Макар у нас все още да не са много популярни, в много световни градини декоративните треви са предпочитана група, защото се едновременно ефектни и непретенциозни.
Определението “декоративни” предполага, че преднадназначението на тази група треви е чистата декорация. В действителност, орнаменталните треви имат повече потенциални приложения от треите за чим. В зависимост от дизайна на двора, могат да се използват като почвопокривни, в група покрай алея или по периферията на градината, като акценти и за засаждане в съдове.
Характеристики на декоративните треви
В допълнение към разннообразните си приложения, декоративните треви вклюват широка палитра от цветове, текстури и височини. Някои са в нюанси на зелено, други са в бежели, бели, червени или пурпурни тонове, трети са в синьо и сребърно. Стеблата от зебровидната трева са на райета в златисто-жълто и бледозелено, има треви, чиито съцветия наподобяват розови облаци и други, които приличат на пухкави златисти четки. Освен на очите, декоративните треви въздействат и на другите сетива – някои имат приятен аромат, а при полъх на вятъра, високите видове нежно свистят.
Във височината варират между 10-20 см./ Festuca/ и 2.50 м /Cortaderia/. Устройството им определя начина, по който да се аранжират в градината.. Голяма част от тях образуват гъсти туфи от дъговидно извити или изправени тънки листа под формата на розетка, излизаща от един централен корен. Малка част са коренищни и бързо заемат големи пространства, ако не ги ограничим, подходящи са като почвопокривни растения. Туфите се разраства значително, затова препоръчителната гъстота на засаждане на дребните видове е на 35-30см , а за по-едрите на 70-100 см. разстояние между отделните растения.
Растения за всички сезони
Присъствието на декоративните треви е впечатляващо през всеки сезон. По желание, могат да се изрежат пожълтелите треви в края на есента. Но ако се оставят ще подсигуряват естествена защита на корените от студовете. Заскрежените дантелени детайли на изсъхнали съцветия и листа ще придадат особено сезонно очарование на зимната градина. През пролетта тревите са нежни и скултурни и нарастват с всеки изминал ден. През лятото са в пика си: цъфтят и достигат максималната си височина.

Грижа
Декоративните треви са известни със своята издръжливост. Обикновено издържат на доста ниски и доста високи температури, на болести и на вредители. След като веднъж са се вкоренили в подходящия тип почва и с нужната светлина и валежи, те изискват малко вода и тор, за да растат. Повечето видове са многогодишни растения, което означава, че те ще присъстват в градината ни в продължение на години. За разлика от тревите за чим, които изискват интензивна поддръжка, декоративните треви могат да се оставят да растат естетствено.
Освен късно есенното или ранно пролетно изрязване на старото растение, през сезона са достатъчни само козметични подрязвания за леко оформяне от време на време и окопаване около групата за да се ограничи размера и разпространението й. Някои от пълзящите, коренищни, силни треви (фаларис), макар и много атрактивни са и доста хищни, разпространяват се бързо и трябва да се контролират. По-лесни за поддържане са тревите на туфи (например фестука) които растат като розетка от една централна кореново система.

Малка енциклопедия
Синя власатка (Festuca glauca)
Синята власатка е ниска туфеста трева със сребристо-син цвят. Толерантна е към повечето атмосферни почвени условия, но най добре се развива на слънчеви и добре дренирани почви. Добре да се избягват тежките глинести почви, както и горещите припечни и сухи места. По-наситен нюанс имат младите части, старите губят цвета си и по този начин «избледнява» цялостния нюанс на тревния килим. Макар и да не изисква интензивна поддръжка в сравнение с класическите тревни смески, синята власатка също се нуждае от поливане през лятото, частично торене, веднъж на 2-3 месеца с естествен или с комбиниран NPK тор.
С характераната си сферична форма на туфите, тя е подходяща за групи с ефектна текстура, може да се използва и като почвопокривна.

Мексиканска перушинеста трева (Nassella tenuissima или Stipa tenuissima)
Тя е е подходяща както за отглеждане в градината, така и за покривни тераси. Красива, нежна трева, особено ефектна, когато се люлее нежно от полъха на вятъра. Семената й се намират в самите върхове на пухкавите „остриета“. Това я прави лесноразпространяващ се вид и ако не внимаваме може да се появи из целия ни двор, може да бъде дори инвазивна. Толерира сухи условия.
Подходяща е за акценти, за по-малки или по-големи групи, както и за отглеждане в съдове.

Зебровидна трева (Miscanthus sinensis „Zebrinus“)
Независимо дали сухите миналогодишни туфи са изрязани или не, тя изниква мощно отново напролет. Може да достигне до 1.5м на височина и ширина.
В зависимост от това, по какъв начин и с какви растения ще се съчетае, зебровидната трева може да придаде на градината екзотичен, тропически вид. Особено впечатляваща е ако е засадена в близост до растения с широки листа или ярки цветове като кана, джинджифил и хибискус.

Бамбук (Bambusa/Phyllostachys sp.)
Лесно се забравя, че той всъщност принадлежи към семейството на тревите. Бамбукът расте изправен и се разпространява бързо (понякога прекалено бързо) като изисква редовно поливане през първия вегетационен период, за да се установи дълбока и широка коренова система. Произхождащ от Китай, той навлиза в западния свят след средата на 19 век.
Бамбукът расте естествено в топъл климат, има както листопадни така и вечнозелени видове. Вече има и студоустойчиви вариетети. В много студените зими и райони бамбуковите стебла могат да умрат през зимата, но корените им оцеляват.
Подходящ е за акценти, за по-малки или по-големи групи, както и за отглеждане в съдове.

Императа (Imperata cylindrica “Rubra”)
Тя е цветна: червена, жълта и зелена трева, която расте естествено в Австралия, Африка, Югоизточна Азия, Индия, Микронезия и Меланезия. Императата е коренищна трева с изправените туфи, която се разпространява бавно. Предпочита влажна, богата почва и има нужда от редовно поливане през най-горещите месеци. Ако почвата е твърде суха, наситеността на цвета й избледнява или тревата изцяло умира. Красива, трева, която може да бъде инвазивна. На местата със студен климат се контролира по-лесно отколкото в по-топлите зони.
Подходяща е за по-малки или по-големи групи и като почвопокривна.

Miscanthus sinensis ‘Gracillimus’
е висока сухоустойчива декоративна трева, която стига до 1.2 м. Листата и са много тесни, космати отдолу, често променящи се към бронзови. Подходяща е за акцент. Също може да допринесе за декорацията на иначе голата градината в периода декември-февруари.
