Една от тенедциите на 2023г акцентира върху качеството на домовете ни като обкръжение подкрепящо психическото ни здраве. За тази цел, в интериора, може да включим колкото се може повече растения като ги подредим стилно и хармонично по няколко начина.
Аранжиране на растения в съдове
Ако използваме единични растения е добре да подберем такива с интересен силует. Растенията изглеждат добре, когато са подредени в композиция от три или от пет растения като са съчетани по няколко признака: хармонизират се по цвят и текстура, композират се голямо, средно и малко растение.
Ако искаме да аранжираме повече от пет растения, за да изглежда добре композицията трябва да скрием кашпите, възможни са няколко варианта. Първият е, съдовете да се скрият със специално подбран или проектиран за целта декоративен борд. Друга възможност е растенията се засадят в специално напаравени за целта цветарници, които са изляти от бетон, иззидани от тухли или пък оформени по някъкъв друг декоративен начин. Трета възможност, подходяща за минималистични интериори, е да подредим еднакви растения в еднакви съдове линеарно на равни разстояния.
Зелени прегради в интериора
Ако работим от вкъщи и искаме да сепарираме дома си на отделните фукнции като работа, тренировка и почивка, можем да го нправим креативно по някоко начина: чрез скулптурни метални конструкции, обвити от катерещи се растения, чрез нетрадиционно висящи саксии, кашпи или колби с бромелиеви, посредством дървени конструкции с растения, чрез окачени конструкции. Изследванията сочат, че в големите офиси, където хората работят на компютри, ако се използват растителни прегради за разделяне на пространството вместо “твърд” материал, освен визуални има и физически и емоционални предимства: по-рядко боледуване, увеличаване на производителността, по-добро самочуствие. С една дума, растенията не само изглеждат добре, но се и отразяват добре на качеството на въздуха и на цялостната атмосфера. С растителните прегради освен това можем да създаваме и определени настроения в дома и офиса в зависимост от ефекта, който искаме да постигнем. От психологическа гледна точка, когато погледът срещне преграда, това създава чувство за мистерия, напрежение когато я доближаваме и изненада, след като я преминем и се открие нова гледка.
Ако се спрем на вертикална метална решетка за увиване на растения, трябва да имаме пред вид, че ще е необходимо известно време за да се покрие изцяла решетка. Освен прави, металните прегради могат да са и извити.
Ако предпочетем зелената ни преграда да е конструкция от модули с подредени в тях растенията в съдове, можем да се спреме на метал, MDF или ПДЧ плоскости, както и на PVC или стъкло – ако търсим по-ажурно въздействие. Според желанието ни, оформяме такава големина на модулите в преградата, че да се получи плътна зелена стена или ако са по-големи, преградата ще е лека и ажурна с “въздух” между растенията и частична видимост на пространството отвъд преградата.
А може и да се спрем на временна преграда, която да направим по повод на събитие или в случай, че предпочитаме разнообразието – в този случай може да сменяме растителния материал всеки месец. Временен параван можем да направим като закачим на панделки, рибарска корда (ако искаме да не се вижда захващането) или друг подходящ материал саксии, рязан цвят или ефектни листа. Ако растителите материали са в поставени в пластмасови капсули с вода, те могат да издържат и до 1 месец.
Вертикално озеленяване
То е една красива възможност да увеличим “зелената кожа” на интериора си. Подобно на преградите, освен естетични, зелените стени са и практични като като в допълнение могат да бъдат и топло- и звуко- изолиращи.
Зелените стени могат да се направят по няколко начина. При безпочвеното вертиклано озеленяване, се прави вертикална градина от три части: метална рамка, PVC слой и слой филц. Рамката се окачва на стената или е свободно-стояща. Закаченият за нея PVC слой осигурява твърдост и водоустойчивост на структурата. Във филцовия слой се засаждат растенията под формата на семена, на резници или на вече пораснали растения. Поливането и подхранването са автоматизирани и се подават отгоре - водата, с която се напояват растенията е обогатена с торове и минерали. Предимство на този тип вертикална градина е че е лека. Големият й недостатък е, че ако спре тока за продължителен период от време и спре работата на поливната система, градината може да загине за 2-3 дни.
Друг вариант за вертикално озеленяване е да се използва сглобяема пластмасова конструкция от модулните елементи. Предлаганите на нашия пазар са изработени от рециклиран материал. Засаждането се прави предварително и вече готовите модули се подреждат един до друг, оформяйки декоративни растителни пана с желаната големина. Монтирането на модулите на стената става сравнително лесно. Напояването на зелената стена се прави от автоматизирана напоителна система
При този вид вертикално озеленяване растенията разполагат с почва и ако принудително спре тока, който захранва поливната система, те могат да оцелеят без поливане за 2-3 седмици.
Компизиране на епифити
Един интересен начин за нестандартно интериорно озеленяване е чрез епифитни растения. В естественото си местообитание те растат върху клони на дървета и скали прикрепвайки се към тях със специални корени и се снабдяват с влага и хранителни вещества чрез листата си директно от атмосферата. Те могат да растат в малко като количество или никакъв лек субстрат или почва. Поради тази си специфика, те изискват малко грижи и са лесни за отглеждане в интериора. Повечето бромелиеви са красиви, ефектни на цвят розетки, в много случаи придружени и с ярки впечатляващи цветове. Можем например да ги закачим да висят от тавана или пък да висят на стена. Друг един интересен начин е да се аранжират върху клон или дърво, наподобявайки естествената си среда.
Хидропонно
Съвременните методи за отглеждане на растения в хранителен разтвор и хидропонно подсказват възможности за нестандартно аранжиране. При хидропониката, растенията приемат хранителните вещества както от въглеродния двуокис от въздуха, така и от водата и разтворените в нея соли. При него растенията се засаждат в нехранителен субстрат, например в едър пясък или в зърнеста пластмаса и се добавят хранителни разтвори. Могат да се получат ефектни и екстравагантни композиции, могат «да висят», или да се посадят в прозрачни съдове така че кореновата им система да е вижда.