Коледните и новогодишни празници предлагат прекрасна възможност да изразим творчеството и изобретателността си като аранжираме свежи или сухи цветя и клонки, плодове, панделки, свещи и други декоративни аксесоари.
Традиционно, цветята се асоциират със специални случаи. Предизвикателството на правенето на празнични аранжировки е както в необходимите дизайн умения за аранжирането на растенията, така и в захващането и прикрепянето на цветните материали и аксесоарите в аранжировката. Много важно е и да се изчислят точно количествата цветя, плодове и листна маса, които ще се аранжират, да се избягва да се купува прекалено много или прекалено малко. Както и да се знае кога да се закупят цветята, имайки предвид колко дълго различните видове ще останат в добро състояние. Важно е също така да се прецени правилно времето за аранжировката. На някои цветя, като лилиумите и гладиолите например, им трябват няколко дни преди събитието за да се отворят напълно. Също така трябва да предвидим какви съдове и какво количество помощни материали ще са необходими.
Една от радостите на Коледните празници са украсите: коледното дърво, гостоприемния коледен венец на вратата, аранжировки върху масата, гирлянди. Най-характерните и често използувани растения за коледни аранжировки са илекса, имела, брашляна, иглолитните клонки от ела, смърч, бор, тис и тсуга. Други подходящи листни материали са сребристите листа на елеагнуса и розмарина, както и тъмнозелените лъскави листа на дафиновия лист. Зимния жасмин, кукуряка, анемонето, орхидеите, фрезията могат да се използуват когато правим по-пищни и впечатляващи аранжировки. От аксесоарите, панделките и звънчетата са най-популярните по време на коледа. Някои хора вярват, че за коледа е подходящо да се правят свежи аранжировки, асоциирайки ги с новото начало. Недостатъка на свежите аранжировки е, че не могат да издържат дълго. Докато аранжировките от изсушени растения, съчетани с дълго издържащи листни материали, плодове и шишарки и добавени различни аксесоари са много трайни.
Когато украсяваме интериора си за коледа, се препоръчва да разположим в него няколко по-едри, добре обмислени акцента, а не много на брой дребни, разпръснати из цялото пространство украси. Също така е добре аранжировките и украсите да имат обединяваща тема на композицията, или един общ обединяващ ги цвят или нюанс. Едноцветните аранжировки в червено, златно, сребърно или бяло изглеждат много стилни. Но и смесени цветни аранжировки от червено, зелено и бяло могат изглежда изискани. В зависимост от предпочитанията ни, можем да си направим авангардна и стилна аранжировка или пък по-традиционна, включваща свещи, панделки и зеленина, която се асоциира по-директно с празничното настроение.
Ето няколко идеи за коледни аранжировки, които можем да изпълним точно както са описани или пък да ги използуваме като база за импровизация и да си направим собствена версия.
Венец от имел за целувки
Можем да си направим традиционен имелов венец, който да служи и като декорация и като акцент в интериора. А също така и като закачка – в някои култури той е мястото за традиционната коледна «целувка под венеца».
Необходимите за аранжировката материали са: ножици, няколко (в зависимост от големината им, между пет и десет) клонки илекс без листа, само с плодчета по тях, един голям сноп имелови клонки, връв или корда за връзване, венец от усукани клонки(продават се готови) който ще използуваме като конструкция на аранжировката, руло панделка от кариран плат.
Много семпла като композиция, тази аранжировка изисква клонките имел да са свежи за да може да издържат в добро състояние през целия празничен сезон. Клонките илекс трябва да се нарежат на парчета с дължина 18-20 см. След това се подбират по едрите 15-тина стебла, а по-малките клончета се връзват с връв и се оформят на снопчета. Аранжирането започва като от външната страна на конструктивния венец от усукани клони се прикрепя клон илекс и се завърже с връв. Прибавя се клонче имел, така че да покрие около една трета от дължината на илекса. След това се завързва друго стебло илекс, което да припокрива имела. Клонките продължават да се прикрепват в тази последователност докато се покрие цялата външна част на конструктивния венец с клонки подредени на «рибена кост». И накрая, четири парчета панделка с дължина 60 см всяко се завързват от единия си край за венеца, на четири места през равни разстояния. Другите им краища се събират заедно и се връзват в панделка. Венецът е готов да се прикрепи на желаното от нас място.
Венец от лалета и илекс
Необходимите за тази аранжировка материали са: пръстен от пиефлора с диаметър 25 см, 100 броя бели лалета, ножици, клонки илекс с листа и плодчета.
Белите лалета внасят екстравагантност и изисканост в тази коледна украса. Аранжировката от бели цветове смесена с лъскавите тъмно зелени листа и ярките плодчета на илекса е подходяща както за украса на врата така и за акцент върху маса, особено съчетана със свещи.
Преди започване на аранжировката пръстена от пиефлора трябва да се накисне във вода. Стеблата на лалета се отрязват, така че да останат да стърчат около 3 см от цвета. Лалетата се набождат в пиефлората като се започне от центъра и се работи към периферията в концентрични кръгове докато се покрие цялата повърхност на венеца с тях. Стеблата на лалетата се вкарват до край в пиефлората така че само цветовете им да са видими. Илексовите листа се набождат между лалетата така че да покрият всички видими части пиефлора, а от външния край на венеца, след като се набодат, листата се обръщат така че да легнат на плоската си страна и да скрият пиефлората. При нужда могат да се привържат с тънка тел. След това се подбират дванадесет, дълги около 4 см клонки с червени плодчета и се забиват в пиефлората под формата на два концентрични кръга. Важно е в аранжировката да няма видими участъци пиефлора.
Коледна ваза или урна с анемоне и рози
Материалите необходими за тази аранжировка са една малка, по възможност, чугунена ваза или урна, целофан, едно парче пиефлора, цветарска ролка за захващане или пък обиковено тиксо, ножици, сноп Viburnum tinus (вид храстовидна вечнозелена калина) с плодчетата, 10 броя якрооранжеви рози, 20 броя лилаво анемоне.
В тази ефектна аранжировка се използуват много наситени ярки цветове като алтернатива на традиционното коледно червено и зелено. Цветната комбинация между якрооранжевите рози, наситено лилавото анемоне и тъмно сиво-сините плодчета на калината, както и чугунената ваза (ако успеем да се сдобием с такава) създават много коледно настроение.
Започваме аранжироката като във вазата се постила целофана. Върху него се поставя накиснатата предварително във вода пиефлора и се захваща стабилно към вазата с цветарската лепенка или тиксото. Целофанът, стърчащ извън ръба на вазата се изрязва. След това долната част на клончетата калина се изчиства от листа и се набождат равномерно в пиефлората така че да образуват “скелет на композицията, който е със заоблена форма и в който да се разположат цветята. Розите, цветния акцент на аранжировката се подреждат равномерно между листния материал като по-разтворените се поставят в средната и долната част на композицията, а по затворените, в горната и част. Най-накрая анемонето се набожда в пиефлората сред розите като се разполагат равномерно из аранжировката.