Осветяването на едно пространствотоима и практичен и декоративен ефект. Използуването на светлината включва както естествената светлина, така и изкуствените светлинни източници. През деня сме свикнали да възприемаме нещата в интериора и екстериора си осветени странично от навлизащата през прозорците и стъклените врати светлина или отгоре, през стъклен покрив или таван. Естествената светлина обикновено се използува като главен източник на осветяване, тя е и безплатна или много евтина. Но нейното качество и количество зависят от добрия архитектурен проект. Изкуствената светлина е главният компонент на енергийната консумация изобщо. Днес тя се осигурява главно от електрически крушки. В редки случаи или при специални поводи и от газови лампи и свещи. Тя е жизнено важна за удължаването на продължителността на използуването на вътрешното и външното пространство след здрач и през нощта, както и от съображения за сигурност и безопастност. Друго важно предназначение на осветлението е да създаде атмосфера – ако то е направено с въображение може да преобрази помещението в магическо пространство. Нощем и по здрач има голям потенциал да се използуват различни техники и да са създаде драматичен ефект на хвърлени и нарисувани сенки. С осветлението може да се акцентира върху фрагмент или предмет от интериора като архитектурен детайл или мебел.
Интериорното осветление е важна част от интериорния дизайн. Препоръчва се да се прави по предварителен проект, на който се избират най-подходящите според дизайна на пространството места, подходящи разстояния между отделите осветителни тела, видове осветителни тела и всякакви технически съображния. Подходящото осветление подчертава естетиката, а при лошо проектираното може да има загуба на енергия, както и вреден ефект върху здравето.
Видове осветление
В зависимост от предназначението си осветлението може да бъде няколко вида. Концетрираното осветление има главно функционално предназначение, например за четене или разглеждане на материали. Акцентиращото или насочено осветление е основно декоративно с цел да подчертае елемент от интериора или градината като картина или растение.
Общото или разсеяно оветление се намира някъде между двете категории и предназначението му е общото осветяване на пространството. В интериора, обикновено това е осветително тяло, монтирано на тавана или силна лампа върху пода или масата. Осветлението, разположено близо до стена може да въздействува като общо осветление, така и да се използува за подчертаване на текстурата на стената (което значи, че може да извади на показ и дефектите й). Конкретният ефект зависи от избора на осветително тяло.
Насоченото надолу осветление е един от най-разпространените начини, както в офиса така и в къщи. Този тип осветление е лесен за проектиране, но е добре да се внимава да не се прекали с блестенето, както и с консумирането на енергия.
При него осветителните тела са монтирани и разположени на тавана или са скрити в ниши в него. Съответно, осветителните тела могат да се настроят да бъдат с по-тесни или по-широки снопове светлина, в зависимост от ефекта, който целим. Недиректно насоченото осветление може да се се направи от вградени в тавана флуорсцентни или неонови лампи или от система – подредени на опънато въже няколко осветителни тела.
Насоченото нагоре осветление е по-малко разпространено. То често се използува за да отрази светлината в тавана и надолу. Подходящо е за случаи, в които се изисква еднаква степен на осветяване на пространството. Насоченото нагоре осветление използува гладки повърхности за да отрази светлината в едно помещение и може да минимизира блясъците от компютърните екрани и от другите тъмни блестящи повърхности. С него може да се създаде мека и без сенки светлина, която обаче може да е неикономична.
Фронталното осветление също е доста разпространено. Тенденцията при него е обектите да изглеждат плоски, тъй като почти не се образуват сенки. Страничното осветление е най-малко разпространено, тъй като обикновено се получава блестене близо до нивото на очите. Задното осветление – зад или през определен обект е главно за акцент и декорация.
Различните видове осветителни тела могат да бъдат както много семпли и функционални, така и произведения на изкуството сами по себе си. Почти всеки материал може да се използува за направата на осветително тяло стига да толерира силната топлина и да се спазят съображенията за сигурност. Колкото по-прозрачно е осветителното тяло, толкова по-ефективно е то.
За отделни участъци от пространството или при определени поводи, свещите са евтин и лесен начин за осветяване и за създаването на загадъчна атмосфера. Освен като допълнителна декорация, съд от стъкло или изрязан метал може да се постави около пламъка и от съображение за сигурност. Или да се подбере интересен като форма и силует фенер. Дори чаени свещи, поставени в обикновени стъклени буркани и ситуирани стратегически могат красиво да маркират интересни места в интериора.
Как да осветим различните части на жилището
Количеството необходима светлина във всяка стая зависи от нейните размери, форма, подредените в нея предмети и мястото на прозорците. А и всеки човек има различни предпочитания спрямо интензивността на светлинатата. Но, като някакво общо правило се отчита наличието, първо, на обща (разсеяна) светлина и се предвижда поне още един източник на осветление. Също така, в зависимост от предназначението на съответния кът, е важно е да се степенува интезитета на светлината в отделните части на помещението. Ако, например, разговаряме с приятели в един ъгъл на дневната, тогава не ни е необходимо силно осветление. И обратно, ако искаме да четем книга, тогава е необходима концентрирана светлина.
Цветовете и материалите имат различни реакции към светлината. Светлите нюанси я отразяват. Същото наблюдаваме и при лъскавите повърхности, като например неръждаемата стомана и никелът. И обратно, тъмните цветове и матовите повърхности поглъщат светлината.
В антрето обикновено става дума за малко пространство, без прозорци, което е място за посрещане на гости и подготовка за влизане в дома. Там е необходимо разсеяно осветление, което, според стила на интериора, може да се постигне с плафониера или с обикновен полилей.
В дневната е добре да има и разсеяна и концентрирана светлина там, където е необходимо. Засенчването на светлината намалява ефективността й , но увеличава визуалния комфорт. Скритото осветление успокоява човека. Инсталирането на неоново осветление в ниша или корниз създава атипично осветлнеие, което може да подчертае конкретни линии и мебели, а също така и да освежави интериора. За картините е добре да се използува светлинен източник, поставен над тях. При предмети разположени на рафтове, е добре осветлението да бъде отзад и/или отдолу. По този начин разсеяната светлина, която се получава създава чуство на мистериозност.
Подвижната или настолната лампа е може би най-разпространеният вид лампа, тъй като създава по-интимно атмосфера. В дневната могат да се използуват разлчни варианти на свободностоящи лампи със светлина насочена, съответно, надолу или нагоре, в зависимост от това какво ще правим: четем, почиваме, разговаряме…
В столовата приятелската и сърдечна атмосфера по време на вечеря не се препоръчва да се нарушава от силно осветление. Можем, например, да се спрем на нежната светлина на един полилей и/или на няколко аплици, които не заслепяват и не дразнят очите.
В кухнята е добре да има и обща и концентрирана светлина, особено върху работните плотове. Като общо можем да използуваме осветление, монтирано на тавана, например, два-три малки прожектора с насочена светлина върху точките, които ни интересуват повече. За по-комфортното извършване на отделните операции, се препоръчва също така под шкафовете да се постави осветление.
В спалнята е подходящо общо осветление – можем да подберем осветителни тела, при които светлината се отразява върху тавана или по стените. За четене, обаче, и тук ни е необходима концентрирана светлина, която не дразни очите. Върху огледалата не бива да пада светлина, тъй като заслепява.
За банята се препоръчва да се избягва класическото и монотонно решение на осветление с обикновени лампи. Два рефлектора, поставени над огледалото, например, биха били много подходящи.
При проектирането на осветлението в дома и офиса ни е добре да не забравяме, че игрите със светлината нямат край, можем да използуваме фантазията си както и да импровизираме.