Розата е има може би най-много вариетети, в резултат на вековете селекция и хибридизация в момента има огромно разнообразие от видове, които са с различна големина и форма на растението, различна багра и аромат на цвета, както и различна продължителност на цъфтеж.
Защо розите са уникални растения?
Розите са били любими растения още в древността. Те имат уникален аромат като интензитетът му е различен през различното време на денонощието, при различна въздушна влажност и възраст на цвета. Някои видове, особено от катерливите и увивните могат да парфюмират цялата градина. Розите са разпространени от най-северните райони чак до тропиците, но най-добре се развиват в топли и с умерен климат места. Ако климатът e подходящ те могат да цъфтят непрекъснато през цялата година.
Розите са многообразни по типове, което дава възможност да се изберат подходящи видове за всеки кът от градината и да се създаде всякакав стил или настроение чрез начина им на засаждане, който може да варира от строго геометричен до свободно пейзажен. Розите са растения които растат почти навсякъде по света, но най-добре се развиват в топли и с умерен климат райони. При горещ климат те могат да цъфтят непрекъснато през цялата година. Розите са възхвалявани от години заради техния аромат. Интензитетът му може да варира в зависимост от времето на денонощието, въздушната влажност, възрастта на цвета. Ако се посадят близо до прозорец или до входна врата, ароматът им може да се усети от вътрешността на къщата. Някои видове, особено от катерливите и увивните могат да парфюмират цялата градина. Розите могат да бъдат почти във всякакви цветове като чист цвят и в екстравагантно съчетание на колорити в едно растение
Начини на аранжиране на розите в градината
Геометрично
Ако розите се подредят геометрично (в кръг, квадрат, правоъгълник), градината от рози може да бъде оформена като един вид “ботаническа градина”: изложба на различни сортове. Тогава розите се засаждат в оформените от настилка или трева легла.
Пейзажно
По-интересни са пейзажните (или в свободни форми) подредби на рози в градината. Важно е да се подберат подходящи по силует и структура видове: храстовидни, миниатюрни ( с височина до 20-30см), увивни или катерливи рози.
Комбинирани с други видове растения (например храсти, многогодишни цветя) розите могат да оформят живописна растителна група или периферия на градината както и взаимно допълване и удължаване на периода на цъфтеж. При съчетаването на рози с вечнозелени растения се скриват голите им стебла през зимата. Когато се комбинират рози с цъфтящи храсти или многогодишни цветя се търси или контрастиращ цветови ефект (ако цъфтят едновременно) или удължаване на цътежното време в градината (ако цъфтят по различно време). Увивните и катерливи рози прикрепени към дърво или висок храст могат да ги превърнат в привлекателни акценти. Когато розите се съчетаят с пролетно цъфтящите цветя като кокичета, нарциси, лалета, се освежават празните места на розовите легла рано на пролет. Интересно е също съчетанието на рози с ароматни растения и подправки като лавандула, сантолина, мащерка, салвия.
Като солитер
Като единично растение, солитер, за акцент в градината може да се използува красива храстовидна роза с елегантен силует и обилен цъфтеж. Особено подходящи са щамбовите рози (стъбла с височина 0.50 – 0.80 – 1.50 м с присадени на тях рози) . Много ефектно е например високо (1.5-2м) стъбло с присадена увивна роза, покритите с цвят клонки на която се спускат до земята. Освен естетичния ефект, увивните и катерливи рози могат да скрият непривлекателни елементи по стени, треящи, перголи, огради, арки, колони. Те могат да се комбинират и с други увивни и катерливи растения (например клематис, вистария, текома) за обогатяване и удължаване на цъфтежния период.
Като жив плет
Ако са подходящо избрани, някои видове рози могат да оформят колоритен и ефектен жив плет или стена. Някои сортове дори могат да се подрязват (например Rosa rugosa и нейни хибриди). Тъй като няма вечнозелени рози, плетовете нямат целогодишен преграден ефект (освен с бодлите си през зимата).
В съдове
Когато площта за засаждане е ограничена или липсва ( за площи покрити с настилка, тераси и т.н.) или се търси специален ефект (акцент в градината) се използуват растения, засадени в декоративни съдове . Подходящи са храстовидни и компактни (с богати, гъсто облистени корони) сортове. Дори и високите увивни и катерливи рози могат да растат в големи съдове (например бурета). Миниатюрните рози са особено подхдящи за засаждане в сандъчета и съдове самостоятелно или в композиция с други растения. Съдовете трябва да са огряти от слънцето поне половината ден. Освен това е необходимо редовно подхранване с торове, тъй като хранителните вещества в съда бързо се изразходват.
Подготовка на почвата за засаждане.
Розите предпочитат слънчеви места и богати почви. Препоръчва се да се избягват северни и незащитени от силни ветрове места, както и непроветриви припечни места. Добре е преди засаждането почвата да се прекопае поне на 20 см дълбочина. Много важно е нейното наторяване. Препоръчва се тя да се натори с оборски тор и да се добави комбинаран тор: азот, фосфор и калий.
Време на засаждане
Розите могат да се засаждат както на есен така и на пролет, на “гол корен” т.е. преди или след като листата са опадали. В по-студените райони, както и когато се засаждат в съдове се препоръчва пролетното засаждане т.е. през март-април. Преди засаждането корените на розите се подрязват малко за освежаване. Внимаваме да не подгъваме корените, поставяме ги в дупката и ги посипваме с рохкава почва. След засаждането се полива обилно. Някои специалисти препоръчват новозасадените през пролетта рози да се покрият временно за около 2 седмици с 10-15 см почва, оборски тор или компост за да не изсъхнат новите зелени леторасли.
Рутинни грижи
През пролетта (в зависимост от времето, през март или април), розите се подрязват за да се ускори процеса на изкарването на нови, здрави и силни стебла, както и за да се оформи красива корона на храста, много на брой и едри цветове. Рязането става с остри лозарски ножици. За по-дебелите клонки може да се използува трион. Резитбата задължително се извършва, когато е преминала опастността от късни пролетни слани; ако е студено и замръзнало, новите пъпките, както и стеблата могат да измръзнат. Рязането на обикновените, чайно-хибридни рози става веднага след като се махне почвата, с която са били “зазимени” през зимата. Рязането става обикновено на 5-10 см от земята, на 2-3 пъпки. Премахват се повредените или измръзнали части. Клонките на влечащите рози се намаляват до 1/3 от общата им дължина.
Ако вече имаме рози в градината, през пролетта (при нашите условия обикновено от средата на март до средата на април) трябва да ги “отзимим” т.е. да махнем натрупаната около тях през есента почва, листа и други материали внимателно, за да не повредим младите пъпки и поникващите леторасли.
Към рутинните грижи, които трябва да полагаме за розите спадат: разрохкването на почвата ( на дълбочина около 5 см) на всеки 10-15 дни, прекопаването ( на около 10-15 см дълбочина) веднъж в месеца и премахването на плевели (което се прави обикновено на ръка). Много важно за красивия вид на розите е подхранването. Наесен или напролет преди окопаването се препоръчва да се наторият с оборски тор. През късната пролет и лятото за да се стимулира цъфтежа се торят с течни органични или с минерални торове на всеки 4-6 седмитци. При поливането на розите се препоръчва да се поливат по-рядко, но по-изобилно отколкото често и по-малко, за да се навлажнят добре корените им.