Според някои хипотези в близките 10 години приблизително половината от населението на земята ще живее в градовете. От друга страна, настоящата ковид ситуация подканва към пероценка на приоритетите, житейските ценности, на връзката и близостта с природата. Едно е сигурно – заетостта на хората се увеличава, което прави минимализма уникално изражение на настоящия момент – той предлага дизайн решения за заети хора. Минималистичните градините могат да бъдат чисто функционални, изцяло подчинени на практичността. Могат да са едновременно удобни и изпълнени със смисъл. А могат и да са напълно нефункционални и подчинени на идеята. С една дума, минимализмът е възможност за всички – както като съдържание, така и като бюджет, големина на пространството и време за поддръжка на градината. Те могат да бъдат както елитарни и високобюджетни така и сромни, елегантни и стилни. Друга сила на минимализма е неговата изобретателност в ситуации, в които липсва или недостига пространство, плодородна почва, време, светлина или средства.

Съдържание на градината
Мотото на минимализма е “ Колкото по-малко, толкова повече”. Той акцентира по-скоро на пропорцята и мащаба, отколкото на декорацията и детайла. Обиковено видовете растения и материали в градината са малко – свеждат се до минимум, съкращава се видовото разнообрезие докато се стигне до същността на нещата. Тогава освен функционална, харомнична и естетична, минималистичната градина преминава/ прелива в своята висша изява същност – тя може да стане и духовна. В най-чистия си вид минимализмът ни предлага начин да се улови духа на мястото или да изразим истинската ни същност като „изчистим“ ненужното и се фокусираме върху същественото, върху направата на съзнателни избори за нещата, които са важни за нас. Целта на минималистичния дизайн е да се разчисти системата от ненужното и да се освободи душата.
Материалите
Дизайнът на подчертани и семпли линии на минималистичните градини се съчетава стилно с ограничената палитра от настилки и растителни видове.
Един от възможните избори е да се изберат неутрални цветове на оградите и настилките, които да въздействат успокояващо и ненатрапчиво. В минималистичните гадини могат да се участват формован естествен камък, бетон, бетонови елементи, филц. Често в тях преобладават големите гладки стени, които въздейства като обем и повърхност или служат като екрани за прожектиране на градинско осветление или като фон на растения със скулптурни силуети.
Друга възможност е в настилката и градинските детайли да преобладават неутралните цветове, но като акцент да се използва цвят или по-груба текстура, например цветно растение или галванизирани, нагънати метални повърхности, които също така хвърлят рисуват и интересни сенки.

Растенията
Растителността в минималистичната градина може да участва като ограничен видов състав, но може в същото време да е ключовият елемент в дизайна. Тя омекотява строгата геометрия на твърдите материали. Една възможност е да се използват издръжливи видове, характерни за района. Някои предпочитат вечнозелени растения, тъй като те не цъфтят и въздействат само като листна маса при това целогодишно. Освен декоративни видове, в минималистичната градина, могат да се влючат и плодни видове, зеленчуци, ароматно-кулинарни растения и декоративни треви. Броят на използваните видове раститения е пропорционален на големината на градината: за малки градини може да включим само три вида, които при нужда да се повторят в композицията. При по-големи градини, може да включим по голям видов състав от растения, но те да бъдат в един или два цвята или в близки нюанси на един цвят.
Можем да съчетаем минимализма с друг стил и да получим еклектично решение резониращо на нашия вкус. Интересна е комбинацията му с романтизъм – може да си направим романтичен минимализъм – да комбинираме правите и елегантни форми на минималистичните градини, които привличат и очароват с изобилно и неконтролируемо цъфтящата и преливаща зеленина на романтичните градинии – под формата на цъфтящи и пищно зелени огради и перголи с увивна растителност.
Ограниченият избор на дървета, храсти или цветя не само изглежда добре, но и прави поддръжката по-лесна. Целта е да се създаде спокойно, релаксиращо, доставящо удоволствие място, което се поддържа лесно. Водещото в дизайна е количеството време, което можем да отделим за поддържката на градината. Почертано концептуално минимималистично решение е да се направи ограда, бордюр или акцент от строго подрязан жив плет в геометрична форма. Но такъв вариант изисква редовно подрязване за да се поддържа желаната форма.

Тревата
Тя може да бъде под формата на гладък ниско окосен зелен килим в семплата минималистична градина. А може и да бъде оставена да расте свободно. Изборът може да се спре и на изкуствената, зелена или в нетрадиционен цвят, трева стига това да бъде направено с вкус и въображение. Едно интересно е моделирането на терена – под формата геопластика с пластична изразителност или скулптирането му в геометрични повърхности. Така оформените повърхности, тапицирани с трева въздействат като скултури в реален мащаб.
