Използуването на сезонни цветя е бърз и ефектен начин за постигане на интензивен цвят в градината. Обикновено те са акценти. Подходящи са и за новопостроените градини,добавяйки в тях бързо интензивен цвят докато многогодишните растения се сгъстят. Болшинството летни сезонни цветя са едногодишни т.е. в рамките на няколко месеца се развиват от семе, цъфтят и загиват. Но има и многогодишни , като мушката и обичките например, които се използват като сезонни.
Болшинството летни сезонни растения се използуват заради ярките им цветове. Но има и такива, които се използуват заради колорита и текстурата на листната си маса.
Избор на цвят
В зависимост от това дали смесваме пастелни или интензивни нюанси, се създава цветен ефект, който въздейства смело и експерименталено или пък деликатено и сдържано. Ако целта ни е дързък и контрастен дизайн, можем да смесим противоположни цветове на спектъра, например, синьо и оранжево или жълто и лилаво. Винаги стилно и ефектно е въздействието на чистия цвят т.е. оформянето на растителни групи от чисти цветове. Интересна е комбинацията между два близки по нюанс цвята – например оранжево и червено, розово и лилаво, светло и тъмно синьо. Сивите, сребристите, зелените и белите цветове са подходящи, когато търсим ефект на спокойствие. Сините, лилавите и сиви нюанси изглеждат “отдалечаващи се”.
Начини на аранжиране на летните сезонни цветя в градината
Летните сезонни цветя в градината изглеждат най-добре, когато са по много бройки накуп и гъсто засадени : в петна геометрична или пейзажна форма. Тогава въздействуват като хомогенно ярко цветно петно и могат да се използуват като преден план пред ниски храсти, декоративни треви или многогодишни цветя.
Ако се използват няколко вида сезонни едновременно, с тях могат да се правят и по-сложни цветни фигури и килими. В по-сложните, геометрични градини летните сезонни цветя могат да се съчетаят с ниски подрязани вечнозелени храсти, например лоницера или чемшир и да се оформят по-сложни и интересни форми.
Някои летни сезонни цветя могат да се използуват като временен почвопокривен килим: ако искаме бързо да придадем цвят на голо, пусто място.
Ако искаме бързо да придадем цвят на непривлекателна стена или ограда, можем да използуваме увивни и катерливи сезонни цветя. Подходящи са латинката и фазеолуса но най-ценнен е декоративният грах, който освен цвят има и приятен аромат. Ипомоеята и тунбергията могат да се вият около колони на перголи и други архитектурни елементи в градината и да придадат изобилие от цвят.
Посадени в съдове, сезонните цветя могат да се използуват като акценти в градината или на терасата. Падащите сезонни са много подходящи за изполуване в сандъчета и висящи кошници, самостоятелно или съчетани с дребни компактни многогодишни растения.
Засаждане
Засаждането на летните сезонни цветя става през май или юни. Преди да посадим разсада, почвата трябва да се прекопае на двайсетина см дълбочина, да се разбият буците до получаването на финна почва. След това мястото се подравнява с гребло. Засаждането става с малка лопатка или садило. Дълбочината на дупките е такава, че коренчетата да влязат удобно и без да се подгъват. След това почвата около растението се уплътнява добре, полива се обилно с лейка или с маркуч на слаба струя. Първото поливане се прави поотделно на всеки корен. Засаждането на растенията се прави в редове шахматно, следвайки формата на цветното петно. Разстоянията между тях са 10 – 15 см, в зависимост от вида на растението.
10 от най-лесните за отглеждане сезонни цветя
Слънчоглед
Можете да изберете да отглеждате слънчоглед в неговия класически златистожълт оттенък, но може да предпочетете вариетети в нюанси на червено, бяло, оранжево и розово. Слънчогледите могат да пораснат доста високи и да е необходимо да ги подпрете с подпора. Цъфтят през лятото и ранната есен.
Кученца
С кученцата лесно може да се добави височина и ярък цвят във вашата градина.
Космос
Тези елегантни цветя израстват все по-високо и по-бързо колкото повече ги подрязвате. Като цвят варират в нюанси на розово ,бяло и лилаво във вашата градина в продължение на цялото лято. Изискват открити ослънчени места. Цъфтят цяло лято.
Целозия
Тези разноцветни летни сезонни цветя ги има в разнообразни форми и разнообразни цветове: розов, червен, оранжев и жълт. Освен това те растат много бързо и са изключително лесни за отглеждане. Изискват открити ослънчени места. Цъфтят цяло лято.
Бегония
Тези изтънчени/нежни цветя който цъфтят в нюанси на бяло, розово, и червено изискват много малко поддържка- С настъпването на есента, можете да ги преместите на закрито вътре или да изкопаете техните грудки за повторна употреба на следващата година. Растат добре на открити ослънчени места, както и на честична сянка както и на добела сянка, цъфтят цяло лято.
Петуния
Петуниите са лесни за отглеждане и подходящи за използване както в съдова, сандъчета, висящи кошници така и в градината в растителни петна. Има ги наличин в нюанси на розово, червено, бяло, жълто и лилаво. Развиват се добре на слънчеви места, цъфтят през пролетта, лятото и есента.
Тагетес
Бързорастящ, в ярко оранжево и жълто, образуващ голямо количество цветове всяко лято. Изисква ослънчени открити места, цъфти през цялото лято.
Циганче
Циганчето е идеално за по-сенчестите части на двора ви. То толерира както частична така и пълна сянка. Цъфти през цялото лято.
Далия
При далиите има голямо разнообразие от форми на цвета – има прости и кичести форми, височина – има мини далии и високи далии и разнообразие от цветове. Лесно се отглеждат при адектватна грижа. Грудките могат да се вадят използват всяка година. Изискват пълно сънце, цъфтят цяло лято.
Мушкато
Посадени на правилното място и ако са засадени в зимна градина през зимата мушката могат да цъфтят изобилно целогодишно. Толерират слъце и частична сянка.