Eдна от актуалните тенденции за 2023г е градината да се оцвети с ярки цветя в розово, лилаво, синьо, червено и жълто. Цветята в градината се използват главно като колоритни акценти заради цвета на венчелистчетата им по време на цъфтеж. Но тексурата и цвета на листната им, както и структурата на растението, също са важни за настроението и дизайна на градината. Цветята в градината са многогодишните и сезонни. Животът на сезонните трае от няколко месеца до 1 година, докато многогодишните цветя украсяват градината всяка година с красиви цветове, а понякога и с деликатни или по-смели аромати. По дефиниция многогодишни са растенията, които живеят повече от две години. Цъфтежът на многогодишните цветя трае около 2-3 седмици годишно за разлика от сезонните, които имат кратък живот, но пък цъфтят непрекъснато, обикновенно няколко месеца, през съответния сезон. Ако искаме да имаме продължителен цъфтеж от многогодишни цветя, можем да комбинираме няколо вида с последователен цъфтеж или да ги съчетаем с цъфтящи храсти.
Видове многогодишни цветя
За разлика от едногодишните растения, многогодишните цветя изискват сравнително малка поддръжка след първоначалното им засаждане. Което ги прави чудесна, сравнително лесна възможност за всеки, който иска да добави дълготрайна красота към своята градина.
Животът на някои многогодишни цветя трае само няколко години преди да изчезнат, на други – няколко десетилетия. Те се делят също така на ниски, с височина 10-25 см, на средно високи – 30-40 см и на високи 50-100 см.
Начини на аранжиране в градината
Многогодишните цветя могат да бъдат посадени в цветни петна с геометрична или пейзажна форма. В петната, те могат да са аранжирани в “чисти” групи – едноцветни или от един вид цветя или в смесени, в които са комбинирани различни видове. В смесените групи, можем да подберем цветя в едни цвят или в два и повече цвята. Групите обикновено са преден план пред храсти или декоративни треви. Ако градината е с геомтерична композиция, формата на цветните петна може да е също геометрична за да й резонира, а може и да ги засадим в свободна форма от извити плавни линии, която да контрастира на геометрията.
Цветята могат да се засадят в самостоятелна група, като акцент, на ключово място в градината – да окантят красива морава, да подчертаят линия в геометричната или красива извивка ва пейзажната градина, до пейка или водна площ. И в този случай, цветята могат да се засадят в чиста или в смесена група. Както и под формата на миксборедер. Характерно за него е, че се смесват повече видове цветя, композиран е ненатрапчиво, понякога изглежда очарователно естествено. Миксбордерът е подходящ за романтичната дива градина, както и за пресъздаването на селска атмосфера.
Многогодишните цветя могат да бъдат засадени и в съдове – отново “чисто” или “смесено” с други цветя. А могат и да се съчетаят с ниски вечнозелени или почвопокривни растения. Всички ниски многогодишни цветя могат да се използават и като почвопокривни, като цветни килими – алтернатива на тревната площ.
За да постигнем оптимален ефект, е важно да подберем подходящите за специфичните климатични условия, хранителност на почвата и степен на ослънченост на мястото видове. Някои цветя, като белия равнец и корепсиса, обичат да се наслаждават на ярко слънце от сутрин до вечер, докато други, като астилбето и дамското сърце, например, се справят най-добре на следобедна сянка.
Освен да следваме концепцията ни за цялостната цветна визия на градината, важно е да планираме и колорита на отделните петната с многогодишни цветя. Може да предпочетем да засадим цветя в няколко нюанса от един и същи цвят. Или да предпочетем цветя, които силно си контрастират, като избирем, например, противоположни цветове от цветното колело: жълто и лилаво, оранжево и синьо.
Според индивидуалното ни желание, можем да подберем видове, които да осигурят цвят в градината поне за три сезона от годината. Напрмер, в началото на сезона, цъфтят трилиума и кукуряка. За пролетта и лятото има голям избор, а като цъфтящи късно през сезона могат да доминират астри, рудбекия и петровския. Многогодишни цветя като хостите и седумите, придават както цвят, така и текстура на градината.
Многогодишните цветя се предлагат като контейнерни растения и могат да се засадят по всяко време на годината. Ако почвата не е хубава (много глинеста, неплодородна, и т.н.) или пък е замърсена със строителни отпадаци, добре е да се премахне горния замърсен слой и да се замени с плодородна, хумусна почва. Там, където ще има цветя е необходим минимум от 20 -25 см слой от плодородна почва.
В зависимост от вида си – дали са ниски, средно високи или високи, те се засаждат през 15 -20 – 30 см разстояние. В България е прието засаждането да се прави под формата на правоъгълен растер като растенията се засаждат в редовете шахтатно. Посадени по този начин, те запълват съответната форма, която искаме “да нарисуваме” в градината си.