В повечето исторически традиции градината е била място за бягство от външния свят с неговите поблеми и изисквания. Нейното предназначение е било да се забаравят тревогите на ежедневието и да се създаде място, което предразполага към съзерцание, мечтаене, стимулира фантазията и осигурява духовен подслон на човека – една отделна реалност на цялостност и естетично удоволствие. Големината на пространството не е била определяща за неговото качество и красота. Японците например, правят символични градини на 1м2. Според някои статистики в близките десет години половината от населението на земята ще живее в големите градове, което прави малката градска градина много актуална. С малко знания и повечко въображение малките градски пространства като тераси, вътрешни дворчета, покриви на гаражи и сгради, могат да се превърнат в атрактивни зелени оазиси, късчета природа където да избягаме от рационалността на ежедневието, да релаксираме и се заредим.
Дизайн подходът към малките пространства е същия като при градините. Специфичното е, че тъй като мястото е ограничено се препоръчва семпъл дизайн и избягване на прекалено много видове растения и на прекалено много „случващи се”в него неща.
Какво може да се случва в нашата малка градска градина?
Ако градинката ни съвсем малка, на нея могат просто да се аранжират няколко интересни растения посадени в красиви съдове. Когато правим групи от растения в съдове е добре да ги групираме по 3 или 5. Ако растенията са повече от пет е добре аранжировката/съдовете да се скрие вете се скрият с декоративен борд или растенията да се посадят в специално изграден за целта цветарник. Бордът може е лека мобилна конструкция от дърво, пластмаса, стъкло или неръждаема стомана. Ако правим траен борд или цветарник, те се зидат от тухли или изливат от бетон и след това сеоблицоват с естествен камък, керамика или се измазват с мазилка. Цветарниците осигуряват по-добри условия от отделните съдове за развитие на растенията защото има повече пръст и пространство. За растенията също така е благоприятен микроклиматът, който се образува от съвместното им съжителство. ако ще зидаме голям цветарник за засаждане на растения най-важният фактор е да се направи компетентно и качествено хидроизолацията, за да предпазим от теч помещенията под терасата или покрива. Трябва да има дренаж и минимум 30 см почва за да има достатъчно място да се развиват корените на растенията.
1. Шезлонг – оформяне за релакс на слънце
2. Можем да сложим маса и столове и да го превърнем в приятно място за сядане и хранене на открито. Ако мястото е съвсем ограничено, един стол с маса с красив дизайн или ярък цвят също може да оформи нешето специлно място за съзерцание.
3. Ако терасата е достатъчно голяма, освен тента или чадър, за сянка могат да се предвидят пергола или навес. Колоните на перголата, както и треяжите (вертикални декоративни дървени или метални решетки) могат да служат като допълнителна опора за увивни и катерливи растения.
Ако нямаме време за поддръжка или няма източник на вода малката ни градска градина, ефектна градина можем да си направим само от неживи материали: от настили и с помощта на ефектно осветление.
Настилки
Настилките на терасата са като тези в градината: гранитогрес, керамика, дърво, естествен камък, модулни бетонови плочи или тухли. На избраната настилка трябва да дадем подходящ наклон за да може да се отводнява. Колкото настилката е по-гладка (например асфалт, гранитогрес), толкова оттичането е по-лесно и необходимия наклон е по-малък и обратното.Също така, колкото по-голяма площ отводняваме, толкова по-голям наклон ни е нужен. Обикновено той варира между 1 и 3% в зависимост от вида настилка.
Осветление
Основното осветление осигурява използуването на терасата по тъмно, както и допълнителителните ефекти: осветяване в гръб на интересно архитектурно растение, например, подчертаване на стълби или друг архитектурен детайл с луни в настилката
Осветлението в градината може да бъде праткично, декоративно или комбинация от двете. То е важно не само за удължаването на продължителността на използуването на градината или външното пространство след здрач и през нощта, но и от съображения за безопастност. Достатъчно светлина е необходима и за да се храним наоткрито например, както и за да видим стъплата или да забележим скулптурния силует на атрактивни растения на тъмен фон. .Друго важно качество на направеното с въображение осветление осветлението е способността да създаде атмосфера и да трансформира градината в магическо пространство. Осветлението може да варира от различни видове малки лампички и свещи до цялостна електрическа инсталация за градианата.
– малки лампички или свещи. За малки градини, за отделни участъци от големи градини или при определени поводи, свещите са най-евтиния и лесен начин за осветяване на градината, както и могат да създадат най-магическата и мистериозна атмосфера. Съд от стъкло или изрязан метал поставен около пламъка може да го предпази от вятъра, както и да спазим съображениеята за сигурност: да предпази огъня да подпали нещо. Има и много привлекателни като форми и силует фенери. Дори чаени свещи, поставени в обикновени стъклени буркани и ситуирани стратегически могат много приятно да маркират интересни места в градината. Фенерите, окачени на клоните на дървета или наредени в редица покрай алеи или стени също са много ефектни. За партитата, например, пламъци или запалени факли създават драматично “влизане” в градината, особено през зимата. Друг един вариант е да се следва италианския пример: да се поставят редици от големи свещи, поставени в съдове, от двете страни на стълби и алеи. Малки лампички, тип коледна украса изглеждат очарователно увити около клоните на дървета или около колоните на пергола.
Все пак ако градинате е по-голяма е добре да се направи електрическа система с градинско осветление, което може да работи при всякакви атмосферни условия, както и без предварително приготовление за определен повод. Въпреки че е доста по-скъпо от импровизираното осветление, се прави веднъж и после ни служи за дълго време. Лесно и ефективно се контролира от контакт. Добре е осветленитето в градината да се прави заедно с правенето на настилките, тъй като кабелите, водещи до отделните лампи трябва да минат под настилките, когато ги пресичат. Те се поставят в тръби, които е добре е да са закопани на дълбочина 45 см от горното ниво на почвата. Бъдейки поставени в кухи тръби, ако се наложи кабела може да се изтегли. Добре е осветлението в градината да се направи на отделни “кръгове” т.е. отделните части на градината да са свързани към различен ключ: по този начин можем да включим осветлението само в една част от градината. Различните ключове обикновено се монтират на едно тъбло поставено на удобно място в къщата или на тераса. Трябва да се предвиди и отделно захранване и ключ за водното осветление и водната помпа, ако има водна площ, също за перголи или навес или други акценити в градината. За да бъде естетично, добре е покрай алеите да се ситуират градински тела, разположени през определен повтарящ се ритъм. Избора и разнообразието на осветителни тела е голямо. Обикновено градинското осветително тяло се монтира на малка бетова основа, която се излива предварително.
За допълнителен ефект, към основното градинско осветление можем да прибавим прожектори. Разположен високо в дърветата ,например, и сочещ надолу един прожектор може да изглежда като луна блестяща между дърветата и хвърляща нарисувани сенки върху земята. Прожекторите насочени нагоре и ситуирани в основата на растения или скулптури действуват на противоположния принцип: те подчертават силуета им и хвърлят драматични сенки. Трябва да имаме пред вид, че прожекторите разположени между растения е много вероятон да имат нужда от реситуиране периодично, тъй като растенията растат. Вградено в настилката осветлние, тип прожектор насочен нагоре, може да подчертае линията и формата на алея или площадка или да се разположи под или в основата на стълби.
Неоновата светлина може да изглежда страхотно в градината: семпла, отделна линия от електрическо/неоново синьо или зелено например ще придава модерен оттенък. Дума или прост образ изрисувани от неон и монтирани на стена могат да изглеждат като съвременна скулптура.
Избор на растения
Имайки пред вид, че пространството на терасата все пак е ограничено, както и мястото за корените, трябва да подберем по-дребни растения, миниатюрни и джуджести форми.
Ако искаме терасата ни да е ефектна през всички сезони, можем да акцентираме на вечнозелените растения. Ако искаме по-цветна градина, тогава акцентът е върху цъфтящите храсти, многогодишните и сезонни цветя. Съчетаването на вечнозелени и листопадни видове удължава сезона на въздействие на растенията.
За създаване на екзотична атмосфера, можем да използваме растения със средиземноморски произход като зокуми, палми, лимонови и портокалови дръвчета, бугенвилея. Тези растения обаче през зимата трябва да се прибират на закрито.
Дървета
При изпозуването на дървета в съдове или цветарници се постига бърз ефект: веднага озеленяваме балкона и добавяме височина и структура към дизайна. Дърветата в контейнери могат да подчертаят вход или стълби, както и да се използуват като подвижни защити срещу вятър и слънце. Тъй като те съществуват много години, се препоръчва да се използуват трайни и красиви съдове.
От вечнозелените дървета, подходящи са различните видове туя и лъжекипарис и различни техни форми (ирамидални, кълбовидни, златисти, сребристи и т.н.), смрика, джуджестите форми на смърч. От листопадните дървета са подходящи ниските върби и котонеастри на присадка, малки и издръжливи дървета като рус тифина и ацер палматум.
Храсти
Стига да се поливат редовно, повечето ниски и компактни вечнозелени и цъфтящи храсти са подходящи за използуване на терасата. Освен това почти всички храсти могат да се подрязват, като по този начин се контролира големината и формата им.
От вечнозелените храсти подходящи за използуване на терасата са различните вариетети на евонимус японика, лоницера, форми на юниперус сабина и юниперус хинензис, хиперикум, форми на евонимус фортуней. От цъфтящите храсти подходящи са ниски форми на спирея и вайгела, стефанандра, потентила и т.н.
Цветя
Използуването на многогодишни цветя в съдове е възможно и красиво. Многогодишните цветя могат да се използуват като част от композицията или самостоятелно, като акценти. Например, видове със скулптурни листа или цветове (като хоста или агапантус) са особено привлекателни и могат да се оставят да нарастват на големина с годините и да стават все по-ефектни. Други подходящи за използуване на балкона многогодишните цветя са ирисите, хемерокалиса, бергенията, различни видове карамфилчета, армерията, стахисът. От декоративните треви фаларис и т.н
Рози
Розите са особено атрактивни заради аромата и и продължителния си летен цъфтеж. Използувани в съдове могат да служат като акценти. Миниатюрните рози са идеални за сандъчета на первази и в съдове с минимум 20-25 см дълбочина на почвата. За балкона или терасата са подходящи съвременни вариетети, които са гъсти и компактни (рози с голи стъбла не биха изглеждали добре). Растенията трябва да са на слънце поне през половината ден. Редовното торене е задължително.
Сезонни цветя
Използуването на сезонни цветя е бърз и ефектен начин за постигане на интензивен цвят на терасата. Те могат да се сменят няколко пъти в годината като всеки сезон се експериментира с различни видове и комбинирането им. Интересни комбинации могат да се получат при съчетаването на сезонните цветя с многогодишни ароматни и кулинарни растения, както и с многогодишни цветя и с увивни и катерливи растения.