Подпорната стена има основа, обикновено бетонова и по-широка от стената, като дълбочината и широчината й са пропорционални на височината на стената. За стени по-високи от 80см или такива на много стръмен терен е добре е да се потърси професионален съвет от инженер-конструктор, който да изчисли дебелината и дълбочината им, така че да издържат на натиска на почвата и водите на терена. При нужда подпорната стена трябва да се отводни с дренаж.
Ако теренът ни е наклонен и искаме да го използваме практично, като съчетаем на него различни фуккции, трябва да го терасираме на отделни равни нива, разделени едно от друго с подпорни стени. В зависимост от идеята на проекта, от стръмнината на терена и от нашите предпочитания, терасирането може да стане с една по-висока или с няколко по-ниски подпорни стени. Трябва да имаме пред вид, че колкото е по-висока една подпорна стена, толкова повече се “накъсва”/ разделя терена.
Основното предназначение на подпорните стени е да държат терена, но те могат да бъдат и естетично ефектни – архитектурни акценти в градината.
Подпорните стени се правят от различни материали: студо- и влагоустойчиви тухли, глиц зидария от бетонови ивици (за по-ниските стени), но най-често се изливат от бетон, който след това се „облича” с подходяща за ситуацията облицовка като формован естествен камък, например, или се измазват с подходяща водоустойчива мазилка.
През последните години особено популярна стана Кортеновата стомана, която също можем да използваме за направата на подпорни стени, тъй като тя запазва своята структурна цялост в продължение на много години. Стените от стомана са елегантни, тъй като стоманата е тънка, както и дава по-голяма свобода на въображението и формите, които можем да направим с нея.
Свойства на кортеновата стомана
Обикновено върху повърхността на метала под въздействието на въздуха и влагата се образува корозионен слой. Традиционно металът се нуждае от защита срещу корозия, но при стоманата Кортен се случва обратното: самата ръжда у предпазва от разрушаване и прави сплавта по-трайна. През 30-те години на миналия век в САЩ металурзи решават да обърнат процеса на естествено ръждясване в своя полза и създават материал, при който корозията е изцяло градивна. Ръждясването на тази стомана под въздействието на околната среда способства за образуването на повърхностна защитна обвивка, която по този начин защитава сърцевината на материала. Тази стомана е атмосфероустойчивата или е известна още с названието кортенова стомана (Cor-Ten — търговска марка на американската компания U.S. Steel).
Антикорозионните свойства на стоманата по стандарт EN 10025-5 се дължат на нейния химичен състав. Благодарение на специален начин за добавяне на примеси от хром, мед, силиций и фосфор, върху повърхността на продукта се образува патина – оксиден филм със специален състав и висока плътност, който предпазва вътрешните слоеве от влиянието на околната среда. Валцуваните изделия от такава стомана не изискват боядисване и специални грижи и с това отпада необходимостта от повърхностна обработка на конструкциите.
Предимства на атмосфероустойчивата стомана
Някои от предимствата на атмосфероустойчивата стомана са, че тя е с 4-8 пъти по-висока издръжливост в сравнение с традиционните стомани, стойността на поддръжката й е по-ниска, , по-податлива е на обработка, естетична е.
Повърхностната ръжда прави материала приятен на допир. Специфична особеност на този метал е неговият цвят. Веднага след изработката му листът добива традиционния стоманен цвят. След половин месец металът става ярко-жълт, след шест месеца се оцветява в ръждиво, а след две години – в кафяво. По този начин детайлите в градината и дома ни, направени от Кортенова стомана никога няма да ни отегчат.
Способността на Кортеновата стомана постепенно да променя цвета си я прави високо ценена и от архитекти, дизайнери, скулптори и художници. От чисто строителен и архитектурен материал, тя се превърна и в декоративен. Вече и в жилищните сгради и апартаменти могат да се видят “ръждиви” стени, мебели, камини.
В ландшафтната архитектура освен подпорни стени, от атмосфероустойчива стомана могат да се правят цветарници, големи саксии, стълби и стъпала, огради и прегради, кръгли и правоъгълни огнища. Градинските детайли могат да се изпълнят по индивидуални размери. В развитите държави се предлагат готови модулни елементи, които позволяват неограничени размери и дизайни с прави и извити ъглови части, с които може да се оформи почти всяка желана форма или размер.