско долно осветлние както и много други техники и да са създаде абсолютно различен ефект на драматично хвърлени и нарисувани сенки. Осветлението може да варира от различни видове малки лампички и свещи до цялостна електрическа инсталация за градианата.
Избор на вид осветление за градината: свещи или електрическа инсталация
Основния избор който трябва да направим за градината е да изберем дали да направим сериозна осветителна инсталация или да разчитаме на импровизиран ефект, като използуваме малки лампички или свещи. Всеки от начините има своите предимства и е подходящ за определен тип градина или настроение, което искаме да създадем. За малки градини, за отделни участъци от големи градини или при определени поводи, свещите са най-евтиния и лесен начин за осветяване на градината, както и могат да създадат най-магическата и мистериозна атмосфера. Съд от стъкло или изрязан метал поставен около пламъка може да го предпази от вятъра, както и да спазим съображениеята за сигурност: да предпази огъня да подпали нещо. Има и много привлекателни като форми и силует фенери. Дори чаени свещи, поставени в обикновени стъклени буркани и ситуирани стратегически могат много приятно да маркират интересни места в градината. Фенерите, окачени на клоните на дървета или наредени в редица покрай алеи или стени също са много ефектни. За партитата, например, пламъци или запалени факли създават драматично “влизане” в градината, особено през зимата. Друг един вариант е да се следва италианския пример: да се поставят редици от големи свещи, поставени в съдове, от двете страни на стълби и алеи. Малки лампички, тип коледна украса изглеждат очарователно увити около клоните на дървета или около колоните на пергола.
Все пак ако градинате е по-голяма е добре да се направи електрическа система с градинско осветление, което може да работи при всякакви атмосферни условия, както и без предварително приготовление за определен повод. Въпреки че е доста по-скъпо от импровизираното осветление, се прави веднъж и после ни служи за дълго време. Лесно и ефективно се контролира от контакт. Добре е осветленитето в градината да се прави заедно с правенето на настилките, тъй като кабелите, водещи до отделните лампи трябва да минат под настилките, когато ги пресичат. Те се поставят в тръби, които е добре е да са закопани на дълбочина 45 см от горното ниво на почвата. Бъдейки поставени в кухи тръби, ако се наложи кабела може да се изтегли. Добре е осветлението в градината да се направи на отделни “кръгове” т.е. отделните части на градината да са свързани към различен ключ: по този начин можем да включим осветлението само в една част от градината. Различните ключове обикновено се монтират на едно тъбло поставено на удобно място в къщата или на тераса. Трябва да се предвиди и отделно захранване и ключ за водното осветление и водната помпа, ако има водна площ, също за перголи или навес или други акценити в градината.Осветлението в градината се препоръчва да се прави по предварителен проект, на който се избират най-подходящите според дизайна на градината, места и разстояния между отделите градински осветителите тела, аплиците, прожекторите, водно осветление и т.н. За да бъде естетично, добре е покрай алеите да се ситуират градински тела, разположени през определен повтарящ се ритъм. Избора и разнообразието на осветителни тела е голямо. Обикновено градинското осветително тяло се монтира на малка бетова основа, която се излива предварително.
За допълнителен ефект, към основното градинско осветление можем да прибавим прожектори. Разположен високо в дърветата ,например, и сочещ надолу един прожектор може да изглежда като луна блестяща между дърветата и хвърляща нарисувани сенки върху земята. Прожекторите насочени нагоре и ситуирани в основата на растения или скулптури действуват на противоположния принцип: те подчертават силуета им и хвърлят драматични сенки. Трябва да имаме пред вид, че прожекторите разположени между растения е много вероятон да имат нужда от реситуиране периодично, тъй като растенията растат. Вградено в настилката осветлние, тип прожектор насочен нагоре, може да подчертае линията и формата на алея или площадка или да се разположи под или в основата на стълби.
Всички градински лампи трябва да са водоустойчиви. Ако искаме ефекта да е минималистичен и модерен, може да опитаме с лампи с платно, при които светлината минава през нишки от стъклени влакна и създавата малки, индивидулни светлинни точки/източници или пък да използуваме ефект на бавно проежектиране на образи по стените. Неоновата светлина може да изглежда страхотно в градината: семпла, отделна линия от електрическо/неоново синьо или зелено например ще придаде на една платформа или стена сюрреалистичен/ модерен оттенък/вкус/ edge. Дума или прост образ изрисувани от неон и монтирани на стена могат да изглеждат като съвременна скулптура.