Градина на ограничено пространство
Малките градски пространства като балкони, тераси, вътрешни дворчета, покриви на гаражи и сгради, могат да се превърнат в атрактивни зелени оазиси – късчета природа за бягство от всекидневния стрес. Дизайн подходът към всички тях е еднакъв. Класическият вариант е, на терасата да се аранжират интересни растения, засадени в съдове или в цветарник. Може да добавим шезлонги и да оформим пространството като място за релакс на слънце или да се сложим маса и столове и да го превърнем в приятно място за сядане и хранене на открито. Ако имаме достатъчно място, можем да добавим и вода – тя въздействува като огледало, охладител, овлажнител или водна скулптура. За тази цел в миниатюрната ни градска градина може да добавим преносим басейн, външен душ, бълбукаща вана или специално направена декоративна водна площ. Настилките на терасата са като тези в градината: гранитогрес, керамика, дърво, естествен камък, модулни бетонови плочи или тухли. Осветлението е важна част от композицията на терасата, особено вечер.
Тъй като разполагаме с ограничено пространство, за да се постигне максимално добър ефект, се препоръчва семпъл дизайн и избягване на прекалено много видове растения и на прекалено много неща, които се случват в него.
Също така е много важно преди да пристъпим към проектирането на терасата да се вземат под внимание някои практични съображения като тежестта на полятите съдове, на почвата и настилката, достъпа до вода, отводняването на съдовете и на терасата, както и товара, който бетоновата плоча може да носи.
Начини на засаждане на растенията на терасата
Ако тя е съвсем малка, на нея могат просто да се аранжират няколко интересни растения посадени в красиви съдове. Ако съдовете са повече от пет се препоръчва те да се скрият с декоративен борд или да се иззида специално за целта цветарник, в който да се засадят растенията. За балкони, които са дълги и тесни, се препоръчва ъглите им да “се омекотят” с растения, аранжирани на два или три плана: висок, среден и нисък.
В зависимост от цялостния дизайн на терасата и от индивидуалните ни предпочитания, бордът може да бъде трайна или лека мобилна конструкция. Леките конструкции са дръвени, метални или направени от пластмаса, стъкло и неръждаема стомана. Ако правим траен борд или цветарник, те се зидат от тухли или изливат от бетон и след това се облицоват с естествен камък, керамика или се измазват с мазилка. Цветарниците осигуряват по-добри условия от отделните съдове за развитие на растенията.
Избор на съдове
Според индивидуалните предпочитния, както и според стила и дизайна на терасата/пространството ни можем да изберем керамични, дървени, пластмасови или бетонови кашпи. Керамичните съдове са красиви, но при нашите климатични условия има опастност от спукване през зимата, когата водата в тях замръзне и съдът се разшири. Пластмасовите съдове имат предимството, че издържат на температурните амплитуди и са евтини. На нашия пазар има разнообразие на бетонови кашпи, които също издържат на зимните условия. Цинковите кашпи стават все по-популярен в съвременните градини. Дървените кашпи се проектират и поръчват според индивидуалните ни размери и дизайн. Има и много варианти ако решим да изпровизираме – метални кутии, кофи………
Избор на растения
Днес в разсадниците има голям избор на видове, подходящи за засаждане в съдове или на места с ограничено количество пръст. Ако искаме терасата ни да е ефектна през всички сезони, можем да акцентираме на вечнозелените растения. Ако искаме по-цветна градина, тогава акцентът е върху цъфтящите храсти, многогодишните и сезонни цветя. За създаване на екзотична атмосфера, можем да използуваме растения със средиземноморски произход като зокуми, палми, портокалови дръвчета, бугенвилея. Тези растения обаче през зимата трябва да се прибират на закрито.
При изпозуването на дървета в съдове се постига бърз ефект: веднага озеленяваме балкона и добавяме височина и структура към дизайна. Дърветата в съдове могат и да се използуват като подвижни защити срещу вятър и слънце. Тъй като те съществуват много години, се препоръчва да се използуват трайни и красиви съдове.
Стига да се поливат редовно, повечето вечнозелени и цъфтящи храсти са подходящи за използуване на терасата. Ароматните и кулинарни растения, както и увивните и катерливите също могат да участвуват в растителната композиция на терасата. Многогодишните цветя и декоративните треви са подходящи за използуване като част от цялата композицията или самостоятелно, като акценти.
Ако на терасата ни има достатъчно слънце и се торят редовно, розите могат да се използуват като акценти. Те са и особено атрактивни заради аромата и и продължителния си летен цъфтеж. За балкона или терасата са подходящи съвременни вариетети, които са гъсти и компактни.
Използуването на сезонни цветя е бърз и ефектен начин за постигане на интензивен цвят на терасата. Те могат да се сменят няколко пъти в годината като всеки сезон се експериментира с различни видове и комбинирането им.
Грижи за растенията:
При растенията в съдове, мястото за корените е ограничено. Затова те нарастват по-бавно от посадените в градината и трудно могат да достигнат размерите им. Контейнерните растения периодично трябва да се пресаждат в по-голям съд.
Тъй като пространството на съда е ограничено, почвата изсъхва по-бързо от тази в градината, което значи че трябва по-често да се поливат, особено през летните месеци. Тъй като в съдовете почвата и хранителните вещества са ограничени, през пролетта и лятото растенията трябва ежемесечно да се подхранват с торове. Препоръчва да се използума бавноразтворим комбиниран азот-фосфор-калий тор, който едновременно стимулира листната маса образуването на повече и по-едри цветове. През зимата вероятността от измръзване на растенията в съдове е по-голяма, затова е добре да се сложат на завет и така че да са покрити със сняг, който да ги топли.