Лабиринтите са се появили преди повече от 4000 години. Първоначално са имали предимно религиозно значение, което с времето избледнява и те започват да се използват и за забавление. Съчетавайки в себе си образите на кръга и на спиралата, лабиринтът е древен символ на цялостността. А вървенето през него олицетворява пътуването до нашия собствен център и обратно към света навън. Открити са лабиринти, моделирани от почва, построени от камъни, направени от тревен чим, нарисувани от растителност, подредени мозаечно в настилка, създадени в пясък, брашно и зърно.
Напоследък духовният аспект на градинските лабиринти се възобновява. Както и в миналото, едно от предназначенията им е да се използуват за размишление, медитация, и освобождаване от стреса на ежедневието. Това става благодарение на стимулирането на по-дълбоки състояния на осъзнатост при движението в тях – при обръщането на 180 градуса, за да се премине от един концентричен кръг в друг, усещанията се преместват от дясното към лявото полукълбо на мозъка и обратно. Вървенето на всеки човек през лабиринт е лично преживяване. Дали това ще бъде просто една приятна разходка, или тя ще се преживее и ще има лечебно въздействие, е много индивидуално за всеки човек.
На български думите labyrinth (лабиринт) и maze (мейз) се превеждат като лабиринт. Има обаче съществена разлика. Мейзът представлява сложна композиция от заплетени пътища и от много възможности за минаване. Има тупици, объркващи завои и уловки. В лабиринта има една единствена възможност, водеща от центъра навън и обратно и няма тупикови краища.
В градината
Вдъхновени от историческите примери, в градината си можем да направим лабиринт или мейз от различни материали и във всякакви форми. Може да е във вид на геопластика, да е нарисуван с тухли, мрамор или друг подходящ вид настилката, да е изрязан в тревния чим, направен от почвопокривни растения или жив плет. Интересно съвременно решение са водните, огледалните и металните лабиринти.
Растителни лабиринти
Едни от най-разпространените и впечатляващи лабиринти и мейзове са направени от вечнозелени или листопадни растения оформени като жив плет. По-практично е да се използуват вечнозелени растения, за да има лабиринтът целогодишен ефект. Вечнозелените лабиринти са изразителни и през зимата, когато красиво “хващат” снега. Подходящи са копмпактните растения, с малки листа като тиса, чимшира, туите, лоницерата. При по-топъл климат, например в Южна България, могат също така да се използуват кипариси, дафинов лист, рододендрон. Ако правим жив плет от широколистни растения, ще имаме много голямо разнообразие като форми и цветове на листата. При тях, освен ефектна листна маса може да има и красив цъфтеж.
Засаждане и оформяне
За да имаме по-бърз ефект и за да е компактен лабиринтът от жив плет, растенията се засаждат по-гъсто от нормалното. В зависимост от вида, разстоянията между растенията варират между 20 и 40 см. Много важна за оформянето на красив жив плет е поддръжката му и най-вече подрязаването. Правят се две основни подрязвания годишно – напролет и наесен. А периодични поддържащи подрязавния се правят на всеки 4-6 седмици. Благодарене на пролетното подрязване се премахват и измръзналите, повредените и болни клонки. При широколистните храсти целта на пролетната резитба е да се оформи хубава корона във времето, когато растенията все още нямат листа или тъкмо започват да се разлистват. А също така и да се стимулира цъфтежа и образуването на по-богата листна маса. Ако храстът е много занемарен, тогава се препоръчва да се направи по-силно изрязване за да му се върне обратно здравословния и естетичен вид. Резитбата задължително се извършва, когато е преминала опастността от късни пролетни слани за да не измръзнат новите пъпки и стеблата. Ако съчетаем подрязването с торово подхранване, растежът на храста ще се стимулира още повече. Широколистните растения се нуждаят от по-често оформяне в сравнение с вечнозелените.
Как да подрежем
Когато лабиринтът от жив плет е малък, можем да подрязваме с ножици за храсти. Когато обаче площта, която ще оформяме е по-голяма, се препоръчва да се използува електрически трион. Закръглените форми се правят и поддържат по-лесно. Това може да стане и “на око” за разлика от правите геометрични линии, за които са необходими помощни средства като корда, въже, хоризонтални и вертикални дъски. При по-сложните форми също се препоръчва да се използуват помощни материали, за да е прецизно подрязването и за да се получи красива хармонична форма. Добре е да се работи от върха на храста надолу и от центъра на формата към периферията, като едновременно се обработват и двете страни на живия плет за да се запази баланса и симетрията.
Източник: списание “Брава Каза” бр.4/2009г.