Независимо дали живеем в къща или в апартамент във въздуха се съдържат и някакво количество вредни вещества, които влияят на настроението и здравето ни. Това са химични съединения като формалдехид (отделя се от килими, лепила и бои), бензол (от пластмаси, синтетични жици, смазочни масла, гумени предмети) и трихлороетилен (от разтвори за премахване на бои, препарати за почистване на килими, лепила и други залепващи вещества). Тези вредни вещества могат да се премахнат от въздуха по естествен начин като се използуват подходящите растения. Според изследвания на учени, за оптимален ефект и пълно изчистване на въздуха в дома ни са необходими 4-6 броя растения на човек. Ако растенията са с височина 80 см са необходими 6 броя, ако са около 120 см са необходими 4 растения.
Освен, че могат да освежат и трансформират дома и офиса, растенията действат тонизиращо и енергоспестяващо: увеличава се ефективността на обитателите и се намлява енергийното консумиране на сградата, тъй като е необходим по-малко чист въздух.
За да могат растенията да са максимално ефективни се препоръчва редовно да избърсваме праха от листата им. В зависимост от замърсеността на района, в който живеем това може да е всеки ден или веднъж седмично.
Начини на аранжираме полезните растения в дома си
Декоративните растения, които почисват въздуха имат красиви листа и силует. Така, че освен да направим нещо полезно за здравето си можем и да се забавляваме, декорирайки дома си по интересен, авангарден и креативен начин.
Можем да сложим растенията в красиви кашпи, които да разположим поединично или да аранжираме група. А можем да ги оформим и като зелена стена или по някакъв друг артистичен начин. За съвременно звучене, например, можем да подредим в редица няколко ярки кашпи с еднакъв вид растения в тях. Или растението и цвета на съда бъдат еднакви, например светло зелено. Можем да „опънем въже” и да симулираме закачени на въжето съдове с цветя…..
Като масово производство на пазара в някои държави вече има различни закачливи конфигурации. Например, кутия, в която могат да се подредят шахматно, в редица или по някакъв друг красив начин растения и след това кутията да се постави като декорация на подходящо място или да се закачи вертикално на стената. Подходящи растения могат да се “посадят” в хоризонтална или вертикална стойка. Във футуристични или с интересна и нестандартна форма предмети могат да се сложат висящи растения.
През деня растенията фотосинтезират и превръщат въгледния двуокис в кислород. Но през нощта само някои растения продължават да отделят кислород. Така че е добре да сме запознати с особеностите на всяко растение за да знаем дали е подходящо за използуване в спалнята или дневната.
Пречистващи въздуха растения
Красивите палми са сред най-ефикасните. С елегантните си и скулптурни силуети, те са подходяща за дневната и за по-обширни помещения. Чустват се добре на светло. Според проучванията, Ареката (Chrysalidocarpus lutescens) е едно от най-ефективните растения за отстраняване на формалдехида и за пречистване и овлажняване на въздуха. Раписа (Rhapis Excelsa) е друг вид красива палма, която също пречиства въздуха много добре. Бамбукова палма ( Chamaedorea seifrizi) придава на дома екзотично настроение. Премахва вредните съединения формалдехид, бензол, ксилол, хлороформ, карбонов моноксид. От всичски видове палми тя е най-устойчива на вредители. Финиковата палма (Phoenix roebelenii), едно от най-издържливите и непретенциозни растения е ефективна в отсраняването на формалдехида.
Фикусите, Фикус бенжамина, Фикус Али и класическия Фикус робуста, са други красиви и успешно пречистващи въздуха растения.
От растенията с папратовиден силует много ефективни са Бостънската папрат и хлорофитумът. Бостънската папрат отсранява както формалдехида, така и тежките метали като живак и арсен от почвата, а хлорофитумът отстранява въглеродния оксид и азотния диоксид.
Има разнообразни видове Драцени, различаващи се по форма, силует, цвят на листата и размер. Те успешно абсорбират ксилола, толуола, бензола и трихлороетилена. Dracaena deremensis, например, е много ефективна в отстраняването на формалдехида и ксилола и е подходяща за новообзаведени стаи и при нови килими, където нивата на формалдехид са по-високи. Драцените са тесни и елегантни растения и могат да се използува в ъгли или на по-ограничена площ. Обичат светли или полусенчести места. През зимния сезон и в началото на пролетта е добре поливането да е по-рядко – да се оставя почвата да позасъхне между поливките.
Освен скуплтурен и красив, Спатифилумът (Spathiphyllum sp.) абсорбира безпроблемно замърсители като бензола, формалдехида, трихлороетилена и много други. Той е и непретенциозен – достатъчно е да го поливаме редовно, но без да го преполиваме. Расте и на по-осветени и по-отделечени от прозореца места в къщата.
В домове, в които има пушачи е добре да има хризантеми, които са особено ефективни в премахването на бензена, съдържащ се в тютюневите изделия. Хризантемите пречистват добре и формалдехида, ксилола, бензола и амоняка. Макар че са по-типично за външната градина, ако се подредят по подходящ начин те могат да изглеждат красиво и ефектно и в интериора. Обичат светлите места с постоянна слънчева светлина и леко влажната почва.
Сансевиерата (Sansevieria trifasciata) е растение, което е идеално за спалня, тъй като поддържа нивото на кислорода и през нощта. Издържливо и непретенциозно, с тесни мечовидни листа устремени нагоре, то има прибран силует и е подходящо и за по-ограничени пространства.
Други пречистващи въздуха растения са Филадендрона, Епипремнума, Бръшляна.
С какво да внимаваме.
С образуването на кислород, отделянето на фитонциди (летливи полезни вещества, които убиват микробите) и увеличаването на влажността на въздуха растенията са много полезни за обитателите. Това, с което трябва да се съобразим е факта, че през нощта повечето от тях отделят въглероден двуокис и не са подходящи за използуване в спалня.
Когато по растенията или в почвата се появят някакви вредители, е добре да откъснем листенце или клонче от заразеното растение и да го занесем за консултация в селскостопанска аптека. Там ще ни препоръчат подходящ препарат, с който да се пръскат листата или да се направи разтвор и да се полива почвата. Обикновено пръсканията и поливките се правят няколко пъти през 7-10 дни. Препоръчва се растенията да се изнасят на балкон или на проветриво място или ако няма такава възможност, да се пръска, когато няма хора наоколо. Въпреки че са приспособени, препаратите съдържат някакво количество отровни вещества, а често и силна неприятна миризма. Затова е добре растенията да се изнасят навън или да се проветри продължително след пръскането.
Също е добре да внимаваме с растения, които имат остри или бодливи листа като Юка, Алое, Кактуси, Неорегелия. Освен от съображения за сигурност ако има малки деца наокло, тези растения въздействуват по-силно и агресивно и според индивидуалните ни предпочитания могат да се избягват от чуствителни хора.