И празниците и ежедневието предлагат прекрасна възможност да изразим творчеството и изобретателността си като аранжираме свежи или сухи цветя, клонки, плодове, панделки, свещи и други декоративни аксесоари. Според някои хора сполучливата цветна аранжировка представлява свободна подредба от цветя, листа и стъбла, които изглеждат като току-що набран от градината букет. Според специалистите, добрата цветна аранжировка има определена геометрична форма и следва определени правила. Ако човек има добро въображение и практикува достатъчно често, спазвайки някои основни правила относно цвета, пропорцията, баланса и композицията на цветната подредба, могат да се получат ефектни и красиви резултати.
Цветът е едно от първите неща, които се забелязват в една аранжировка. Въпреки, че вкусовете са много индивидуални, има някои установени правила за получаването на хармонични цветни съчетания с определено въздействие. Съчетанието на контрастни цветове, например синьо и оранжево, червено и зелено или жълто и лилаво, въздействува категорично. Един деликатен начин за получаване на хармонично цветно съчетание е използуването на нюансите на един и същи цвят. Топлите цветове – червено, жълто, оранжево – имат жизнерадостен, възбуждащ, както и визуално приближаващ ефект. Студените – синьо, зелено, лилаво – имат успокояващ ефект, предразполагат към съзерцание и отдалечават визуално. Колкото по-ярък и светъл е цветът, толкова повече доминира. Колкото по-тъмен или студен е той, толкова по-отдалечващо въздействува. Препоръчва се в аранжировката да има един доминиращ цвят, а другите да го допълват.
Важни за успеха на растителната аранжировка са визуалният и физическият й баланс. Растенията в аранжировката трябва да са здраво прикрепени в съда. Самият той също трябва да бъде достатъчно стабилен за да държи растенията – ако е необходимо може да му се добави пясък, баластра или друг тежък материал. Визуалната стабилност е особено важна при асиметричните аранжировки. Тя може да се постигне по различни начини. Например, на по-леката страна може да се придаде тежест ако се използуват по-тъмни цветове, кръгли или фуниевидни съцветия. Едрите цветове поставени в долната или средната част на аранжировката й придават стабилност и усещане за хармоничен баланс.
Пропорцията на аранжировката е друг важен неин аспект. Размера на всеки нейн елемент, големината на съда спрямо големината на растителния материал, големината на листата спрямо големината на цветовете трябва да си кореспондират. Например препоръчва се когато аранжираме във висок съд, височината на аранжировката да е равна на 1.5 пъти височината на съда; когато аранжираме в плитък съд, височината на аранжировката да е равна на 1.5 ширината на съда.
За Коледа
Някои хора вярват, че за Коледа е подходящо да се правят свежи аранжировки, асоциирайки ги с новото начало. Недостатъка на свежите аранжировки е, че не могат да издържат дълго. Докато аранжировките от изсушени растения, съчетани с дълго издържащи листни материали, плодове и шишарки и добавени различни аксесоари са много трайни.
Когато украсяваме интериора си за Коледа, се препоръчва да разположим в него няколко по-едри, добре обмислени акцента вместо много на брой дребни, разпръснати из цялото пространство украси. Също така е добре аранжировките и украсите да имат обединяваща тема на композицията, или един общ обединяващ ги цвят или нюанс. Едноцветните аранжировки в червено, златно, сребърно или бяло изглеждат много стилни. Но и смесени цветни аранжировки от червено, зелено и бяло могат изглежда изискани. В зависимост от предпочитанията ни, можем да си направим авангардна и стилна аранжировка или пък по-традиционна, включваща свещи, панделки и зеленина, която се асоциира по-директно с празничното настроение.
Ето няколко идеи за празнични аранжировки, които можем да изпълним точно както са описани или пък да ги използуваме като база за импровизация и да си направим собствена версия.
Мандаринов венец
С нейната изчистена геометрична форма и използуването на ярки цветове и материали тази аранжировка звучи съвременно. Необходимите за нея материали са тънка тел, 27 броя мандарини, венец от пиефлора (приблизително с диаметър 30 см), клонки пираканта с плодчетата, брашлянови листа. Плътно подредените една до друга мандарини, плодчетата на пиракантата и зелените листа на бръшляна заместват традиционните клонки от ела, джел и имел. Венецът има цитрусов аромат. Ако искаме до го направим още по-ароматен, може да използуваме вместо бръшлян дафинов лист или други ароматно-кулинарни растения.
Първо, пиефлората се накисва във вода. Мандарините са подреждат плътно една до друга на повърхността на венеца. Всяка мандарина се пробожда през средата с две перпедикулярни едно на друга парчета тел и се прикрепва здраво за пиефлората. След това се подрежда втори вътрешен кръг от мандарини, прикрепени към венеца по същия начин. Малки клончета пираканта, около 6 см дълги, се набождат в пиефлората около мандарините, така че да няма видими празни участъци. Бръшляна, нарязан на приблизително 7 см-ови участъци също се набожда в пиефлората, така че да има по едно индивидуално бръшляново листо между всеки две манадарини.
Венецът изглежда много атрактивно, когато е окачен да виси на врата или на стена. А също и като декорация за маса с голяма свещ в средата или група малки свещи, например с различна височина. Венецът се прави много лесно, но е тежък и ако мислим до го окачваме върху врата или стена е важно да го прикрепим здраво.
Ефектна Коледна украса за маса
Необходимите за тази подредба материали са 7-8 см широка панделка, за предпочитане в два десена, 3 броя 10-сантиметрови кръгли сладкиша, прозрачно тиксо/лепенка, ножици, златна връв, 1 стъклен съд за торта, шепа червени боровинки, шепа малки шишарки, 4 пурпурни лалета, 7 червени рози, едно клонче камелия или лавровишня, златен прах, 3 чаени свещи.
Всеки сладкиш се завива с парче панделка, като края на панделката се залепва с прозрачното тиксо. Златната връв се завързва на фльонга отпред, минавайки през средата на панделката – това е и красиво и практично защото допълнително придържа панделката към сладкиша. Сладкишите са разполагат върху стъклената стойка, а боровинките и шишарките се разпръскват между тях. Цветните листенцата на лалетата и розите се откъсват и също се разпръскват между сладкишите. Както и листата на камелията. Малко златен прах се поръсва върху листенцата, а трите чаени свещи се разполагат между сладкишите.
Лилави лалета и червени рози – за Свети Валентин или просто за настроение
Необходими за тази аранжировка са семпъл керамичен (не е задължително) съд, ножици, 20 червени рози, 10 лилави лалета лалета, 10 клонки от камелия или лавровшня, хартиена панделка.
Около три четвърти от съда се напълва с вода. Първо се подреждат клонките камелия. След това половината рози се подреждат равномерно между клонките. Лалетата се подрязват, така че да са с около 7 см по-дълги от съда. Долните им листа се махат. Лалетата се подреждат равномерно между розите и зелените клонки камелия. Накрая се добавят останалите рози равномерно в аранжировката, така че да се получи ефект на гъста цветна маса от тъмно червени нюанси. Хартията се връзва на панделка и се завързва или прикрепя отпред на съда.