Тенденциите за 2023, както при най-малките градски зелени пространства, така и при най-обширните извърградски градини, е да са максимално естествени и наподобяващи дивата природа. Градинският дизайн си поставя за цел да “лекува” последиците от изменението на климата.
Устойчивостта и възобновяването на естествените екосистеми остават актуални и тази година. Това може бъде, например, градина, която стимулира опрашването (като, например, да засаждим в нея детелина, привличаща пчели или будлея, която да привлича пеперуди). Новото през 2023 г. е включването на елементи от “дъждовната градина”: като, презасаждане на подгизнали зони с влаголюбиви растения, подобрен дренаж или включването на сондаж или резервоар за вода за поливане. Най-модерния тип градина през 2023 г.е съчетание от качествен дизайн, цялостен екологичен замисъл на градината и красиви растения.
Модерно-рустикален стил
При извънградските градини, надделява пейзажния тип градина с плавни, извити форми на алеите и растителните групи, която наподобява живата природа и изисква по-рядка поддръжка от подредената геометрична градина. Може да акцентираме върху дизайн тип “романтична дива” градина или да се насочим към пресъздаването на селска атмосфера. Можем и да съчетаем красиви декоративни растения с билки, зеленчуци и плодни храсти.
Градски зен градини
Изплзването на елементи и идеи от японските зен градини продължава да е актуално и през 2023, но тази година се набляга на контраста между геометричността, суровостта и ъглавотостта на твърдата й част, настилките и меките пищни форми на раститенията.
Хармония отвън и отвътре
Друга характеристика на 2023 е идеята за създаване на единен организъм, за единното пространство без прекъсване, за връзка между вътрешното и външното. Важно е да има единство между стила, материалите и растенията в двора и интериора.
Естествени настилки
Макар направата на алеи и площадки от формован гранит или модулни бетонни плочи да си остава актуално, акценът тази година е върху естествените настилки. Естествения камък в свободни форми и филцът можем да използваме сами по себе си или да ги комбинираме с геометричния тип настилка.
Ярки цветя
През следващата година ярките цветя в розово, лилаво, синьо, червено и жълто ще бъдат актуални, засадени в градината в цветни петна с красива пейзажна форма.
Архитектурни растения
Интересът към екзотични и със скулптурен силует растения продължава и тази година. От палмите, акценът се измества към бамбука и растенията създващи субтропично настроение. Те имат подчертано красив силует, ярък цъфтеж или едри красиви по форма или цвят листа. Могат да се използват като акценти и в интериорната и в екстериорната градина засадени на ключови места.
Зелени стаи
“Живите” стени отново са актуални както навън, така и вътре. Периферията от храсти, засадени в един или повече планове, изглежда много по-естествено от масивните огради. Ако мястото, с което разполагаме е тясно или когато градината ни представлява малък вътрешен двор, можем да поркрием стените му с вертикален зелен или цветен килим от увивни и катерливи растения. А кътовете с барбекю и жив огън да съчетаем с богато облистени перголи.
Окачени конструкции
Продължава тенедцията от времето на пандемията за акцент върху качеството на домовете ни по различни начини, най-вече като места, които стимулират психическото ни здраве. В интериора, тенденцията е да включим колкото се може повече растения. За много от нас, които работим предимно от вкъщи, е безценна възможност да създадем разделение между дома си и работата или тренировката. Начините по които можем да сепарираме креативно пространството си са много: скулптурни метални конструкции, обвити от катерещи се растения, нетрадиционно висящи саксии, кашпи или колби с бромелиеви, дървени конструкции с растения … окачените конструкции са истински хит за следващия сезон!
Мини градини с водни ефекти
Интересен детайл е, че дори най-малките градини ще имат водни елементи през 2023 г.Те могат да наподобяват мини естествени езера в свободна форма или пък да са еометрични, но съчетени с водни растения и облисени изобилно по периферията с пейзжани групи. За водните лилии ще има място дори в най-малкия двор.
Тенденциите природа, емоция и лукс са водещи и при интериорните пространства. Елементите растения, ботанически принтове и цветове вероятно ще останат валидни още дълго време. Биофилията е навсякъде, включително в спалнята и банята. Градинските арки, символ на сила и подкрепа присъстват и в интериора – във формите на мебелите, вратите, огледалата, прозорците, тапетите. Кръглите и плавно извитите форми са в мебелите и дизайна. Докато минимализмът и идеята за опростяването са водещи от много години насам, постепенното завръщане на максималистичните концепции вняся повече лукс с разнообразието от текстури, е наситените цветове, с присъствието на топли метали като злато и месинг. Скулптурните растения и тапетите със златни флорални дизайни допълват бофилията и ограничната естетика.
При балконите и терасите фокусът се измества от мебелите към живите растения – присъствието им вече е съвсем задължително.