Според някои хипотези до 10 години една голяма част, може би около половината от населението на земята ще живее в градовете. Минимализмът е едно уникално изражение на настоящия момент на глобална урбанизация , предлагащо дизайн решения за заети хора.
Правите и елегантни форми на минималистичните градини привличат и очароват. Градините могат да бъдат чисто функционални, изцяло подчинени на функцията или обратното – нефункционални и подчинени на идеята. Целта е да се създаде спокойно, релаксиращо, доставящо удоволствие място, което се поддържа лесно. Водещото в дизайна трябва да бъде количеството време, което имаме възможност да отделим за поддържката на градината. Минималистичните градини могат да бъдат както елитарни и високобюджетни така и сромни, елегантни и стилни. Характерно за втората група е, че те се отличават с изобретателност в ситуации характеризиращи се с липса или недостиг на ресурси като: пространство, плодородна почва, време, светлина или средства.
Неконвенционална интепретация
Минималистичната градина често интерпретира по алтернативен и неконвенцонален начин идеите на традиционната градина. Вътрешният двор на Градината Дикенсон в Санта Фе, Ню Мексико на Марта Шварц е съвременна интерпретация на „райската градина“ или на геометричната Ислямска традиция. Характерно за райската градина е, че композицията е семпла, ортогонална и дисциплинирана. Обикновено градината е разделена на четири квадранта от водни канали, които се пресичат в средата на градината и в пресечната им точка има фонтан, пълен до горния ръб и „преливащ от изобилие“ – символ на изобилието на рая. В градината на Марта Шварц перпендикулярни, облицовъни с керамични плочки в ярки цветове канали се пресичат и в пресечните им точки са разположени ч етири тухлени постамента с малки фонтанчета в средата. Девет ябълкови дървета покрити с едри парчета бял мрамор в основата завършват ефекта на правоъгълен растер, който е особено ефектен на вечерно осветление. С изключение на дърветата, градината е изградена изцяло от неживи материали, въздействащи скулптурно. Поради тази причина ангажиментът за поддържането й е минимален, а дизайнът й е ефектен и подходящ за много малко и ограничено място.
Пропорция и мащаб
Мотото на минимализма е “ Колкото по-малко, толкова повече”. Той акцентира на строгата зависмост по-скоро от пропорцята и мащаба, а не от декорацията и детайла. Обиковено видовете растения както и видовете материали се свеждат до минимум – съкращават се докато се стигне до същността на нещата. Тогава освенфункционална и красива минималистичната градина придобива и духовно съдържание. В най-чистия си вид минимализмът ни предлага начин да се улови духът на мястото или да се изрази истинската ни същност като се „изчисти“ ненужното и се фокусира върху същественото, върху направата на съзнателни избори за нещата, които са важни за нас. Целта на минималистичния дизайн е да се разчисти системата от ненужното и да се освободи душата. Ако се използват съдове или се правят други градински детайли като пейки, перголи, беседки, басейни, фонтани или кътове за сядане, формата им трябва да е стилна и семпла. Което улеснява направата на дизайн и може да се приожи на всякакъв тип места, включително много малки, неосветени, както и такива, в които липсва почва или достъп до вода за поливане, а градината е изградена почти изцяло от неживи материали.
Ограничено количество материали
Дизайнът на подчертани и семпли линии на минималистичните градини се съчетава стилно с ограничената палитра от настилки и растителни видове.
В минималистичните гадини могат да се използват формован естествен камък, бетон, камъни, филц. Неутралните цветовае на оградите и настилките в минималистичните градини въздействат успокояващо и ненатрапчиво. Често преобладават големите гладки стени, които могат да се възприемат като екрани за прожектиране на градинско осветление или като фон на растения с интересен силует, посадени пред тях.
Друг вариант е в настилката и градинските детайли да преобладават неутралните цветове, но като акцент да се използва цвят или по-груба текстура, например цветно растение или галванизирани, нагънати метални повърхности, които създават текстури и сенки.
Хармоничен дизайн може да се получи и ако се използва един и същ материал и като настилка и като материал за облицовка или изграждане на стена. Например, настилката на пространството може да е дървена под формата на декинг, в който дъските вървят в едно направление, а оградата да се направи от същия цвят дъски, които са разположени в различно направление.
Ограничен видов състав от растения
Обикновено в минималистичните градини видовият състав на растенията е ограничен. Като в същото време растителността може да е ключовият елемент в дизайна. Растенията позволяват омекотяване на дизайна, като внасят омекотяване на строгата геометрия на твърдите материали. Препоръчва се изплозването на издръжливи видове, характерни за района. Някои предпочитат вечнозелени растения, тъй като те не цъфтят и въздействат само като листна маса, а освен това са ефектни целогодишно. Освен декоративни видове, в минималистичната градина, както и във всяка градина могат да се използват и плодни видове, зеленчуци, ароматно-кулинарни растения и декоративни треви. Препоръчва се да се използват средно три вида, които при нужда да се повторят в композицията. Този ограничен избор на дървета, храсти или цветя не само изглежда добре, но и прави поддръжката по-лесна. Друг вариант е да се използва по-голям видов състав от растения, но те да бъдат в един цвят или в близки нюанси.
Тревата може да бъде използвана като красива повърхност в семплата минималистична градина. Тя може да бъде ниско окосена и наподобяваща килим или ще бъде оставена да расте свободно. Може да се използва и изкуствена трева стига това да бъде направено с вкус и въображение.
Оградата или бордюрът от жив плет , които въздействат като зелен паралелепипед, са много подходящи за минималистичния дизайн, но трябва редовно да се подрязват за да се поддържа формата им.