Летните сезонни цветя са засаждат през май, когато приключва цъфтежът на пролетните сезонни цветя. Разнообразието им е голямо, и като видове и като цветове. Най-разпространени и популярни у нас са тагетесите, петуниите, далията, газанията, агератума, кученцата, циганчето. Много ефектни са мушкатата и обичките – те всъщност са многогодишни растения, но се използуват като едногодишни. За да внесем индивидуалност в градината си можем да използуваме още целозия, лихнис, калдаръмче, рудбекия, вербена, циния, комос, гайлардия, иберис, латинка, центаурея – всички те се продават на нашия пазаар. Болшинството летни сезонни растения се използуват заради ярките им цветове. Но има и такива, които се използуват заради колорита и текстурата на листната си маса. Като сенециото, например, със сребристо-сивите си листа и ирезинето с пурпурните си листа. Има вариетети на копривка с ярко жълтозелена или червена листна маса. Някои от летните сезонни растения като рицина, клеомето и каната имат впечатляващ силует.
Избор на цветове за градината
В зависимост от желанието ни, цветният ефект, които искаме да постигнем може да е смел и експериментален или пък деликатен и сдържан. Ако целта ни е дързък и контрастен дизайн, можем да смесим противоположни цветове на спектъра, например, синьо и оранжево или жълто и лилаво. В зависимост от това дали смесваме пастелни или интензивни нюанси, се създават различни възможности и звучене.
Често най-ефектните бордери и цветни легла са монохроматичните или тези, които са микс само от два близки по нюанс цвята – например оранжево и червено, розово и лилаво, светло и тъмно синьо. Сивите, сребристите, зелените и белите цветове са подходящи, когато търсим ефект на спокойствие или искаме да отдъхнем от наситените нюанси.
Избора на цветове за градината ни зависи от настроението и въздействието, което искаме да създадем. Силен цвят може да се използува за да се отведе погледа до конкретна част на градината, доката сините, лилавите и сиви нюанси изглеждат “отдалечаващи се”. С тези цветни ефекти може да се създаде оптична илюзия за по-голяма градина, ако например се посадят червени рози като преден план, а в по-отдалечена й част – синьо-зелени растения.
Аранжиране на цветята в градината
Летните сезонните растения са ефектни както в големи самостоятелни групи така и смесени с многогодишни цветя. Красиви са и съчетани с ниски храсти и почвопокривни растения, с луковични цветя и даже с плодни дървета и зеленчуци.
Аранжирани в чисти групи, сезонните цветя са акценти в градината – нищо друго не може да й придаде такъв колорит. Те са ефектни чак до късна есен, когато ги попарят сланите. Яркото цветно петно е много подходящо за подчертаване на определени форми от композицията на градината. А в новопостроените градини, където току що засадените растения са още дребни и не са се сгъстили, сезонните цветя могат да й придадат бърз цвят и ефект. За по-представителните градини са подходящи и по-сложни цветни фигури, като се използуват няколко вида сезонни растения или се съчетаят сезонни с ниски подрязани вечнозелени храсти и почвопокривни.
Сезонните цветя са подходящи и в случаите, когато искаме да направим ярък, нестандартен килим. Есшолцията, лобулариата и ибериса са подходящи за слънчеви места, а циганчето – за сенчести.
Увивните и катерливи сезонни растения като някои видове латирус и латинка са безценни на малки и ограничени пространства. А също и в случаите, когато искаме да трансформираме бързо стени или огради в завеси от листа и цветове. Много предпочитан е декоративният грах, който освен цвят има и приятен аромат. Фазеолуса (вид боб) осигурява гъст листен екран, дребни цветчета и ядливи плодове. Ипомоеята и тунбергията могат да се вият около колони на перголи и други архитектурни елементи в градината, придадавайки им изобилие от цвят.
Посадени в съдове, сезонните цветя са красиви акценти в градината или на терасата. Падащите сезонни (петуния, лобелия, вербена) са много подходящи за използуване в кошници или сандъчета, самостоятелно или съчетани с вечнозелени ниски и падащи растения, като евонимус радиканс,и винка.
Засаждане
Засаждането на летните сезонни цветя става през май. Преди да посадим разсада, почвата трябва да се прекопае на двайсетина см дълбочина, да се разбият буците, след което да се смеси с пясък и прегоряла оборска тор до получаването на финна смес. След това мястото се подравнява с гребло. Засаждането става с малка лопатка или садило. Дълбочината на дупките е такава, че коренчетата да влязат удобно и без да се подгъват. След това почвата около растението се уплътнява добре, полива се обилно с лейка или с маркуч на слаба струя. Първото поливане се прави поотделно на всеки корен. Засаждането на растенията се прави в редове шахматно, следвайки формата на цветното петно. Разстоянията между тях са 10 – 15 см, в зависимост от вида на растението.
Грижи през вегетативния сезон
Периодично, на 2-3 седмици, почвата около цветята трябва да се разрохква на дълбочина 4-5 см като се внимава да не се повредят корените им. Трябва да се плеви при всяка поява на плевели, както и 1-2 пъти седмично да се махат прецъфтелите цветове . Полива се , в зависимост от атмосферните условия, обикновено 2-3 пъти седмично. За да цъфтят изобилно и с едри цветове, сезонните трябва да се подхранват на 3-4 седмици с комбинирани (NPK) или органични (оборски или птичи) торове.