Отглеждането на плодове, зеленчуци и билки в градината съчетава удоволствието от красотата на цветната градина с продуктивността на зеленчуковата. Във всяка градина, и в малката и в голямата, може да се отдели място за зеленчуков сектор. Той може да се обособи като отделен участък или да е вплетен в общата й композиция – и в двата случая задължително трябва да е част от общия дизайн на двора. Зеленчуковата и плодната градина могат да бъдат всъщност много изискани. За вдъхновение могат да ни послужат класическите Френски градини, например, в които зеленчуковият кът е неразделна част от композицията й и е оформен в красиви геометрични форми. Много ефектно могат да изглеждат и плодните дървета и храсти в случаите, когато са с красив силует или се оформени под формата на еспалиери. Еспалиерите представляват плоски дървета или храсти, подрязани и оформени в интересни, понякога фантастични форми. Оформянето на еспалиери е стара техника за отглеждане на плодни растения, които по този начин показват по-добре декоративните си качества. Красивите им силуети се открояват на фона на ограда или стена, а ако са свободнастоящи образуват ефектни вертикални прегради и акценти – живи растителни скулптури с плодове.
Композиция
Зеленчуковата и билковата градина могат да са геометрично или пейзажно аранжирани. В геометричната се правят пътеки от настилка или плочопътеки, които оформят сегменти. Всеки сегмент се запълва с определен вид растение – така можем да редуваме различни цветове и текстури, да съчетаем различни контрасти и цветове. Геометричната градина е особено атрактивна когато се гледа отгоре, така че ако е възможно, се препоръчва да се разположи така че да се наблюдава от балкон, тераса или по-високо ниво на парцела.
Ако аранжираме зеленчуците и билките пейзажно, е добре те да са преден план за да се берат лесно. Една примерна пейзажна група би могла да бъде комбинацията от пъстролистен риган или мента и сивкаво-сребърна лаванула с лилави цветове. Друга интересна комбинация е композицията от червени макове и тъмен босилек. Лавандулата, розмаринът и бъзът също се съчетават много добре с декоративните растения в градината. Засаждането на ароматни растения близо до пътеки, входове и места за сядане позволява да им се насладим напълно. Ниски стелещи се билки като мащерката и вариетети на лайката са подходящи за скални кътове.
Зеленчците и плодните храсти
В някои култури, английската например, в която плодовете и зеленчуците се ценят много е допустимо и често срещано зеленчуците и билките да се смесят със сезонни или многогодишни цветя в прериферията на градината. Към тях се подходжда като към всяко друго атрактивно растение – подбират сеи се съчетават според декоративните им характеристики. А увивни зеленчуци като краставици или тикви се смесват с декоративни увивни храсти. Някои от бобовите растения с красивите си цветове и шушулки са много красиви пълзейки по стена, ограда или скулптура. Докато тиквичките и патладжаните изглеждат ефектно върху скат – така като нацъфтят цветове им могат да се видят и оценят.
Някои зеленчуци, като зелето и артишока, например, са сами по себе си красиви по форма и могат да се използуват като акценти в градината посадени в градината или в съдове.
Салатените растения като марули, моркови, репички, лук растат лесно и бързо и са особено атрактивни за децата – лесно и приятно е да се дърпат и да се вадят и по този начин в децата се култивира интерес към градинарството.
Дори картофите могат да се отглеждат в декоративната градина, ако са подредени в красива форма. В малката градина те могат да се посадят в дълбоки съдове.
Изискванията за отглеждането на билките и зеленчуците са като при останалите градински растения – добрата почва е най-важното, както и подхранването с торове.
Билките
Билките или ароматно-кулинарните растения, според мен са задължителни в градината. Те не само са ароматни и изглеждат добре, но са и важни за готвенето. Купените от пазара билки не не могат да се сравнят по вкус и аромат с пресните.
По определение, билка е всяко растение което има кулинарни или лечебни свойства, така че разнообразието е голямо. Те включват както едногодишни и многогодишни тревисти растения (чубрица, мента, маточина, сибирски лук), така и храсти (лавандула, розмарин, бъз) и дървета (дафинов лист). Исторически билките са били използувани за придаване на вкус и за съхранение на храните, както и за правене на лекарства. Освен кулинарни, козметични и лечебни свойства, билките могат да бъдат също и декоративни градински растения. Най-привлекателното при билките е техния аромат, който за разлика от другите растения идва от листата, а не от цвета. В слънчев ден той изпълва градината. Освен това той привлича пчели и пеперуди, което допринася за идилията на градината. Малко от билките имат атрактивни цветове (като невена например), но повечето имат интересни листа.
Много билки растат добре в съдове, в сандъчета, във висящи кошници. Когато градината ни е малка, или пък разполагаме само с тераса или балкон, цялата билкова градина може да е посадена в съдове. Винаги е добре да има билки в съдове, които са лесно достъпни от кухнята. Билки които растат добре в контейнери са магданоз, риган, мащерка. Големи растения като розмарин и дафинов лист също могат да изглеждат добре като акценти в съдове. Отглеждането на незимоустойчиви билки като мирта и ароматни мушката в съдове е удобно, защото могат да се приберат през зимата.
Плодни дървета и храсти
Плодовете придават друго измерение на градината – можем да имаме красиви пролетни цветове, а по-късно през сезона и вкусни плодове. В зависимост от предпочитанията ни можем да подберем нискостъблени или нормално високи дървета. Някои малки дървета могат да се отглеждат в съдове, какти и екзотичните видове като портокал и лимон. Други плодни дървета и храсти могат да се отглеждат под формата на еспалиери. В зависимост от композицията на градината плодните дървета в нея могат да се подредят в пейзажни групи или като растер , в перпендикулярни един на друг редове.
С плодни храсти като касис или цариградско грозде могат да се очертават красиви линии и форми дори в представителни градини. С плодни храсти може да се оформи периферията на зеленчуовият кът, а ако градината е съвсем малка, и цялата и периферия. А качествата на гроздето като плод и като съблазнителна сянка през лятото са познати от векове.
Източник: списание “Наш Дом”, бр.7/2010г, стр 1. Източник: списание “Наш Дом”, бр.7/2010г. стр.2 Източник: списание “Наш Дом”, бр.7/2010г. стр.3 Източник: списание “Наш Дом”, бр.7/2010г. стр.4