Идеята да се направи райска градина започва с древната персийска дума “pairidzaeza”/ pairedeza , значеща закътано порстранство. При нас тя се използува със значението “рай”. Основна характерна черта на райската градина е нейната затвореност отвсякъде, най-често със стени или с високи живи плетове. Това идва от желанието да се предпазят обитателите и от суровия заобикалящ климат, от праха и замърсяването на заобикалящите улици, да се наблегне на интимността на пространството. А също така и за да се създаде усещане за скрити зад високите стени съкровища.
Композицията на градината
е семпла, ясна, дисциплинирана; обикновено тя е с квадратна или правоъгална по форма. Вторият, много характерен елемент на градината е творческото, с много въображение и цвят използуване на водата. Водата в райската градина, под формата на канали, водни огледала, и по-рядко на каскади,
подчертава архитектурни елементи, маскира външен шум, произвежда приятни звуци, напоява растения, овлажнява и охлажда горещия микроклимат, омекотява въздуха от прашния вятър. За номадите от Арабските пустини, водата е почти невъзможен контраст на заобикалящия ги сух климат. Нейната рядкост и трудността да се доведа до градината води до развитието на ефективни методи на поливане и до почитането и като незаменима част от живота. Затова обикновено в центъра на градината има фонтан, който прелива, така както рая прелива от изобилие. Квадратната тема често продължава и във водните елементи. Те могат да се използуват за да разделят градината на квадранти/четири части. Тази композиция кореспондира на четирите реки в Райските градини/Garden of Eden.
Друг важен елемент на райската градина са растенията. Тъй като живеещите в горещ климат копнеят за сянка, високите дървета са били засаждани по протежние на цялата източна и западна страна и по този начин са хвърляли сенки в градината през целия ден.Тополите и кипарисите са помагали за пречистване на въздуха от прах и за намаляване на скоростта на вятъра вътре в градината. Върбите, брястовете, дъбовете, палмите и банановите дървета дават сянка през лятото. Розите, жасмина, цитрусовите растения с техните ароматни цветове и плодове са били също много важни в композицията на градината.
Идеята на райската градина е да направи възможен баланса между свещеното и светското, между удоволствията на сетивата и медитацията. Характерно за нея е че тя е привлекателна за всички сетива навъднъж, доставяйки удоволствие не само за очите и носа, но и за ушите с разливащите се фонтани, песента на птиците и тихите гласове на поети рецитиращи стихове. Сочните плодове са вдъхновение за вкусовите усещения, а допира до листата или водата е провокация за докосването. Животни като лебеди, фазани, гълби, патици и пеещи птици са се използували за да се оживи градината.
Съвременни импровизации
Можем да изпровизираме с характерните за типичната Райска градина елементи и да си направим своя собствена версия. Една съвременна, екзотична интерпретация на Ислямската концепция за Райската градина е “Райските градини”, близо до Cordes-sur-Ciel, в департамента Tarn в югозападна Франция, проекитрана от Arnaud Maurieres and Eric Ossart през 1997г. Състои се от няколко части, всяка от които с различна атмосфера, тема или цвят, които да въздействуват върху всичките ни сетива. Фонтани, затворени пространства и аромати са главните теми в нея. Градината е разположена на защитен склон, в подножието на хълма под живописния Cordes-sur-Ciel. Частите на градината са композирани една над друга терасовидно: традиционен начин за организация на пространства и градини върху стръмен ландшафт в южна Франция. Към входа на градината води зигзаговиден подход рамкиран с изтъкани от живи върби огради комбинирани с ароматни растения като люляк, будлея и кана. Следват серия от метални съдове пълни с вода и с плуващи на повърхността им ярки сезонни цветя. Това е и една от “запазените марки” на градината и повтаряща се тема в нея: декорация от плувщите по повърхността на водата цветове движени от бриза, докато риби проблясват между сенките под тях. Една от терасите на градината е доминирана от голяма правоъгълна водна площ, рамкирана с дървен дек и огромни глазирани съдове с екзотични растения. Голямото пространство на водата позволява на темата за плуващите върху повърхността и, между плоските листа на бяло и розовоцъфтящи водни лилии цветове да се реализира с пълна сила. До водната площ има гъста висока група от бананови дървета, които заедно с другите тропични растения създават усещане за мистерия и изолация. Друг сектор на градината представлява килим от едногодишни растения: циния, вербена, салвия, едър агератум, които после биват заменени от бели и червени далии, перила и еуфорбия. Преоблабадаващата в градината, особено в сенчестите места е хладно сива на цвят настилка от натрошени плочи. На места има детайли и площи покрити с теракота, които създават по-топло, екзотично настроение.
Отвъд водната площ са спиращите дъха гледки към хълмовете от другата страна на долината, които напомнят на Тоскански пейзаж. Останалите по-ниски тераси на градината, характеризирани от авторите като експериментални, се явяват изнедана за тези, които не знаят предварително какво да очакват. На пръв поглед една от терасите представлява кухненска градина с традиционни зеленчуци и с огромни пропорции. При по-внимателно вглеждане се открива внимателно обмислен проект с минавания под сенчести перголи и между мулчирани по старомоден начин, със слама, легла със зеленчуци. Тази част от градината е била замислена като място, където проектанти могат да експериментират с нетрадиционни комбинации от растения, да се култивират определени сортове и да се експерименитра с разнообразни материали. Тук праз лук, тикви, над 60 разновидности домати са придружени от цвекло, редки видове лози, различни плодове и не по-малко от 30 вида чушки. За подсилвана на визуалното въздействие има и гладиоли, салвия, различни билки и ароматно-кулинарни растения, както и различни други растения, които традиционно се отглеждат между зеленчуците в скромните вили. Над този сектор има обширни площи с лавандула, рози, лимонови дървета в съдове, мушката с лимонов аромат. Идеята е цялата градина да се къпе в богат райски аромат. Като се добави и впечатляващото и ситуиране, почти плуваща над заобикалящия ландшафт, не е чудно че тя вдъхновява настроение на святост, приповдигнатост и благоденствие. Имайки това пред вид, домакините огранизират много събития през летния сезон докато в техния музей – павилион е изложена личната им колекция от керамика и персийски килими. Едно от предназначението на градината е всеки сезон да се внасят нови и идеи и вариации които да изненадват нарастващия брой посетители. През 2007 г. темата е била “Пеперудите.”
Текст към Корел-ските картинки: Идеалния план на райска градина е затворено правоъгълно пространство, в центъра на което има фонтан. В този случай фонтана “прелива” във водни канали, които въздействуват декоративно сами по себе си, разделят композицията на четири равни части и освен това напояват дърветата по периферията и. По протежението им има малки кръгли водни огледала. Растителните сектори са окантени с нисък бордюр от храсти и са засадени с изобилие от ароматни цветя и растения. Първата схема е с дървета и палми, а втората представлява композицията на пространството без високите растения.