
Не е нужно през зимата градината ни да е пуста, монотонна и тъжна. Има много начини да я направим ефектна, скулптурна и жива. Можем дори да се възползуваме от сезонните особености и да акцентираме на такива елементи , каквито лятната не би могла да има. През зимата формите на растенията, както и детайлите им се открояват по-контрастно – всяко клонче се подчертава от снега или изпъква на фона на небето. Какъвто и цвят да има в пейзажа, той изглежда още по-ярък зарази силния контраст. А красивите голи клонки на фона на небето и откриващите се изгледи към далечни гледки, които през лятото са скрити от зеленината мога да придадат на зимния пейзаж привлекателен простор и дълбочина.
Структура и силует
Сред най-важните елементи на една градина изобщо са нейните структура, композция и силует. През зимата, повече отколкото през всеки друг сезон те са от значение. Подчертаната линия, красивата форма, архитектурните детайли като пергола или мост, каменната стена, строгия геометричен жив плет, красивите вечнозелени растения – това е скелетът на градината, който я поддържа през зимата.
Освен елементите на дизайна, структура в зимната градина могат да внесат вечнозелените и листопадни растения с интересен силует. Ако добре познаваме структурата на дърветата и храстите можем да използуваме характерните им особености много ефективно в зимния пейзаж. Красивите силуети и структури са важни както в безснежни , така и в снежни дни. Добре е да се поддържа баланса между растенията с по-едри и груби структури и тези с по-леки и деликатни клончета. Например, група от малки листопадни дървета пред голяма група високи вечнозелени може да създаде приятен дантелен ефект от клони, които се допълват взаимно.
Като акценти в зимната градина могат да се използуват растения с впечатляващ и уникален силует: дървета и храсти с плачещи, пирамидални, конусовидни или топчести форми на короните, растения с нтересна конфигурация на клоните. За да могат да се оценят красивите им силуети, тези растения се препоръчва да се засаждат самостоятелно, като акценти, на малки групи така че да се открояват на фона на небето и снега или пък да се засадят в редица.
За зимната ни градина, също така, можем да подберем растения с такава форма на клоните и структурата на растението, които, заедно с уловения от тях сняг да изрисуват фантастични форми.
Вечнозелени растения
През зимата вечнозелените растения играят главна роля в градината. Зимен пейзаж без вечнозелени растения в него може да изглежда пуст. Те са особено красиви, когато се наблюдават отдалеч – тогава се забелязват по-добре техните форми и цветови нюанси и красивото падане на клоните им на фона на снега. Такива вечнозлени растения могат да бъдат не само храсти и дървета, но също и многогодишни цветя, декоративни треви, почвопокривни и увивни растения. Някои от тях променят цвета си през зимата, от различни нюанси на зелено те преминават в приятно червеникаво или жълтеникаво.
Цветя през зимата
Има растения, макар и не много на брой, които цъфтят през зимата. Засаждането на някои от тези зимноцъфтящи растения и добавянето на ярки цветни петна на неочаквани места може да направи градината ни интересна целогодишно.
Най-известният от зимноцъфтящите храсти е хамамелиса (Hamamelis spp). Неговите цветове се появяват върху тъмните му голи клонки в края на есента и през зимата и са напълно устойчиви спрямо студа. От зимните цветя най-популярни са кукуряка и кокичето. Кукурякът (Helleborus spp.) започва да цъфти в средата или в края на зимата като много от видовете се развиват добре на сянка, което ги прави още по-ценни. Кокичето се появява рано напролет. То се комбинира много добре с Iris reticulata, който цъфти в ярко синьо-жълто. Ирисът се комбинира добре и с ранно-цъфтящи минзухари, образувайки ефетна предпролетна колекция.
Едно друго известно със зимния си цъфтеж луковично растение, което се натурализира лесно в моравата, е ксинодоксата (Chionodoxa lucillae). Ярките и звездовидни цветове създават ефектен цветен килим година след година.
За да придадем трето цветно измерение на зимната си градината можем да използуваме зимен жасмин (Jasminum nudiflorum), пълзящ храст с красива листна маса, който цъфти със жълти цветове от късна есен до ранна пролет. Можем да го прикрепим към стена или да го пуснем да пълзи по треяж.
Шушулки и съцветия
Използуването на растения, които имат атрактивни шушулки или съцветия или пък такива, които улавят интересно снега и по този начин образуват красиви зимни скулптури е един друг начин да се допринесе за интересната зимна градина. Едно такова атрактивно дърво е Китайският мехурник (Koelreuteria paniculata). Tой има кафяви шушулки с формата на японски фенери, който го декорират през цялата зима и внасят елегантост в зимната градина. Друго ефектно растение, много подходящо за зимен акцент, е пурпурната леска (Corylus maxima ‘Purpurea’). То представлява висок храст покрит през зимния сезон с лилавеникави реси.
Големите изсъхнали съцветия на хортензиите (Hydrangea spp.) са ефектни сами по себе си, а покрити със сняг образуват красиви меки облаци.
Цветовете на рудбекията (Rudbeckia spp.) и ехинацеята (Echinacea spp.) също могат да допринeсат за ефекта на зимния пейзаж. Летните и есенните цветове изсъхват и потъмняват и по този начин контрастират красиво на снега. А когато хванат снега се превръщат в триизмерен акцент. Същото може да се каже за съцветията на много от декоративните треви, които не се изрязват и се оставят да стърчат през зимата.
Цветове и плодове
Ако искаме да създадем акцент в зимния ландшафт, можем да добавим ярък цвят. Той може да идва от оцветени архитектурни детайли или пък от растения с ярки зимни плодове или стебла. Като червените и жълозелените стебла на дряна или яркосветло зелените стебла на керията, които се открояват красиво на фона на белия сняг.
Едно от най-известните растения с ярки червени плодчета и тъмозелени вечнозелени листа, превърнало се в емблематично за коледа е джела (Ilex spp.) Има още много други растения с розови, бели, сиви, сини, лилави, жълти и черни плодчета, които се запазват през зимата.
Освен като свободно-растящ храст с многобройните си ярко оранжеви плодчета на фона на вечнозелените листа, пиракантата (Pyracantha coccinea) може да се оформи и като еспалиер (тренирано плоско растение, оформено в неестествена, но естетична форма). По този начин, отгледана покрай стена, ограда или треяж тя може да осигури ефектен цветен вертикален акцент в зимния пейзаж. Някои от видовете ябълка (Malus spp.) и глог (Crataegus spp.) са красиви малки дървета, които също запазват декоративните си плодове през зимата. Друг вариант на ефектни зимни плодове са шишарките на иглолистните дървета.
Източник; списание ‘Брава Каза” бр.12/2008