Ситуация
Тази, наситена със „събития” градина е разположена в Пасарел на равна площ от 1200м2. Оградена е с масивна ограда, която вече е напълно скрита от порасналата периферна растителност. За да се включи заобикалящата природа в градината на няколко места в оградата са оставени правоъгълни прозорци.
Композиция
Композцията е направен така, че да има обиколен маршрут, по който да се обходи цялата градина. По протежение на този маршрут алея “се случват” разнообразни и интересни неща. Тръгвайки по правата му лява част, стигме до дървен навес, където е оформена кухня на открито с барбекю, пещ, мивка, плотове и шакфове за посуда, статична маса. Този кът за сядане е подходящ за дъждовни както и много горещи дни, когато е нужна плътна сянка. Оттам можем да продължим да се разхождаме из градината или по главната полукръгла алея или пък да тръгнем надясно по лека плочопътека и минавайки през ароматно-кулинарен сектор да стигнем до площадка за сядане, покрита с пергола. Ажурната конструкция на перголата предлага друг вид сянка, „шарена” и лека. Около колонките на перголата и покрива й се вията увивни рози и партеноцисус. В средата на ароматно-кулинарната градина има малка площадка с кладенец. Билките и подправките в ароматно-кулинарната градина са засадени близо до мястото за готвене, в малки правоъгълни легла, разделени с бетонови плочопътеки, по които се ходи, така че да е удобно да се берат. Освен ароматни и полезни те са и красиви и интересни: има лилаво-цъфтящ сибирски лук, пъстролистни чубрица и мента, жълтолистен риган. След билковата градина главната обиколна алея води до скален кът, минава през извито дървено мостче над декоративна водна площ и стига до малка дървена площадка за сядане и печене до водата. Оттам, заобиколена от изобилна растителност, алеята продължава обратно към къщата.
Видове настилки
По протежение на обиколната алея са използувани различни видове настилки. По-голямата част от обиколната алея и площадката под навеса са направени от естествен камък в свободни форми на разтвор, окантен със сиви бетонови тухлички. В частта между ароматно-кулинарния сектор и дървената площадка алеята е направена от естествен камък в свободни форми на тревна фуга. В тази част на градината са направени и плочопътеки от квадратни и правоъголни бетонови модулни елементи на тревна фуга. Има и “топла” керамична настилка на площадката до водната площ, под перголата и около кладенеца.
Избор на растителност
Растенията се посадени в няколко плана: заден от високи и средни вечнозелени и цъфтящи храсти и преден от ниски храсти и многогодишни цветя. Постоянният колорит на градината е осигурен от разнообразие от 65 вида растения, които са интересни като цъфтеж, цвят на листата и плодовете, форма и цвят на короната през всички сезони. Сред използуваните растения са пираканта, форзиция, дървовидна ружа, лавровишня, махония, японска дюла, дойция, потентила, филаделсфус, сибирски дрян, хоста, хиперикум, жасмин, ирис. Срещат се и по-екзотични видове като магнолии, ацер палматум, червенолистна слива, розмарин, къдрава върба, които са аклиматизирани към нашите условия. Най-ярките и цветни акценти в градината идват от пролетните и летните сезонни цветя, които цъфтят от ранна пролет до късна есен и се сменят всяка година. Храстите, многогодишните и сезонните цветя са посадени в едри геометризирани петна.
Водната площ е направена от фолио, което позволява лесно демонтиране, ако собствениците решат, че след време не го искат. Върху фолиото са аранжирани красиви порести камъни, които го скриват. В скалния кът и около водата е богато на стелещи се и скулптурни растения, мини туи, туфи. Водната площ и скалния кът са разположени така че да могат се съзерцават и отблизо и от далеч.
Източник: списание “Наш Дом”, бр.6/2013