Често се смята, че през зимата градината е пуста, монотонна и тъжна. Всъщност, има различни начини да се възползуваме от сезонните особености и да я направим ефектна, скулптурна и жива. През зимата формите на растенията, както и детайлите им се открояват по-контрастно – всяко клонче се подчертава от снега или изпъква на фона на небето. Какъвто и цвят да има в пейзажа, той изглежда още по-ярък заради силния контраст.
Сред най-важните елементи на една градина изобщо са нейните структура, композция и силует. През зимата, повече отколкото през всеки друг сезон те са от значение, както в снежни, така и в безснежни дни. Хоризонаталният скелет на градината, нейната композиция е особено четлива и видима през зимата – формата на алеи и площадки, обемите на растителните групи. Вертикалният скелет на градината – силуетите на дърветата и високите храсти, както и малките архитектурни елементи като преголи и беседки също са е от съществено значение. През зимата формите на вечнозелените растения, както и цветовите им нюанси играят главна роля в градината.
Стебла и плодове
Ако искаме да създадем акцент в зимния ландшафт, можем да добавим в него ярък цвят. Той може да идва от оцветени архитектурни детайли или пък от растения с ярки цветни плодове или стебла.
Сибирският дрян, например, има вариетети с ярко червени, тъмно червени, оранжеви и жълозелени стебла. Ако искаме да постигнем по-минималистично въздействие, може да направим големи групи от дрян, чиито стебла въздействат като линерни акценти в зимния пейзаж. Ако търсим по-пейзажен ефект, може да комбинираме цветните стебла на дряна с ерика и декоративни треви. Някои от орнаметалните треви, подобно на цветовете на някои храсти като хортензията също могат да запазят честично цвета си през студения сезон.
Едно от най-известните растения с ярки червени плодчета и тъмни вечнозелени листа, превърнало се в емблема на коледа е джела (Ilex spp.). При него, както и при други вечнозелени растения с червени плодчета, ефектно е съчетанието между зелено, червено и бяло. Някои видове ябълки и глог представляватмалки дървета, които също запазват декоративните си плодове през зимата, които красиво констрастират в зимния пейзаж.
Друго ефектно вечнозелено растение, което запазва цветните си плодчета през част от зимата е пиракантата Тя може да се оформи като свободно-растящ храст или като жив плет и по този да осигури ефектен цветен вертикален акцент в зимния пейзаж. Има вариетети с оранжево-червени, оранжеви и оранжево-жълти плодчета.
Има още много други растения с розови, бели, сиви, сини, лилави, жълти и черни плодчета, които се запазват през зимата. Красиви цветови комбинации могат да се получат и като се комбинарат бялата кора на брезата и лилавите плодчета на каликарпата, например, или ярките стебла на дряна.
Цветя през зимата
Има растения, макар и не много на брой, които цъфтят през зимата. Засаждането на някои от тези зимноцъфтящи растения и добавянето на ярки цветни петна на неочаквани места може да направи градината ни интересна целогодишно.
Най-известният от зимноцъфтящите храсти е хамамелиса. Неговите цветове се появяват върху тъмните му голи клонки в края на есента и през зимата и са напълно устойчиви спрямо студа.
За да придадем трето цветно измерение на зимната си градината можем да включим зимен жасмин– той е пълзящ храст с красива листна маса, който цъфти със жълти цветове от късна есен до ранна пролет. Можем да го прикрепим към стена или да го пуснем да пълзи по треяж.
От зимните цветя най-популярни са кукуряка и кокичето. Кукурякът започва да цъфти в средата или в края на зимата като много от видовете се развиват добре на сянка, което ги прави още по-ценни. Освен класическия зелен кукуряк, вече има вного вариетети в розов, бял, черевен и тъмно пурпурен цвят.
Кокичето се появява рано напролет. Особено ефектно е в пейзажни горски градини, когато е в големи количества и се разстила в големи бялозелени почвопокривни групи. Друго, известно със зимния си цъфтеж луковично растение, което също се натурализира лесно в моравата, е ксинодоксата. Нейните сини звездовидни цветове създават ефектен цветен килим година след година. Някои видове зимоустойчиви мини циклами, обичат широколистна или смесена, широколистна с иглолистна гора, и богати на хумус почви. Те могат да освежат зимната градина със своето жизнерадостно розово засадени в малки или в големи почвопокривни петна.