Исторически погледнато целта на голяма част от градините е била да възействат и стимулират всички сетива, доставяйки удоволствие както на очите и носа, а също така и на ушите чрез звука на разливащите се фонтани и песента на птиците. Сочните плодове стимулират вкусовите усещения, а допирът до различните текстури на растенията и настилките е провокира докосването. В много градини стремежът е бил да се направи възможен баланса между свещеното и светското, между удоволствията на сетивата и медитацията, да се създаде отделна реалност на цялостност и естетично удоволствие, далеч от всекидневния живот и стреса и близко до истинската същност на човека, до природата. Освен да изразят задълбочен поглед върху света и мястото на човека в него и да доставят естетично удоволствие, градините са композирани така че да са удобни да се живеене в тях. Имало места, където се приемат гости, наблюдава се луната, свири се музика, рисува се, калиграфира се, пише се, правят се церемонии и тържества, релаксира се и се съзерцава, яде се навън…. Вдъхновени от многогодишните традиции, ние можем да използваме всички или някои от тези аспекти в нашата съвременна градина.
Характеристики на градината
За разлика от къщата една градина не остава статична дори и за седмица, тя се променя непрекъснато и този елемент на промяна и изненада е една от най-съществените й характеристики. Въпреки тази динамика и промяна в градината, от съществено значение е предварителното й обмисляне и планиране.
Какви са даденостите на мястото?
Когато проектираме една градина трябва да се съобразим със спецификата и даденостите на мястото за да може тя да “принадлежи” на това конкретно място. Тези характерни специфики са климата и изложението, вида на терена, местоположението на градината и обкръжението й. Също така стилът на градината е важно да кореспондира на стила на къщата.
Какво искаме да се случва в нашата градина?
Следващия етап от проектирането е да си изясним от какво имаме нужда и какво искаме “да се случва” в нашата градина. Целта е да се създаде индивидуално пространство, което да отговаря на нуждите и вкусовете на собствениците. Искаме ли тя да е тихо място с ромоляща вода и с романтично закътани места за сядане? Привлича ли ни идеята за растения с впечатляващи цветове и силуети, за пейки, от които се откриват красиви гледки? Или предпочитаме градината ни да е наситена със “събития” и функции. Като кът за сядане, водна площ, барбекю, пергола, беседка, детска площадка, спортно мини игрище, ароматно-кулинарен или зеленчуков сектор….. А може би желаем да придадем по-голяма индивидуалност на пространството, включвайки нестандартни детайли като лабиринт, геопластика, скулптури …. или всичко, което е важно за нас и отразява индивидуалността ни.
Каква композиция да предпочетем?
Вариантите за композиция на градината са много. Но най-общо има два типа градини. Можем да предпочетем пейзажната, с извити, свободни форми градина или подредената и геометрична. Интересни резултати се получават от съчетанието на двата вида композиция, както и при еклектиката. Важното е окончателното дизайн решение да има цялостност и стил.
Геометрична композиция
Семпла или сложна геометричната градина е винаги елегантна, подредена, балансирана, пропорционална. Обикновено в този тип градини има ниско окосена морава, пътеки, водна площ или други елементи с геометрична форма, подрязани храсти, петна от различни видове растения с геометризирана форма. За да изглеждат добре този тип градини изискват интензивна и редовна поддръжка. Една съвременна интерпретация на геометричната градина, изразяваща по уникален начин настоящия момент на урабаниация и непрекъснато нарастващо темпо на живот е минималистичната градина . Тя акцентирана върху линията, пропорцята и мащаба и свежда до минимум декорацията, детайла и разнообразието.
Пейзажна композиция
В пейзажната градина, наподобяваща дивата природа няма строга геометрия, симетрия или подреденост. В нея има меки, извити пейзажни форми, всичко е покрито със зеленина., може дори да няма поляна, а ако има такава тя да е тип “мавританска поляна” т.е. смес от местни треви и цветя, която не се коси. Обикновено концепцията на дивата градина е да се комбинират местни и декоративни видове като целта е да се наподоби най-доброто от природата. Исторически погледнато романтичната пейзажна градина, която наподобява кътче от естествената природа с растения, които цъфтят изобилно и неконтролирано се е наложила като една от най-предпочитаните. Нейното предназначение е да ни накара да забравим за тревогите и монотонността на ежедневието и да повярваме, че магията и приказките могат да се превърнат в реалност.Добре проектираната романтична градина е бягство от външния свят и неговите проблеми, оазис, където се събужда и стимулира фантазията ни. Едно от най-добрите терапевтични средства срещу стреса. Пейзажната градина също се нуждае от поддържане , но ефектът от него трябва да е незабележим.
Какви са предимствата на това да строим и засаждаме градината си по проект?
Има много причини поради които е добре да правим градината си по проект, а не хаотично.
Когато градината е предварително обмислена, тя ще има красив и хармоничен рисунък на отделите елементи като алеи и плочници, растителни групи, на пространствата, на както и и на общата си композиция. Тя има цялостност на дизайна.
Предварителното обмисляне на градината също така гарантира оптимално използване на пространството и оптимално съчетаване на различни функции в него.
След като се направи цялостен проект, бъдещата градина може да се остойности съвсем точно и съответно да прибавим или да се откажем от елементи в нея. Можем да предоставим количествените сметки на различни майстори и фирми и да съберем оферти за изпълнението.
В дългосрочен план реализирането на градината по проект спестява средства по няколко причини. Първо, оптимално добре се решават функциите и разпределението на пространствата в нея и второ, предотвратява се развалянето и правенето наново на недомислени неща поради несполучливо първоначално решение. Когато имаме проект, ако собственикът няма възможност да реализира градина наведнъж, може да я изпълнява на етапи или на отделни части, които следват проекта – по този начин се избягват “кръпките” и съчетаването на необмислени предварително неща.
Всички градини, независимо дали пейзажни или геометрични изискват поддръжка. Добре е още в етапа на проектирането да имаме релистична предства за количеството работа, материали и средства, които имаме възможност да инвестираме в градината. Направата на проект и количествени сметки ни дава такава яснота. Ако искаме минимална поддръжка, трябва да избягваме моравите, които изскват редовно и често поливане и косене и да се спрем на наподобяваща дивата природа пейзажна градина.