Пейките
Пейката е един от най-разпространените елементи в градинската архитектура от векове. Тя е място за почивка, от което човек може да се наслаждава на красив изглед или на по-широка перспектива към пространството. Както и награда, когато я достигне след дълга разходка.
В класическите градини към пейките и местата за сядане са се отнасяли като към орнаментални акценти, често те са били с доста декоративни подлакътници и крака. Били са разположени на важни места в градината като задънка на алея, например, или до декоративна архитектурна стена.
Днес в държавите, в които градския дизайн е на добро ниво, пейките се проектират като част от цялостната композиция на пространството и са неразделна част от нея. Класическата идея за градината като място за релаксация и за удоволствие е валидна и днес. Съвременните паркове, градини и обществени зелени площи се възприемат като външни стаи на открито, в които мебелите са важна част. Нови дизайни се появяват постоянно на пазара, а най-популярните стари модели продължават да се (въз?)произвеждат.
У нас може да се желае много по отношение на броя, разнообразието и поддържането на местата за сядане в обществените пространства и градини. Освен да се поправят счупените и вандализирани пейки, може да се подходи и по-творчески по отношение на дизайна и начина им на подреждане.
Брой на пейките
Степента на насищане с пейки на едно пространство се определя от предназначението му. В централните градски зелени пространства, в кварталните градини и в централните части на големите паркове броят на пейките трябва да е значителен. Те могат да се използуват самостоятелно, подредени в групи, в редици или следвайки някаква композиция. А могат и да се съчетаят с перголи, беседки или да бъдат допълнение при обзавеждането на тематични градински кътове.
В по-отдалечените сектори на парковете, както и на по-закътаните места е добре пейките да се поставят на известно разстояние една от друга в зелено обкръжение, предразполагащо към релаксация. Тъй като човек се чуства сигурен, когато гърбът му е защитен, общото правило при ситуирането на пейките е те да имат “гръб” от растителност или от някакво архитектурно съоръжение. В много случаи обаче, като при обширни обществени пространства решени минималистично (например около галерия за съвременно изкуство), пейките e най-добре да се свободно-стоящи и без облегалка.
Модели пейки и материали за изпълнението им.
Разнообразието на модели пейки в момента у нас не е голямо. Можем да се вдъхновим от класическите традиции, в които пейките са акцент и произведения на градинската архитектура сами по себе си. В зависимост от конкретната ситуация, те могат и да са почти незабележими, да се сливат със заобикалящото ги, играейки второстепенна роля в дизайна на пространството. За направата на пейките най-често се използува дърво, бетон, чугун, стомана, а напоследък и пластмаса. Също така те се правят подвижни или неподвижни. Има много възможности да се съчетаят материалите така, че да се постигнат ефектни и нескъпи решения.
Изборът на материали зависи от характера на зелената площ и на вече съществуващите архитектурни и дизайн елементи. В България в обществените зелени площи най-често се правят неподвижни пейки или пейки с тежка конструкция, които трудно се пренасят. Ако общественото съзнание е на по-високо ниво или зелената площ се охранява биха могли да се използуват и пейки с по-леки конструкции както и столове, което би дало възможност за повече гъвкавост на решенията според конкретната ситуация.
Няколко идеи и предложения, вдъхновени от реалния живот.
1. Дървото е най-разпространения и един от най-подходящите материали за направата на пейки. Би било добре ако вместо еднотиповите пейки, които се срещат масово в нашите градини, започнат да се произвеждат и по-елегантни пейки с по-финна и лека конструкция.
2. Може да се прояви творчество и в начина им на подреждане – не само редово да се подредят еднакви пейки, а да се направи, например, п-образна композиция.
3. Или формата на пейката или композицията да е зоблена, например част от кръг.
4. Може да се вдъхновим и от старите класическите дървени модели. И да ги използуваме в съвременни решения или да ги съчетаем еклектично с модерни елементи.
5. Един евтин и ефектен вариант на пейка е тя да се направи от бетон, който след това да се облицована с топъл материал, например гума.
6. В по-дивите и отдалечени части на градината можем да използуваме класическите орнаментални метални, чугунени или дървени пейки. Или съвсем груби и рустикални, например съчетани с жива плетеница от върбови клони, която образува ажурна сянка над пейката.
7. В градината Little Sparta функцията и изкуството се сливат – преди да седне, човек може да почете малко поезия.