Отглеждането на билки и зеленчуци в градината е възможност да се комбинират естетичното и декоративното с полезното и продуктивното. Ако градината ни е малка, може цялата да я обособим като тематична билкова или зеленчукова градина, а ако е по-голяма, в нея можем да предвидим отделен билково-зеленчуков сектор. Той може да се проектира като отделен обособен участък в нея или да бъде вплетен в композицията й, важното е да кореспондира на общия дизайн на двора.
У нас отношението към отглеждането на зеленчуци е като за нещо неестично и често те се засажват задната, скрита част от двора и то по подредени по неатрактивен начин. Всъщност отглеждането на билки и зеленчуци, които са аранжирани в красива композиция започва още от Средновековието и достига апогея си в класическите Френски градини от времето на Версай, когато билки и зеленчуци, съвместно с ниски компактни растения и цветя са били аранжирани в сложни геометрични фигури на равен терен, наречени партери. Някои от билките и зеленучите имат скулптурен силует, красиви листа или цветове и ако се аранжират по правилния начин могат да бъдат акценти в градината.
Как да композираме билките и зеленчуците в градината?
В зависимост от даденостите на мястото ни и индивидуалните ни предпочитания, билките и зеленчците в градината могат да се аранжират геометрично или пейзажно.
Геометрично
Ако предпочитаме подредеността и геометрията, можем да аранжираме билково-зеленчуковия сектор в желаната геометрична форма. Задължително е да се направят пътеки от настилка или плочопътеки, които от една страна оформят „скелета“ на композицията, а от друга осигуряват удобен достъп до растенията. Отделните растителни сектори се препоръчва да са с големина между 40 см и 160см, тъй като 80см е максимално голямото разстояние, което е удобно за да можем да се протегнем за бране или обслужване в градината. Така оформените в геометрична форма сектори могат да се запълнят с различни или еднакви видове билки и зеленчуци, които са съчетани по цветове и текстури. Ако искаме да подчертаем геометрията на композицията или ако желаем да имаме по-силно разделителен ефект между растенията и настилката, можем да очертаем контурите на отделните сектори с подрязани ниски компактни видове. Подходящи за това растения от ароматно-кулинарните са сантолина виридис и лавадула, а от вечнозелените храсти чимшир и евонимус минимус.
Зеленчуците и билките се съчетават добре както с ниски компактни вечнозелени храсти, така и с едногодишни и многогодишни цветя, както и със ситни камъчета – филц. Допълнителен геометричен акцент можем да добавим в ъглите на секторите под формата на подрязани като пирамиди, сфери или други геометрични форми вечнозелени храсти.
Пейзажно
Ако предпочитаме пейзажно оформление, можем да се вдъховим от съвременната английска култура, например, в която зеленчуците и билките се аранжират и комбинират в групи заедно с другите декоративни растения в градината. Отношението към тях е като към равностойни по красота/декоративност. При пейзажното аранжиране оформяме групи и туфи растения в меки, свободни, преливащи се форми. Тези групи могат да са „чисти“, от едни вид растения или смесени от няколко вида. При проектирането им ги съчетаваме така, че да се съчетават хармонично по цвят и текстура помжеду си. Добре е ароматно-кулинарните растения да се засаждат близо до пътеки, входове и места за сядане за да можем да се насладим на аромата им напълно. Ниски стелещи се билки като мащерката и вариетети на лайката са подходящи за скални кътове.
В съдове
Много билки и зеленчуци растат добре в съдове, в сандъчета и във висящи кошници. Това е актуално за градските пространства, в които обикновенот разполагаме с по-малко място или няма възмжост за насип от плодородна почва. Сред ниските билки, които растат добре в съдове са магданоза, ригана, мащерката, а от зеленчуците – марули, ягоди, чушки. В съдове можем да отглеждаме и големи растения като розмарин и дафинов лист, които да използваме като акценти. Също такв в съдове можем да отглеждаме незимоустойчиви на нашата географска ширина билки и зеленчуци като артишок и мирта, които да прибираме през зимата на завет или закрито.
В цветарници
Ако мястото е ограничено, както и за вързрастни хори и инвалиди отглеждането на билки и зеленчуци в цветарници е един удобен и практичен вариант, тъй като по този начин се осигурява лесен достъп до растенията за бране и поддържане.
Акценти
Някои зеленчуци, като зелето, марулите, карфиола и артишока, например, са скултурни и красиви на форма и могат да се използват като акценти, засадени в директно в градината или в съдове.
Салатени растения
Със салатените растения, посадени самостоятелно, съчетани помежду си цветово или комбинирани със сезонни цветя също могат да се направят красиви композиции. Марулите, морковите, репичките, лукът, чесънът бързо растат и са особено атрактивни за децата, защото лесно и приятно се дърпат и се вадят и по този начин можете да култивирате у децата интерес към градинарството.
Защо да отглеждаме билки в градината си?
По определение, билка е всяко растение което има кулинарни или лечебни свойства. Като група тези растения включват едногодишни и многогодишни тревисти растения (като мента, маточина, босилек, кориандър, риган, мащерки), храсти (лавандула, градински чай, розмарин) а също така и дървета (бъз, дафинов лист). Билките имат и козметични качества, от тях можем да си направим домашно пригиотвени шампоани и лосиони. Друго много привлекателно тяхно качество, което придава още едно измерение на градината е техния аромат, който за разлика от другите растения идва от листата, а не от цвета. В слънчева тиха вечер той може да изпълни цялата градина или балкон. Ароматно-кулинарните растения съвщо така привличат пеперуди, което допълнително допринася за идилията на градината. Малко от билките имат атрактивни цветове (като невена например), но повечето имат интересни листа. Днес има много разнообразни вариетети на билките, които притежат техните лечебни и кулинарни качества, но са по-декоративни на външен вид. Между тях са жълтолистният риган, пъстролистите мента, чубрица и мащерка, червенолистните бъз и босилек. Билките са безценно допълнение към всяка градина и балкон, а с развитието на алтернативната медицина също се насърчава отглеждането на свежи билки в домашни условия.
Къде да засаждаме билките?
Най-подходящите места за отглеждане на билки са тези, които са близки до естественото им месторастене. Много билки имат средиземноморски произход и предпочитат много слънце и добре дренирана почва. Някои билки толерират влажни, частично засенчени места: магданоз, бъз, маточина, мента. Повечето билки растат добре на лека сянка.