Слънчевите градини са външни пространства, които са напълно ослънчени в продължение на 6 до 8 часа дневно. Или, това са места, които са отдалечени от сгради, от плътни огради, овощни и декоративни дървета, както и от малки градински конструкции. Суха градина може да имаме и ако живеем в район, в който лятото настъпва суша. Изменението на климата вероятно ще донесе с него по-горещи и по-сухи лета, така че си струва да се инвестира време за планиране на поне част от градината ни така, че да може да издържи и даже да процъфтява в тези условия. Има много растения, които могат да се справят със сухата почва и да създадат разнообразие и зрелищни гледки.
Първата асоциацията с растения, подходящи за слънчеви и сухи райони, са пустинни растения като кактус, агаве, алое и юка. Има, обаче, много други цъфтящи многогодишни варианти като тръните (от родовете Еchinops и Eryngium), както и средиземноморския тип растения, като лавандула и градинския чай.
Водата със сигурност е от решаващо значение за отглеждането на здрави растения, но голям брой от многогодишните видове могат да издържат на периодични засушавания ако им се даде възможност да установят здрави корени преди да бъдат подложени на суша.
Предимства на слънчевата градина:
Слънчевите участъци в градината дават възможност за отглеждане на растения, които са типични за по-топли климатични райони от този, в който се намира конкретната градина.Това ни позволява да си направим тематични композиции с пищен тропически вид или средиземноморска градина със сухоустойчиви видове, или пък мексиканска градина с кактусови и сукулентни растения.
В естетическо отношение, съчетанието между ярко слънце и многоцветно растително изобилие от багри, форми и текстури, доставя наслада за сетивата и усещане за пищност и пълнота.
Тъй като повечето цъфтящи видове предпочитат или толелират силно слънце, е възможно да се създаде ярко цветно петно в градината, което да привлича вниманието отдалече. Много от тези цъфтящи растения имат и приятни силни аромати. Което допълва въздействието на градината, като освен чрез очите, ни кани да я възприемем и с още едно сетиво. Слънчевата градина естествено привлича хранещи се с цветен нектар пеперуди, което допълнително допринася за нейното романтиката на градината.
Друго преимущество на слънчевата градина са дългото слънцегреене, съпроводено с по-голяма доза на UV-лъчите – това изсушава почвата и действа като естествен дезинфектант, който убива болестотворните бактерии и гъбички. Това създава по-здравословна среда за растенията и по-малка нужда да се прибягва до химически препарати за растителна защита.
Слънчевата градина ни дава възможност за съчетаване на красивото с полезното. Голяма част от градинските зеленчуци, подправки и билки са любители на интензивното слънцегреене, поради което е възможно да се създадат тематични кътове – чисти зеленчукова и билкова градина или смесени с декоративни цветя. Учудващо е колко много от познатите на всички градински зеленчуци имат силно декоративни сортове, които могат да бъдат истинска украса и за най-аристократичната градина.
Участъците с пълно слънцегреене в градината са подходящи за изграждането на алпинеуми и скални кътове. А може и цялата ни градина да е тематична и да е изцяло скална или каменна.
Много от толерантните към сушата и към постоянното слънце растения също са и непретенциозни спрямо хранителните вещества в почвата. Така че, не се препоръчва регулярното месечно торене, защото добавянето на допълнителни торове може да насърчи буйния растеж – нещо, което след това да създаде нужда от повече вода през лятото и по-лесно повреждане от измръзване през зимата. Така, че торете слънчевата градина два пъти през сезона, напролет и наесен.
Характеристики на растенията
Растенията, устойчиви на суша, имат редица характеристики, които им помагат да запазят влагата, така че да могат да оцелеят в райони с малко валежи. Те имат специфични особености за адаптация към околната среда. Някои от тях имат космати листа, които спомагат за намаляване на изсушаващия ефект на вятъра. Други видове имат сиви или сребристи листа, които отразяват повечето от слънчевите лъчи, поддържайки листата хладни. Някои видове са с кожести или восъчни листа, за да се предотврати загубата на вода. Или със сукулентни листа за съхранение на влага, като например при делоспермата и седума.
Част от растенията са с тънки, игловидни листа или пък с тесни и малки листа, които имат много ограничена повърхност, така че губят малко от изпаряването като, например, лавандулата. Някои растения, пък, обръщат листата си навътре, което намалява още повече тяхната открита равнина, например синята власатка.
Препоръчителни растения.
Има голямо разнообразие от растения, устойчиви на слънце и суша, които можем да аранжираме и съчетаем ефектно в градината си.
Агапантусът или африканската лилия се смята за растение, което предпочита влажна почва, но след като веднъж се установи на ново място тя е достатъчно устойчива, за да издържи на периоди на засушаване. Листата са събрани в гъсти туфи. Съцветията са разположени на върха на безлистни стъбла в топчесто съцветие. Цъфтят през ранното лято в бяло, лилаво или синьо. През зимата агапантусът може да се отглежда като стайно растение или да се съхранява в студено помещение в саксии.
Aмарантът има различни сортове с височина 60-80 см. Цъфти през юли-септември. Листата могат да са използват за салати и да се ядат, както и семената.
Делоспермата е почвопокривно тревисто растение със сукулентни листа. Цъфти от юни-до октомври с красиви цветчета в различни цветове – бели, жълти, розови, лилави, червени и други. Подходяща е за скални градини и като почвопокривно растение.
Гайардията е едно от най-веселите цветя, които можете да засадите. Цветовете приличат на маргарити и са обагрени в предимно червени тонове. Срещат се и в жълто и оранжево, както и в смесени нюанси.
Седумите са толерантни и към бедни на хранителни вещества сухи почви. Повечето видове са с месести или сукулентни листа. Подходящи са за скални градини, покривно озеленяване и като почвопокривни. Освен листата, и цветовете на някои видове са декоративни като има жълти, оранжеви, червени и розови багри. По височина варират от 5 до 45 см.
Сред другите подходящи за слънчеви градини растения са ниските видове на равнец, кореопсисът, делфиниумите, ехинацеята, лавандулата, градниския чай, рудбекията, хелиопсисът, потентилата, стахисът и много други.