Синьото в градината
Да си направим градина от един единствен цвят ни освобождава от риска да използуваме прекалено много цветове или да направим нехармонични съчетания. Освен това крайният резултат обикновено е една ефектна и много елегантна градина. Синият цвят е нетрадиционен, може би защото е най-малко разпространения в природата. Ако направим монохроматична синя градина, тя ще е наистина уникална. А поради успокояващия ефект на синьото, няма как да е натрапчива или нахална. В зависимост от климата, светлината и от начина на използуване, комбинацията между успокояващото синьо и ободряващото зелено могат да въздействуват релаксиращо, екзотично или охлаждащо. Добре е за начало да си изясним дали в градината ще има сини акценти или тя ще е изцяло синя – например само със сини растения, с вода и сини мебели. Акцентите могат да са синя възглавница, синя къща за птици, скулптура, натрошено стъкло, боядисани с въображение мебели като пейка, стол или стена, стенна рисука или мозайка с много синьо.
Естествено растителността играе главна роля в синята градина. В зависимост от замисъла ни можем да използуваме еднакви сини растения, т.е. да се ограничим до използуването на само един растителен вид. А може и да използуваме растения, които са във всички нюанси на синьото. Или да направим комбинации с нюанси на лилаво и сиво, със сребристи и пъстролистни растения, които да допълнят синьото. Синята градина въздействува като синя и когато в нея се използуват бледо лимоново жълт или бял цвят. Растения със сини цветове има сред едногодишните и многогодишните цветя, храстите, дърветата и увивните растения. Има и синкави декоративни треви и почвопокривни растения. Тъй като синьото би могло да е хладен и отдалечаващ цвят, с него може да си поиграем с перспективата. За отдалечаващ се ефект се препоръчва да използуваме по-светлите нюанси на синьото и по-дребните цветчета. А за приближаващ ефект, големи групи растения или такива с едри сини цветове.
Много интересно изглежда в градината модерното тюркоазено синьо, което ангажира вниманието на наблюдателя и оживява обкръжението. Смята се, че то е много специален цвят в цветния спектър. Вярва се, има качествата на предпазващ талисман, че е цвят на състраданието и лечението, а също и на вярата и истината. Според проучвания на Цветния Институт Pantone тюркоазеното за повечето хора е позитивен цвят – символ на бягство и на пренасяне в тропическия рай.
В градината тюркоазеното може да се използува по различни начини. Например, то се съчетава много добре с растения с неутрални, бежеви и кафяви цветове като треви и тръстики. Много ефектно е също в съчетание с растения с жълти листа. Атрактивни комбинации се получават от комбинирането му с червеното и розовото, например със здравец, петунии и бегонии. Тюркоазеното освежава зелените нюанси и тоновете характерни за листопадните храсти и малки дървета и изглежда много кокетно с жълто-зелени иглолистни. В комбинация с тъмно синьо като теменужки, салвия и лобелия, например, звучи по класически морски. Когато съчетаем тюркоазени на цвят съдове и предмети с лавандула и бледо розови цветя въздействието е меко и женствено. А комбинацията между якри оранжеви и жълти цветове (например растения като невен, хелиантус, кореопсис, гайлардия) с тюркоазено създава свежо, спортно настроение.
В градината си Hip Hop Сюзан Херингтън създава артистично звучене и усещане, съчетавайки ярко, почти тюркоазено синьо с бяла и черна настилка. В бялата част на градината стъпки подканват посетителя да поскача (to hop) през деликатна, ажурна градина от вертикални стълбове с увит около тях хмел (hop). Като контраст, другата страна на пространството е тетрална и статична – напомня декор на сцена. Върху тъмна настилка са подредени стойки облечени в тюркоазено-син плат с растения, цъфтящи със сини цветове.
Градината Едуин и Мюриъл Кауфмън (Ewing and Muriel Kauffman Memorial Garden) е една изящна част от Парка Кауфмън (Kauffman Legacy Park) в Казъс Сити. Отделена е от останалата част на парка посредством буйна растителност и цветни легла – групи от едногодишни и многогодишни растения. Красива и съзерцателна, в нея се чува успокояващия звук на фонтани и се извисява оригинална бронзова скулптура. Градината е замислена като традиционна цветна композиция от розово, лилаво, бяло, сребърно и зелено, променящи нюансите си през сезоните. Боядисаните в ярко, почти тюркоазено синьо стъбла на дърветата внасят екстравагантност в спокойната класическа градина.
Проектът Laurentian Flora се намира пред историческия манастир в Падула, Италия. Създаден от NIP Paysage за фестивала «Ortus Artis», проектът представя известните градини Метис (природно място в Канада, където редовно се организират концептуалнии тематични събития и фестивали в Канада) и символизира фрагмент от Канадската природа и култура. Идеята е вдъхновена от традиционния интерес на монасите към растенията и медицинските им качества. Проектът се състои от топки направени от синя юта и пълни с лека плодородна почва. В тях има метална конструкция,поддържаща формата и поливна система. В дупки в ютата са посадени малки растения, които са отгледани от семена, донесени от Квебек и засяти в Италия.
Източник: списание „Наш Дом“, бр.5/2010г. стр.1 Източник: списание „Наш Дом“, бр.5/2010г. стр2.