Ключова роля за успеха на една градина игрят нейният замисъл и дизайн. Тъй като една градина въздейства на всички сетива, другите елементи, които трябва да участват в проектирането й са пропорцията, цветът, формата, звукът, ароматът и текстурата й. През последните години в световен план има подчертана тенденция за използуване на ярки цветове в по-концептуалните и авангардни градини, както и засилена чувствителност към текстурите в тях.
Видове текстури в градината
Растителните текстури се отнасят както до цялостната форма на растението, така и до структурата на листата и цветовете им. Вида на цветовете, силуета на растенията, грапавостта на кората и плодовете им също се отнасят към текстурата на градината. Но най-вече текстурата в градината се създава от големината, формата, твърдостта и вида повърхност на листата. По форма те могат да са дребни, назъбени, тънки, деликатни или дантелени (папрат, кореопси, аргирантеум) или пък едри и категорични ( гунера, каталпа), твърди, мечообразни (юка). Текстурата се влияе много и от вида повърхност на листата: матова, лъскава, мъхеста.
Други елементи на градината, които внасят текстура в нея са типа повърхност на настилките и оградите. Създаването на текстура в градината се постига и чрез различни цветове и контрасти на растенията, настилките и градинските орнаменти и структури. Усещането при докосване на листата е само един от елементите на текстурата. Растителната текстура може да се промени от играта на светлина и сянка и дори от промяната на разстоянието на гледане. От близо, например, перушинестата зеленина може да изглежда въздушна и да ви се иска да се протегнете и да я докоснете. Погледнат от разстояние големият обем от финна текстура изглежда като бухнал облак.
Начини на използване на растителните текстури
Растителните текстури варират от много финни и въздушни (като деликатните, нишковидни и фини листенца на кореопсиса ) до груби и грапави ( като едрите и категорични като форма листа на хостата и юката) като между тях има цял диапазон от междинни текстури. Когато групираме различни растения трябва да имаме в пред вид как се съчетават текстурите им и да се стремим да композираме растения с контрастиращ ефект, за да могат те да се допълват взаимно и различните им характеристики да се подчертават и изпъкват. В зависимост от съчетаването им можем да създаваме силни контрасти или нежни хармонии. Използването на прекалено голямо разнообразие от различни видове текстури може да бъде нехармонично за окото. Освен ако целта не е умишлено да се превъзбудите, една от основните цели на всеки дизайн е балансът. В градината това означава смесване на текстури, така че да се допълват една друга, като в същото време увеличават и подчертават ефекта на светлината. Един пример за добро равновесие е смесването на 1/3 финни текстури с 2 / 3 по-груби и едри или грапави и ясно изразени. За щастие, има голям избор на растения.
Видове растителни текстури
Големи листа
Растенията с големи листа придават стабилност на градинската периферия. Те осигуряват контраст за други видове текстури като перушинестата листна маса, островърхите листа и деликатни цветчета. Хостите, например, които се използват у нас още във Възрожденските дворове са перфектни като такъв тип текстура.
Растенията с тънки и финни листа, предизвикват желание да бъдат докоснати. Те са особено красиви, когато се наблюдават отблизо и освен това добавят към градината и още едно измерение – на движение, но с тях не бива да се прекалява. Твърде многото перушинеста листна маса може да придаде на градината размити очертания. От всички текстури, финната е най-зависимата от наличието на контраст, за да може да изпъкне. Сред растенията с финна текстура са космоса, астрите и гипсофилата.
Мъхести листа
Растенията с мъхнати листа най-често са сиви. Обикновено сивите цветове „изчезват“ в градината, но в този случай тяхната мъхната повърхност ги прави особено привлекателни и те са са чудесен фон, подчертаващ яркостта на другите цветове. Заедно с мекия стахис може също така да опитате да включите в растителната си композиция лавандула, сантолина, артемисия, ахилея.
Треви
Препоръчва се във всяка градина да има поне един вид декоративна трева. Тревите добавят не само текстура, но и звук и движение в градината. Никое друго растение не си играе със светлината по толкова интригуващ начин. Можете да ги използвате както за обем и пълнеж така и като акцент. Особено атрактивни са, когато са използвани като акценти. Много от видовете треви са интересни и през четирите годишни сезона.
Остри листа
Повечето остри листа могат да изглеждат твърди и груби. Макар това да не изглежда привлекателно само по себе си, това, което прави острите листа толкова ценни е контрастирането им с другите видове листа – фини или едри. Те добавят възходящо усещане за движение или в зависимост от формата си – усещане за течаща чешма. Високите остри листа често се наричат архитектурни градински елементи поради силно подчертаната им форма. Юката е едно недостатъчно оценено растение. Този издръжлив войн-растение може да оцелее почти навсякъде и мечовидните му листа могат незабавно да балансират една голяма група от растения с перушинести и финни листа. Други ценни растения с плоски листа с мечовидна форма, които остават привлекателни дълго след като растенията са прецъфтели, са ирисите.
Тръни
Впечатляваща текстура имат растенията-тръни. Повечето тръни не изглеждат особено привлекателни в градината, но ехинопса и ерингиума изглеждат атрактивно както когато цъфтят, така и когато цветовете им изсъхнат. Стоманено синият им цвят е допълнителен бонус. Ако искате да създадете почти тропическо усещане може да влючите артишок в растителната си композиция.
Сукуленти
Седумите и другите широколистни сукуленти като семпервивум и каланхое имат листна повърхност, която изглежда почти восъчна и полирана. По форма много от тях са стегнати розетки, което допринася допълнително за градинската схема.
Източник: Списание “Наш Дом”, бр.10/2018