Алтернативни материали в градината
Градинския дизайн като всяка форма на изкуството се движи и развива бързо. Ландшафтните дизайнери също експериментират с всякакви видове материали. Много от тези материали са такива, които обикновено/нормално се използуват в други сфери на дизайна и индустрията и имаше значителна съпротива във “внасянето” им в градината. Така че, ако искаме да сме креативни и съвременни трябва да се освободим от задръжки в мисленето ни, защото използуването на алтернативни материали може да внесе голяма оригиналност и даже хумор в градината. Ако имате модерен вкус/падате си по модерното и съвременното, е добре да започнете да изучавате богата палитра на възможностите и наличните материали. Най-често сега в градините от алтернативните материали се използуват различни фракции/големини камъчета: филц и чакъл, които са вдъхновени от Китайските и Японските градини. А възможностите са толкова многобройни: стъкло, метал, различни видове пластмаса и изкуствени настилки, мраморни топчета или натрошен мрамор, черупки от миди (които могат да се оцветят, ако желаем, в различни цветове) и стават за прекрасно алтернативно почвопокривно или мулч и т.н. и т.н.
Стъкло
Стъклото освен изобщо, става все по-популярно и в съвременните градини. Например, оцветените стъклени мъниста/топчета/мехурчета, които се използуват от цветарите на дъното на цветните вази оживяват в зависимост от светлината и най-вече от слънчевата. Те блещукат и я пречупват, блестят в дъжда и по този начин вкарват цяло ново измерение на светлина и цвят в градината. За да въздействуват в градината, те могат да се използуват като хоризонтални или вертикални повърхности. Стъклото върху което може да се ходи бос, може да се използува да се направи например мраморна поляна. Стъклените топчета или парченца са перакрасна алтернатива на традиционните дървесни кори в градината, които се използуват като мулч: за подтискане растежа на плевели между растенията и за намаляване изпаряването на вода от почвата. Един сух поток от рубинови/червени или сини мъниста/стъклени топчета би могъл да ни спре дъха и да се съчетае страхотно с вода, която си играе на повърхността им. Натрошеното стъкло е друга подобна възможност и може да се постигне подобен ефект, но трябва да имаме пред вид, че ако парченцата са с остри ръбове, трябва да ги разположим на съответно подходящи за това места.
Метал
Поцинкованите кофи и съдове се използуват широко от цветарите от много години, но едва напоследък си пробиват път в градината. Използуван по правилния начин и на правилното място, метала може да изглежда страхотно в градината. Всякакъв вид метални съдове днес са ежедневие и, от градинарска гледна точка, колкото по-големи, толкова по-добре за растенията. Естествено, използувайки метала в градината, трябва да мислим как ще се върже с останалата част от композицията, как отделните и компоненти се съчетават помежду си.
Също страхотно изглеждат неръждамата стомана или пък пластмасата с огледално порикитие, върху които отразените образи на растенията придават друго измерение на градината. Има спиращи дъха водни детайли от неръждаема стомана, които биха могли да бъдат невероятен акцент дори и в най-малката градина.
Пластмаса
От всички материали с потенциал, пластмасата най-бавно навлиза и изплозуването и като жизнеспособен градински елемент е трудно да се разбере в съвремения модерен технологичен свят. Например, индустрилните подови покрития ги има налични във много цветови варианти, често са с подходяща текстура непозволяваща хлъзгане и са устойчиви на всичко, което може да се хвърли върху тях. Освен това, виниловите, гумените, каучуковите или пластмасови покрития са много по-меки и по-леки от конвенционалните/традиционните настилки и често по-евтини. Ако мислте за тях просто като подово покритие, което се използува навън, така може по-лесно да преодолеете психологическата бариера. Помислете също за предимствата да се моделира една градина на наклонен терен в плавни спирални форми като се използуват, например, настилъчни елементи поставени върху бетонова основа. По този начин могат да се избегнат стъпалата и децата да тичат на воля без да се притеснявме дали ще паднат и ще се ударят. Повърхността е топла и сравнително мека.
Изкуствената трева, често наричана Астроторф, се използува от години. Съпротивление на използуването и идва от факта, че е имитация на жива трева, въпреки, че я има в богата гама цветове различни от зеления. Но ако гледате на нея като на външен килим, каквато тя всъщност е, възприятията се променят и тя може да осигури лека, трайна и не-косяща се повърхност, идеална за случаи, където има липса на вода или почвен слой или пък невъзможнст за носене на тежест: например върху тераса или конструкция, която не е изчислена да носи настилка или почвен слой.
Glass garden, Echo Park, LA (Andy Cao)
Стъклена градина, от Анди Као
Као започва да използува стъкло през 1994г. след като взима партида стъкла от бутилки от местен склад за рециклиране. Той започва да експериментира с потенциалните възможности на стъклото и открива, че то може да се използува по много начини в градинския дизайн. Glass garden/Стъклената градина, на която Andy e собственик и проектант, пресъздава/интерпретира спомените за детството му във Виетнам с най-изненадващия материал счупено, рециклирано стъкло. Счупените бутилки, общо 45 тона са използувани навсякъда в градината. И е безопасно да се ходи по тях, защото парчетата стъкло са обработени предварително за да се махнат острите им ръбове. Стъклото е навсякъде, използувано е с голямо въображение и творчество: купчини от зелено стъкло създават естествено изглеждащи “тревни” хълмове, използувано е в мазилките по стените, също е използувано като/под формата на вода, оформено е като конуси. Стена, покрита с натрошени стъкла и имитираща скала води към градината. Орнаментална трева е “посадена” в синьо стъкло, символизиращо водата. Купчини от парченца бяло стъкло, потопени наполовина, се издигат като сюрреалистични пирамиди от окантена в синьо водна площ. Те символизират/правят асоциация с с купчините сол, оставяни да съхнат на открито, които Andy Cao си спомня от детството си във Виетнам. Най-драматични на светлината при изгрев, те са между многото реални или въображаеми спомени от Виетнам, които Cao обединява в тази необикновена градина. Други аспекти от градината като туфите трева Stipa tenuissima, с лимонов аромат и посадени във вода (синьо стъкло) символизират оризищата в родната му държава. От кобалтово синьо през зелено до златно на цвят стъкло, импресионистичните цветове в градината са използувани и смесени с голяма изтънченост и финес. Cao сега приема поръчки за още “стъклени градини” и е направил инсталации за хотели в района на Лос Анджелис и Лас Вегас.
Helter skelter, Tony Heywood
Без ред, както падне, на Тони Хейууд
Тази градина е пример за абсолютно противоречие на конвенционалността. Пълна с различни идеи и материали, смела, дръзка, предизвикателна. Тук има въодушевление, идеи и удоволствие. В тази градина няма място за тихо съзерцание, а по скоро тя е нещо, което да разбърка и провокира сетивата и да предизвика реакция при това силна. Като една истинска модерна скулптура, или се влюбваме в нея или я намразваме, но реакцията е важна, предизвикването и е голяма част от предназначението на това пространство, което е чисто изкуство. Въпреки, че има много елементи в градината, те не са разположени случайно, а има доста ясно дефинирана “спираловидна” кройка. Това предизвиква чуство на ритъм и движение, но е отделено от другата част на композицията, която представлява ъглова, под 45-градуса, ниска, статична стена комбинирана с геометрично оформени/подрязани храсти. С други думи, два коренно различни стила са съчетани образувайки визуална турбулентност. Въпреки че това е абсолютно съвремено и вълнуващо произведение на изкуството, първоначалното вдъхновение идва от Япония. Всички типични за Японските градини елементи са тук: стоящи камъни, подрязани чимшир и тис, оформени като топки, използуване на почвопокривни растения и треви, използуване на чакъл, плочи, вулканични камъни. Различното в градината е, че класическите Японски елементи са “мутирали”, храстите се подряцани/оформени в различни равнини, камъните лежат опасно-наклонени под остри ъгли, използуват се алтерантивни отразителни текстури: стомана, стъкло.
Истинската красота на тази градина е в нетрадиционното съчетание на детайли: съчетанието между гранит и стъкло, бетонови стени визуално държащи подрязани чемшири. Център на дизайна е извитата полирана стена от неръждаема стомана, която създава забележителна и променяща отраженията си повърхност, вървейки покрай нея. От едната страна стената е вдлъбната от другата изпъкнала, въздействува като изкривено огледало, променящо изображенията. Може би това е целта: изривяване на образи , стимулация, спомени, провокация, полуреалност неща, които са част от всекидневния ни живот и които, когато са обединени в градината става забавно.