И тази година градинските тенденции са в посока на естетиката, съчетана с комфорт, функцияи задължително в синхрон с устойчивото озеленяване. Грижата за околната среда е приоритет. Както и намаляването на отпадъците, пестенето на вода, използването на материали от местен произход и насърчаването на здравите екосистеми.
Една от актуалните тенденции за2024 е натуралистичния градински дизайн. Растенията се аранжират в групи с плавни, пейзажниформи, “звучащи” романтично и наподобяващи най-доброто от природата. При поддръжката растениятасе подрязват малко, само за оформяне така че групите да са максимално природо-наподобяващикато се допуска и частично преплитане на клонките на съседни растения.
От друга страна, минималистичната тенденция, характерна за последните години, продължава и през 2024. Чистите линии, монохроматичните цветови схеми, откритите пространства и подредеността целят създаването на успокояваща градинска простота и семпла елегантност. Минималистичните градини най-често са геометрично оформени. Броят на видовете растения в тях е малък. Цветовата гама на двора също е опростена – тя може да е едноцветна или двуцветна. Броят на видовете настилки и твърди материали, които са използвани в градината също е ограничен до два-три вида.
Намаляването на времето за поддръжка на градината също е особено актуално тази година. То може да стане по различни начини: чрез натуралистичен градинскидизайн, като се използват по-сухолюбиви и непретенциозни цветя и храсти,както и сукуленти растения и декоративни треви. Един друг начин да се намали поддръжката в градината е като по креативен и естетичен начин се увеличиколичеството на настилките, чакъла и мулча в нея.
Сред фаворитите на видовете тревни площи за 2024 са тези с по-ниска поддръжка: вместо чистите поляни, направени само от тревни видове, се предпочитат тези от троскот или детелина. Както и ниски алтернативни цветни поляни, които съчетават тревни видове с парички, глухарче или други ниски цветя и съответно изискат по-малко поддръжка.
Концепцията за вертикално озеленяване продължава да е популярна. Тя е актуално решение за собствениците на градини, които разполагат с ограничено външно пространство. Вертикално ориентираните градини са ефектни с пищните си вертикални зелени повърхности, които могат да трансформират обикновените стени или конструкции в живо изкуство.
Освен очевидните си естетически качества, вертикалните градини допринасят за градската екология с подобряването на качеството на въздуха, с изолационните си специфики, с намаляване на шумовото замърсяване, с осигуряването на среда за живеене на птици и насекоми. Освен живите стени, други начини на вертикално озеленяване са стълбовете, колоните и вертикалните конструкции, богато озеленените первази на прозоци.
Едименталите (edimentals) са растения, които са едновременно ядливи и красиви т.е. те изпълняват повече от една функция в градината. В тази група влизат многогодишни растения, храсти и дървета. Използването на едиментали е чудесен начин завключване на дизайнерски елементи като цвят, текстура и форма в рамките натрадиционна зеленчукова градина. Сред едименталните растения са цвеклотоманголд, цветните марули и зеле, има иварианти на красиви по форма и цвят тикви и патладжани. Също така цикория, касис, арония, аспержи, копър. В резултат на генетиката и селекцията разполагаме с червенолистен босилек, пъстролистен бъз, трицветнасалвия, почвопокривен жълт риган, пъстролистни мента и чубрица. Има дори ишоколадова мента и ананасова салвия и още много видове, които съчетаватвкусовите и лечебни качества на базовото растение, но са и подчертанодекоративни.
В градината те могат да се подредят в зеленчукови и ароматно-кулинарни кътове, да се аранжират в геометрични или пейзажни групи ядливихрасти и овощни дървета. Друго предимство на използването наедиментали в градината е, децата ги обожават! Те са чудесен начин да гинасърчат да излязат в градината да търсят храна.
Създаването на иновативни външни пространства, на многостранна и ангажираща външна среда е нововъзникваща тенденция в озеленяването. В стремежът да увеличим максималножилищното ни пространства, ние се насочваме към оформянето на външни площи катопродължение на нашия интериор. Задният ни двор може да се превърне във външнакухня или трапезария, в кът с огнище илис външна камина или в уютна зона за сядане. Тази година нафокус са външните барове. Тези кътове могатда са оформени като пищен натуралистичен оазис или с минималистична простота в зависимостот личните ни предпочитания и начин на живот.
Външните всекидневни стаи са зони в двора ни, които изпълняват същата функция като интериорната ни всекидневна, но сдопълнителното предимство да са на чист въздух. Всекидневната на открито е по съществопространство, създадено в двора ни за релаксиране, забавление и общуване сприятели и семейство. И един от най-добрите начини да се насладим на слънчевидни и на топлите вечери. Те включват удобни места за сядане, малкиархитектурни елементи като перголи, беседки и тенти осигуряващи сянка, както и игрии системи за забавление на открито.
Ако приглушените, тъмни нюанси ви привличат, тази година можете да добавите драма и дълбочина към вашия градински пейзаж, защото тъмноцветните растения или „готическото“ градинарство са сред сред актуални нюанси тази година. Можете да кантирате алеята си с черен офиопогон, тъмно червена хойхера и други видове цветя и храсти в тъмо бордо и в тъмно зелено. Колоритът може да идва както от цветовете на растенията така и от техните листа: физокарпус в тъмно бордо, тъмно червен кисел трън, тъмнозелена лавровишнял….изборът наистина е голям.