Водата внася в градината постоянно променящ се елемент на отражения, звук и движение. Тя може да присъствува в двора като водно огледало – спокойна водна повърхност, която отразява светлината и силуетите на заобикалящата растителност и предразполага към съзерцание или да внесе динамична, течаща вода, под формата на фонтан, водопад или каскада. Според композицията, стила и големината на градината, формата на водната площ може да бъде една или съчетание от няколко геометрични форми, а може и да е пейзажна, в свободни форми. Ако градината е голяма и решена пейзажно, ефектен би бил например виещ се воден поток. Докато в геометрична градска градина на малка площ, подходящо би било водно огледало с кръгла или правоъгълна форма. Водната площ може да бъде визуален акцент или задънка на алея. Може да се разположи близо до кът за сядане за да се гледа отблизо или да се минава покрай нея или по мостче през нея. Ако имаме естествено наклонен терен или сме го моделирали или терасирали и искаме да се възползуваме от различните нива, можем да оформим водна каскада съчетана, например сък скален кът. Можем да наподобим естествения ландшафт и да оформим скален кът-хълм, а “в долината” спокойно водно огледало. Можем да съчетаем водната площ с площадка за един или няколко шезлонга, където човек да се попече или изолира.
Начини за направа на водна площ/Как да изградим водната площ.
Много често водната площ е издълбана в терена, с горен ръб на едно ниво с настилката или тревата. Ако тя е в свободни, пейзажни форми, обикновено скриваме ръбовете и контурите и с камъни и растения. Докато идеята на пейзажната водна площ е да изглежда максимално естествено и близо до природата и да се слива с останалата част от градината, то геометричната водна площ е контрастиращ акцент. Ако ръбът и стърчи над терена, той може да се оформи, например, като място за сядане.
Един лесен, евтин и все по-често използуващ се напоследък начин е след като се изкопае и оформи желаната форма на водната площ, тя да се покрие със специално предвидено за целта фолио. Фолиото има гаранция 10 години. След като се оформи водната площ с фолиото, върху дъното, по стените и около нея се аранжират камъни, които да го скрият. Ако желаем, камъните по ръба и можем да залепим с цимент. Трябва да се внимава фолиото да не се повреди или пробие. Водната площ трябва да е дълбока поне 30-40 см за да има достатъчна дълбочина да аранжираме камъни вътре в нея, както и за да скрием помпа. Ако водната площ стърчи над терена, стените и трябва да са достатъчно здрави за да издържат напора на водата. Друг лесен начин за направа на водна площ е да се използуват готови фабрични пластмасови корита. Те са с ограничен брой форми и са малки по размери, тъй като ако са по-големи трудно се маневрира с тях.
Един от най-трайните, но и най-бавен и скъп за изпълнение начини е водната площ да се излее от бетон, да се хидроизолира и след това да се облицова с керамика, естествен камък или да се измаже, с някаква водоустойчива мазилка. От бетон могат да се правят водни площи във всякакви форми. Ако водната площ се прави в район, където има дълги периоди на замръзване, вертикалните стени е добре да се направят под ъгъл 30-45 градуса за да се намали риска от напукване.
Каскади
Каскадата може да бъде на няколко нива под формата на водни стълби, на воден поток или на геометрични водни обеми, преливащи един в друг. А може да имаме и водопад, който се излива в едно ниско ниво. Когато правим каскади наподобяващи естествени течения и потоци, също можем да се използувме фолио, което след това да се скрие с камъни. Различните нива на касакадата могат да преливат едно в друго чрез малки водопадчета или да се свързат помежду си от наклонени потоци. Когати искаме по-голяма трайност или имаме по-геометрични форми, каскадата се излива от бетон: правят се корита на различни нива в естетична форма, които или преливат едно в друго или се свързват чрез бетонови улеи. За да циркулира водата от най-ниското до най-високото ниво, в най-ниската част на водната площ се слага помпа, която чрез маркуч качва водата до най-високата и точка. При желание за допълнителен ефект към помпата могат да се монтират накрайници, създаващи различни водни ефекти – водна гъба, вулкан, лава. Ефекта на водната площ се подчертава вечер ако се използуват прожектори и плуващи водни лампи.
Растения
Водната площ може да е заобиколена от градинска настилка, от трева или пък от изобилна растителност. В зависимост от вида на водната площ, можем да използуваме почти всички видове почвопокривни (евонимуси, винка) и ниски (лоницера, потентила) храсти и многогодишни цветя (хоста, диантус), както и ниски, джуджети и екзотични вечнозелени и широколистни (мини плачеща върба) дървета. Не се препоръчва водата да е под или в близост до големи дървета за да не падат листа и да я замърсяват. Много ефектно до водата стоят скулптурните растения: например с големи (гунера), кръгли (бергения), или остри (ириси) листа.
Много ефектно, макар и трудно за поддръжка е да се използуват различни водни растения, които растат на различна дълбочина във водата и по периферията и. В слънчево време, водараслите могат да накара водата може да позеленее за една-две седмици. Има растения който пречистват и насищат водата с кислород, но на нашия пазар за съжаление още не са се появили. При друга една група водни растения, като водните лилии, нуфара корените са разположени надълбоко, 30-90 см. Тези растения освен че са много красиви имат и плаващи листа, които намаляват количеството светлина, влизаща във водата и по този начин спомагат да се намали количеството на водораслите. Друга една група водни растения растат по периферията на водната площ на дълбочина 7-15 см (някои видове ирис, водна мента, акорус, тифа) или обичат подгизнала, мочурлива (калта) или пък много влажна почва (астилбе, върби, хемерокалис, лобелия, дрян).
Поддържане
При подходящ избор, аранжиране и отглеждане на водните растения може да се постигне естествено пречистване на водата. Но в нашата практика много често не се използуват водни растения, а засаждането на растения започва от периферията нататък. Тогава за да не позеленява водата могат да се ползуват същите препарати, които се използуват за поддържане на басейни, а дори и обикновена белина.
Градинарски компас/ Полезна информация
За максимално добър резултат, се препоръчва проекта на водната площ да се изготви от специалист, ландшафтен архитект. Декоративни растения могат да се изберат и закупят в различните градински центрове и разсадници. Фолио, попми, различни накрайници, водно осветление се предлагат от фирма “Аквакор”.