Освен архитектурен акцент в градината, басейнът ни осигурява удоволствие и възможност за здравословни упражнения на открито. Дизайнът и формата му са част от цялостния дизайн на градината и могат да бъдат много разнообразни: геометричен – правоъгълен или кръгъл, в свободни форми или комбиниция от двете. Големината му е според наличното място и индивидуалните ни предпочитания. Ако сме много екстравагантни и го направим с подходящи размери, например 13.5/25м той може да се използува като учебно-тренировъчен за различни водни спортове. Ако искаме басейнът ни да е по-уединен и закътан можем да го изолираме чрез треяж или пергола, покрити, например с пълзящи растения. Когато ситуираме басейна в градината е важно да изберем закътано място, на завет от ветровете, особено при по-хладен климат. А можем да го разположим и в близост до къщата, като преход между нея и градината. Можем да направим отделни басейни, за деца и за възрастни или един комбиниран басейн. Дълбочината на басейна също е според индивидуалните ни предпочитания. Детския сектор се препоръчва да е с дълбочина от 0.40 м до 1.25м.
Добре е басейна да е предвиден на терен, където нивото на подпочвените води е по-ниско от нивото на всички съоръжения и инсталации. Възможно е да го ситуираме и на терен с по-високи подпочвените води. Тогава обаче стените и дъното му трябва допълнително да се оразмерят и да се направи изолация срещу проникването на подпочвени води отвън навътре, което оскъпява изграждането на басейна. Можем да напълним басейна с вода от водопроводната мрежа, от водопроводи с условно чисти води или от чисти реки и потоци. При възможност могат да се използуват и минерални води, които отговарят на необходимите изисквания за температурата и качествата на водата.
Акценти в басейна
В басейна може да се оформи остров с растителност. В него също могат да се използуват градински елементи като стъпки, например, или мостове, които са хем красиви и ефектни, хем функционални – по тях може да се върви. Например така наречения китайски мост “Пълна луна” конструктивно представлява полукръг, който отразявайки се във водата образува заедно с отражението си кръг. Като допълнителни водни елементи можем да добавим водопад, водна завеса, водна гъба, водна пързалка. Можем да комбирираме басейна с воден бар. Или пък, според дизайна на градината, с аркада, колонада, скален кът с каскада на острова и т.н. Мястото на стълбите по които се влиза в басейна се подбира така, че да не пречат на движението, те обикновено се поставят в ниши. Могат да са вътрешни, прави, заоблени. Обикновено са метални или масивни.
Настилката и мебелите около басейна
Добре е в непосредствена близост до басейна, така наречената плажна част да е от настилка, а не трева или почва за да не влизат допълнително боклуци в него. Също не се препоръчва да се разполагат широколистни дървета и храсти в непосрседствена близост до него, за да не падат листа и клонки. Настилките около басейна трябва да са от нехлъзгащи се материали и могат да бъдат такива каквито са в градината: керамична настилка или естествен камък в свободни форми ако търсим по-рустикален ефект или пък формован естествен камък (пясъчник, гнайс, гранит, варовик, мрамор) и модулни градински елементи (като бетонови плочи или бетонови тухли) ако искаме по-строго геометрично въздействие. А можем и да предвидим дървена платформа, дек, която е различна като настилка и настроение, но е по-ангажираща като поддръжка. Тя може да се направи от устойчивото на външните атмосферни условия (слънце и студ) и много популярно през последните години, тиково дърво. То има дълъг живот, но е доста скъпо. Можем да направим дека и от друг вид дърво, което обаче трябва да е обработено и импрегнирано. Напоследък се предлагат и пластмасови варианти, имитиращи дървена настилка, скари от пластмаси, наълнени със стърготини, които имитират тиковата дървесина. Освен настроението което искаме да постигнем, когато избираме настилката е добре да се съобразим и с формата на басейна: ако тя е правоъгълна, целесобразно е да изберем формовани плочи, а ако е пейзажна – да изберем настилка, която лесно да се реже (например дърво) или подрежда (например естествен камък в свободни форми). Борда на басейна оформя периферията му и е необходим както от естетична така и от практична гледна точка. Препоръчва се той да се монтира над нивото на настилката около басейна за да се спре влизането на дъждовна вода в него. Има фабрично формовани и естествени плочи за оформяне на борд. Фабричните плочи са със закръглен и гладък край откъм водата, за да може къпещите се да не се наранят. Преливният улей също е част от дизайна на басейна. Той го опасва от всички страни на разстояние 25-40см от борда му. В него се монтират сифони, които поемат излишната вода.
Подводните прожектори и осветлението около басейна осигуряват сигурност както и ефект след смрачаване. Около басейна могат да се разположат пластмасови или тикови мебели: маси, шезлонги, столове. Както и вази и саксии с палми или други подходящи растения. Можем също да предвидим интересни видими душове за обливане или да ги замаскираме и съчетаем с растителност или с архитектурни елементи в близост до басейна (ограда, пергола, аркада).
Изграждане и поддържане на басейна
Освен традиционните бетонови конструкции за изграждането на басейни вече има разнообразие от нови материали, като целта е да се скъси времето на строителството. Басейнът в градината вече може да се направи от метални, бетонови, пластмасови или дървени панели, от полипропиленови и PVC облицовки.
Киселинността на водата в басейна е важна за здравето на ползуващите го, а също въздействува и върху материалите, от които той е изграден, тръбопроводите, съоръженията. Оптималната стойност на pH е 7.2-7.6. Ако pH е по-голямо от 7.6 проблемите, които могат да се появат са мътната вода и възпаленията на очите. Тогава трябва да се добави киселинен препарат за да се намали стойността му. Ако pH-то е по-малко от 7.2 потенциални проблеми са кожните и очни възпаления, предозирането с дезинфектанти, корозията и изхабяването на коритото на басейна. Тогава трябва да се добави основа за да се увеличи pH-то. Други показатели които трябва да се следят са: алкалността, калциевата твърдост, стабилността на водата. Също така важно е използуването на аератори за циркулация и окисляване на водата в басейна.