В някои градини първостепен е декоративния ефект от използването на тревата, докато в други случаи първостепенни са функцията и издръжливостта й. От естетична и функционална гледна точка тревното пространство е визуално привлекателно място, издръжливо на утъпкване. което е приятно за ходене, игра и почивка. Тя успокоява цветната периферия на градината, визуално „отваря“ пространството и обединява отделните елементи на градината. От практична гледна точка тревата може да се използва като настилка на площадки за игра или спорт, като тревна алея, по която да се ходи, за покриване на плавни геопластики, в овощни или в диви градини.
Правене на морава
Със семена
Правенето на поляната тип “английска морава” може да стане със семена или с чимове. И в двата случая първо трябва грижливо да се обработи терена. Почвата се прекопава на 20 см дълбочина. Окончателното, финно подравняване става с гребло. За добрия вид на поляната е много важно терена да е абсоюлтно подравнен. След това равномерно се разхвърля тревното семе с норма 25 g/м2. За подхранване на почвата и ускоряване на поникването на тревата, заедно с тревното семе може да се разхвърля и изкуствена тор NPK, (азот-фосфор-калий). За да се получи гъст, плътен и равномерен тревен килим и по-дълготрайни тревни площи се използват тревни смески, състоящи се средно 3-6 тревни вида. Отделните видове трева по-пълно усвояват хранителните вещества в почвата и се допълват помежду си по темповете на растеж и дълговечност. В зависимост от специфичните условия се подбира подходяща за мястото тревна смеска: за сянка, за сухи условия, издръжлива на утъпкване. След като се разхвърли, тревното семе се “зачуква” с гребло на дълбочина 1-3 см. Теренът се покрива с 0.5-1 см пясък и се валира или “трамбова”. Поливането на тревата до нейното поникване и непосредсвено след това трябва да е под формата на “дъждуване”, за да не се изровят семената, а и младата трева е много нежна. Честотата на поливане на младата трева е такава, че да не се позволи на почвата да изсъхне. Първото косене се прави, когата тревата достигне височина 10-12 см. След това можем да косим на 2-4 см.
С чимове
Ако искаме мигновен ефект, можем да затревим с готови тревни чимове. Върху добре обработения и подравнен терен разстиламе чимовете, подреждаме ги така че да няма празнини, след което ги валираме и поливаме обилно.
Поддържане на тревни площи
Поляната тип “английска морава” изисква интензивна поддръжка. В периода на усилен растеж и при обилно поливане и торене се коси на всеки 5-7дни, а през есента и ранната пролет на 10-тина дни. Последната коситба се прави до към средата на октомври за да може тревата да се зазими при височина 5-7 см.
По-малките площи, до около 200 м2, могат да се косят с електрическа косачка. За по-големите поляни се препоръчва по-мощна, бензинова. Бензиновите косачки се препоръчват за косене на площи с наклон до 30%.
Веднага след засяването, както и първия месец след като поникне тревата се полива всеки ден (през лятота и ако температурите са високи) или през ден. За да не изгори тревата, задължитевно е поливането да става сутрин или вечер т.е. да се избягват горещите обедни часове.
Редовното плевене е необходимо за добрия вид на поляната. Махането на плевели става ръчно (ако плевелите са малко) или при повече плевели и по-големи площи се пръска с избирателе хербицид, който унищожава широколистните плевели. През активния сезон (май-септември) на всеки 3-4 седмици се редува торене с амониева селитра и с бавноразтворим комбиниран NPK тор.
Алтернативни тревни площи
Алтернативи на класическата тревна площ, която е очарователна със семплата си красота и е по-лесна за поддържане е моравата тип “цветна поляна”. Този тип поляна представлява смес от по-бавно растящи тревни видове и многогодишни цветя като парички, лютиче, вероника, диви теменужки, мащерка, лайка, мак, лихнис, кампанула, центауреа, филипендула, кореопсис, есшолция, гипсофила. По възможност се препоръчва използуването на местни за района цветя, защото те са по-непретениозни и почти не изискват поддръжка. Този тип поляна е важна и от екологична гледна точка, защото спомага за запазването на местни видове, освен това е рай за медоносни пчели и пеперуди, които танцуват из поляната. Изборът на тревни и цветни видове при създаването на цевтни поляни се прави въз основа на вида почва и конкретните като могат да се подберат видове за много сухи, открити, наклонени, с бедна почва или мочурливи терени.
Цветната поляна представлява смес от 5-6 вида бавнорастящи видове трева и от 10 до 25 вида диви или култивирани многогодишни цветя,цъфтящи през пролетта, лятото и/или есента. В зависимост от това дали предпочитаме да имаме по-ниска или по-висока поляна, съответно подбираме по-ниски или по-високи видове цветя. Направата на поляната става по същия начин както нормалната поляна.
Цветните поляни се подрязват няколко пъти годишно в зависимост от вида цветя в нея – дали са пролетно или лятно цъфтящи. Пролетно-цъфтящите поляни се подрязват на 5-8 см на всеки три седмици след като цветята са си хвърлили семената или се окосява веднъж късно през лятото. Лятно-цъфтящите поляни могат да се косят до късна пролет, след което се оставят и не се косят до ранна есен докато цветята хвърлят семената си.
Друг алтернативен начин за затревяване е с ниски тревни заместители, които могат да добавят привлекателна текстура, сезоннен цъфтеж или атрактивна есенна окраска в градината, лесно се разпространяват и осигуряват дебел килим – по този начин се намаляват усилията относно косенето и поливнето. Една такава възможност е направат на поляни от бяла или червена детелина, спадащи към групата на растенията, възстановяващи азота в почвата. Ако сме решили да си направим алтернативна поляна от бяла детелина, трябва да имаме пред вид, че цветовете й привличат медоносни пчели, нещо чудесно за всяка градина, тъй като те опрашват декоративните цветя, билките и зеленчуцита в градината. Но ако имаме цяла морава от бяла детелина, количеството на пчелите се увеличава многократно и има опасност от ужилване, докато се разхождаме боси из тревата, а и не е подходящо ако имаме малки деца. Детелината не е толкова устойчива, колкото нормалната трева на интензивна игра и ходене по нея – тя издържа на частично утъпкване, Изисква редовно поливане и не бива да се подхранва с изкуствени торове, защото това може да я унищожи.
Орнаменталните треви добававят цвят в градината. Някои са в нюанси на зелено, други са в златисти, бели, червени или пурпурни нюанси, трети са в синьо и сребърно. Синята власатка е ниска туфеста трева със сребристо-син цвят. Толерантна е към повечето атмосферни почвени условия, но най добре се развива на слънчеви и добре дренирани почви, добре да се избягват тежките глинести почви както и горещите припечни и сухи места. По-наситен цвят имат младите части, старите губят цвета си и по този начин «избледнява» цялостния цвят на тревния килим. Макар и да не изисква интензивна поддръжка в сравнение класическите тревни смески, синята власатка също изисква поливане през лятото, частично торене, веднъж на 2-3 месеца с естествен или с комбиниран NPK тор.
Източник: списание “Наш Дом” бр.5/2019г.