Концепцията за вертикално озеленяване продължава да бъде популярна през последните години. Тя предлага възможността да се направи зелена площ в още една равнина. Което е особено актуално, когато разполагаме с ограничено пространство. Ефектно направените вертикални градини могат да преобразят обикновените стени или вертикални конструкции в пищно живо зелено изкуство. Както и да внесат усещане за природа в градския дом и офис. В зависимост от избора на растения и композицията, вертикалната градина може да наподобява естествената природа или да въздейства по-минималистично и графично.
Освен естетическите си качества, вертикалните градини са и полезни. Те предлагат термична изолация, особено когато са поставени на външни стени, като така намаляват енергийната консумация на сградата – предпазват я от студа през зимата и осигуряват естествена охлаждаща система през лятото. Освен това, зелените стени могат да намалят шумовото замърсяване и разбира се, да подобрят качеството на въздуха. Те могата да се направят по два начина, безпочвено и с почва. И двата начина имат еднакви ползи, което ги прави популярно решение за офиси, обществени сгради и домове
Безпочвеният метод представляван специална хидропона системи, които не изисква почва, а вместо това осигурява необходимите хранителни вещества директно на корените на растенията. При него вертикалната градина се състои от три части: метална рамка, PVC слой и слой филц. Предназначението на металната рамка е да държи конструкцията, а също и да осигури въздушен слой, служещ като ефективен термичен и аудио изолатор. Върху нея се захваща PVC слой с дебелина 1 см. Той осигурява твърдост и водоустойчивост на структурата. В третия, филцовия слой, който е захванат за PVC слоя се засаждат растенията под формата на семена, на резници или на вече пораснали растения. Гъстотата им на засаждане зависи от големината на растението, но средно е трийсет растения на квадратен метър. Филцовият слой е с висока капилярност – това осигурява равномерно разпределание на водата в структурата. Поливането и подхранването са автоматизирани и се подават отгоре. А водата, с която се напояват растенията е обогатена с торове и минерали.
Предимства и недостатъци на безпочвените зелени стени
Предимството натози тип вертикална градина е че е лека. Цялата й тежест включително растенията и металната рамка е по-малко от 30 кг/м2. Поради тази причина технологията може да се приложи върху всяка стена без ограничения за размера й. Също така е по-лесна за поддържане, тъй като липсата на почва елиминира порблеми като плевели и вредители. Големият й недостатък е, че ако спре тока за продължителен период от време и съответно спре работата на поливната система, градината може да загине за 2-3 дни.
Другият вариант за направа на вертикална зелена стена е като се включи почва. За тази цел се използва сглобяема пластмасова конструкция от модулни елементи с размери 50х25х12 см. Пластмасовите модули са изработени от рециклиран материал, което е още един екологичен плюс. Всеки модул се състои от 10 гнезда, в които се поставя почва и се засаждат растенията. За един квадратен метър са необходими 8 модула или общо това са 80 гнезда със засадени в тях растения.
Начин на монтаж
При монтажа е важно пръво да се постави хидроизолация на стената, въпреки че водата няма пряк контакт с нея. След това към стената по нейната дължина се закачат метални лайсни през 50 см вертикално разстояние една от друга. Първо се нанизва най-ниския ред модули. Гнездата в него са запълнени с почва и засаждени предварително със съответните растения според проекта на стената. След като се нареди целия хоризонтален ред от модули, се поставя капковото напояване в определените за него отвори – в горната част на всеки ред от модули са предвидени отвори за поставянето на маркуче, което ги полива по капков път. След това се монтира следващия хоризонтален ред. И така се продължава докато се стигне до последния, най-висок ред. Последният етап е поставянето на централния щранг на поливната система. Към него се свързват хоризонталните маркучи на капковото напояване. Под вертикалната зелена картина се слага плитък сандък (досатъчно е да е 5см дълбок) от неръждаема стомана или от друг подходящ за съответния интериор материал, в който се отцежда излишната вода. Оттам тя се отича в канализацията.
Предимства и недостатъци на почвените зелени стени
Голямато предимство на този вид вертикално озеленяване, е че растенията разполагат с почва, което им осигурява по-естествени условия за растеж и дава възможност за използването на по-голямо раазнообразие от растителни видове. Друго предимство е, че ако принудително спре тока, който захранва поливната система, растенията могат да оцелеят без поливане за 2-3 седмици, докато във варианта на безпочвено озеленяване, ако спре поливането на системата, растенията могат да оцелеят в рамките на 2-3 дни. Но от друга страна, почвената конструкция тежи повече в сравнение с тази на хидропонния вариант.
Този тип изграждане на живи зелени стени е подходящ както за интериорно, така и за екстериорно озеленяване. Възможно е да се приложи и за озеленяване на скатни покриви.
Живи картини
Един от най-неангажиращите и икономични начини да добавим зеленина в дома и офиса ни е чрез живи картини. Можем да използваме специално създадени комплекти, които позволяват лесно поставяне на живи растения на стената без необходимост от монтаж на поливна система.
Всеки комплект включва няколко основни елемента, които осигуряват нужната структура и поддръжка на растенията. Дървената рамка разполага с отвори в горната и долната част за поставяне на резервоарите за поливане и оттичане на излишната вода. Пластмасовият модул е направен от рециклиран материал, в който се намират гнездата за засаждане за растенията в него Комплектът включва и два метални резервоара за поливане. Горният, с вместимост около 1,5 литра и снабден с капкообразувател, се поставя на върха на рамката за дозирано подаване на вода. По-големият резервоар е разположен в долната част и събира излишната вода. Металният профил е изработен от поцинкована ламарина и служи за фиксиране на цялата конструкция към стената.
Живите картини имат редица предимства. Те са са лесни както за монтиране, така и за поддържане. Имат моментален ефект, а модулите им са направени от рециклирани материали, което ги прави екологично отговорен избор. Съществува разнообразие от растения и цветове, между които да изберем, имаме дори и възможността да боядисаме рамката в предпочитан от нас цвят.