Кактусите са част от групата на сукулентните растения. Сукулентите се характеризират с много адаптации като, например, намален размер на листата, и дори липса на такива. Това е с цел да се намали загубата на влага като се намали повърхноста на изпаряването. Друго едно много характерно за тях нещо е наличието на месеста водоносна тъкан в стеблата, листата или корените, която складира водата. Тази тъкан позволява на сукулентните растения да издържат на дългите периоди на суша. При кактусите водоносната тъкан е разположена в стъблото, т.е. те са с месести стебла и произхождат от Северна, Централна и Южна Америка. При останалите сукулентни, водоносната тъкан е главно в листата. Някои от тях са се натурализирали по Средиземноморието. В местата с умерен климат, включително и у нас, се срещат зимоустойчиви листни сукулентни (например Седум, Семпервивум). Повечето от кактусите се характеризират с дълъг живот и много бавен растеж. Някои нарастват годишно едва 2-3 см. Поради характерната структура, формата на стъблата или листата, красивите цветове, много от сукулентните растения са атрактивни за декориране на интериори и екстериори. В умерения климат повечето кактуси и сукуленти се отглеждат в оранжерии и интериори, но по-издържливите са много красиви навън, в градината.
Форма и размери
По форма и размери сукулетните могат да бъдат много различни: някои са високи, колоновидни, други сферични, трети пълзящи, има и увивни. Те могат да са гладки или да имат прави или извити, понякога даже цветни бодли. Много от кактусите и сукулентните цъфтят изобилно и постоянно, когато достигнат зрелост, което може да отнеме между 1 и 40 години. Някои цъфтят само за по един ден от изгрев до залез, или пък само през нощта. Други сукулентни цъфтят в продължение на няколко дни, а има и зимноцъфтящи сукулентни. Често цветовете са много деликатни и копринени, понякога необикновено едри за размера на растението, някои са ароматни.
Условия при които растат сукулентните
Няма сукулентни, които толерират влагата, дори и зимоустойчивите изискват добър дренаж. При мек климат, където има замръзване само от време на време много от агаветата с техните ефектни розетки растат добре. На места, където температурите рядко падат под 7-10 градуса С, ако се разположат на завет, на слънчево, добре дренирано място много от сукулентните се развиват добре навън.
Тъй като се много невзискателни растения, кактусите и сукулентните се приспособяват по-добре от другите топлолюбиви растения към интериорите с централно отопление и съответо с топъл и сух въздух. Повечето от тях изискват много светлина, топлина, добро проветрение, сух въздух за да се развие напълно потенциала им и да цъфтят. Повечето растенията с листа изискват защита от пряката слънчева светлина през лятото.
За тези кактуси и сукуленти, които изискват силна пряка светлина, сух въздух и температура по-висока от 18 градуса С е по-добре да се отглеждат под стъкло, отколкото в къщи и тогава подходящ вариант е зимната градина.
В нашия климат през лятото незимоустойчивите сукулентни и кактуси в зависимост от вида се държат навън или в оранжерии. През зимата се внасят в топли и сухи помещения или в оранжерии.
Използуване на сукулентните растения в градината
Много кактусови и сукулентни имат плитки корени и се развиват добре в контейнери като в по-хладните райони съдовете могат да се прибират през зимата. Интересния им силует ги прави много атрактивни индивидуални растения – акценти, например на площадки за сядане или покрай басейн в градината.
При нашите условия зимоустойчивите сукуленти могат да се аранжират в скални кътове, като се съчетаят по форми, текстури, цветове. Могат да се оформят скални градини, в които се съчетават петна от сукулентни с пета от филц или баластра, а декоративни камъни (например порести варовикови) се използуват като акценти или стуктура на композицията.
Ако имаме подходящо място в интериора, можем да си аранжираме кактусов кът или градина, в която се използуват само сукулентни растения, например такива, които си контрастирт по форми и текстури. Можем да ги съчетаем с камъни. А можем и да ги смесим и с други интериорни растения, но трябва да се избират растения, които имат сходни нужди за светлина, почва, и воден режим. Например сукулентните се смесват добре с обички, зокум, газания, калдаръмче.
Засаждане
Когато засаждаме сукуленти в съдове или в земята, трябва да осигурим добър дренаж. Ако правим кактусова градина, например в цветарник, под отцедливата торопочвена смеска задължително трябва да се сложи слой с дебелина поне 1/3 от дебелината на почвения слой дренаж (например баластра) . Също така е добре почвеното легло да има лек наклон за да се оттича по-бързо водата.
Сукулентите не се развиват добре в нормална градинска почва. За да си приготвим сами подходяща почва можем да смесим две части стерилизирана градинска почва (за да се избегнат болести, вредители и семена на плевели е добре почвата да се стерилизира), 1 част торф, и 1 част измит едрозърнест пясък или много ситен филц и малко бавно-разтворим тор. Торопочвената смеска трябва да е с киселинност 4-5.5 pH.
Когато пипаме бодливи сукуленти като агаве, алое, опунция е добре да се носят ръкавици за да се защитим от бодлите.
При домашни условия най-лесния начин да си размножим сукулентни е чрез издънки. Най-доброто време за вкореняването им е през април и май.
Периода на покой на растенията е през зимата и тогава поливането трябва да е съвсем оскъдно, а условията да са такива, че само да се поддържа жизнената им дейност.
Градинарски компас: На нашия пазар, в цветарските магазини и оранжериите се появява все по-голямо разнообразие от сукулентни растения.