Стъклото става все по-популярно в съвременните градини. Под формата на оцветени стъклени мъниста, топчета, натрошени необработени или обработени късчета или на декоративни акценти, то се използува като артистичен акцент, като мулч, като цветни петна и текстурни акценти в градината. Освен нова и уникална тенденция, използуването на рециклирано стъкло в градината е и полезно за околната среда.
Стъклото е изразителен материал, както при ярко слънце, така и в мокро, дъждовно време. То е ефектно целогодишно. Блести, пречупва, отразява светлината и внася ново измерение в градината. От съображения за сигурност е по-добре да се използува обработено натрошено стъкло, на което ръбовете са загладени. То може да си изполузва и на места, където ще ходим боси. А натрошеното стъкло с остри ръбове е подходящо само за декорация и на места, където няма директен достъп.
Използуване в градината
Стъклото в градината може да се използува по няколко различни начини: като артистичен акцент, като мулч (предназначението му е да подтиска растежа на плевелите и да намалява изпаряването на вода от почвата), да се правят различни детайли на градината или цели сектори от нея. Със стъкления мулч можем да отпуснем въображението си и да създадем приказни и сюрреалистични ефекти и гледки. Да си направим, например, красив фонтан от скали, които потъват в искрящо син стъклен мулч, наподобяващ река. Или прозрачна водна площ с дъно от цветно стъкло с плуващи в нея риби. Или поток от червени, сини или лилави стъклени късчета, съчетан с вода, която си играе на повърхността им.
Цветното рециклирано стъкло може да се използува в малки количества около растения в съдове за да създаде блясък и красота. С натрошено стъкло могат да се покрият цветни легла, пътеки и алеи, да се покрият дъната на водни площи, да се направи имитация на водни повърхности и ефекти. В по-голям мащаб могат да се направят и алтернативни ландшафти: реки, хълмове, поляни, цветни лехи, трева.
Стъклото може да се използува и в аквариуми, терариуми, в аранжировки на цветя и растения. Стъкленият мулч също така предпазва от охлюви в градината – те не обичат да ходят върху стъклото.
Тъй като е деликатен материл, когато използуваме стъклото в градината като декоративен акцент, трябва да имаме предвид, че има опастност от счупване. И да разположим декоративните орнаменти по правилния начин и на правилното място.
Предимства
Използуването на рециклирано стъкло в градината има много преимущества. Едно от най-големите е, че то е полезно за околната среда, тъй като се вкарва в употреба отпадното стъкло, вместо да стои на сметищата. В западните държави някои сметища и центрове за рециклиране продават обработеното (със загладени ръбове) стъкло много евтино или абсолютно безплатно. В тези случаи обаче цветният избор е по-лимитиран. В зависимост от качеството на обработване и оцветяване, стъкленият мулч може да бъде ефектен много дълго време. Според някои компании, които го предлагат на пазара, дори и вечно по отношение на запазването на цвета си, а също и като материал – стъклото не гние.
Рециклираното стъкло е уникална съвременна алтернатива на традицонните мулчове от дървесни кори и от филц. Вместо обикновено цветно легло, можем да създадем визуално произведение на изкуството от стъклен мулч. Едно от предназначенията на мулча е да помага на почвата чрез регулиране на температурата и влагата.Стъкленият мулч е може би по-подходящ за растения, които растат най-добре в пясъчни или каменисти почви.
Натрошеното стъкло е много подходящо и в случаите, в които условията не позволяват да се използуват живи растения. Дори и само по себе си то е много привлекателно. Друг вариант е, отделни растения, посадени в съдове да се поставят на различни места в мулча.
Недостатъци
Рециклираното стъкло може да е доста скъпо в случаите, в които е по-специално оцветявано и обработвано. Въпреки, че ефектът от използуването му е омагьосващ, бюджетът може да е стряскащ за доста хора. В тези случаи то може да се използува по-ограничено, на по-малки петна в пространството.
Друг недостатък на използуването на стъкло в градината е, че боклуците и прахът могат да придадат “кален” вид на стъкления мулч доста бързо. Така че, трябва да сме поготвени да почистваме листа и боклуци често и да прахосмучем редовно за да могат цветовете да изглеждат свежи и искрящи. Добрата новина е, че цветовете не избеляват толкова бързо както при дървения мулч, така че, въпреки че инвестицията не е малка ще имаме наситени цветове в градината в продължение на много сезони.
Някои растения не могат да понесат допълнителното тегло и топлина, които се генерират от стъкления мулч, така че трябва внимателно да изберем кои растения да поставим в мулча. Или да използуваме стъклото на по-малки участъци.
Стъклените орнаменти не могат да се правят като дялането на скулптурите от каменни блокове. Орнаментите могат да бъдат направени от глина и след това отляти от стъкло, но резултатът е посредствен – те иглеждат така все едно е тябвало да са направени от някакъв друг материал. Класическият начин за създаването на красиви стъклени детайли е надуването на стъклото, когато е разтопено. Или творческо използуване на стъклени листове, стъклени парчета и стъклени блокове.
В Glass in the Garden at the Missouri Botanical Garden през 2006 г са изложени творби на известния Dale Chihuly. Разполжени сред пищната растителност на Ботаническата градина, изложбата представлява камбинация между стъкло, вода, светлина и растения. На всеки ъгъл се откриват красиви гледки на стъклени скулптури сред тропически орхидеи, палми, водни лилии. Ярки гладки стъклени скулптури плуват сред заобикалящата растителност, отразявайки водата.